Forgotten Realms

Vložil(a) Markus dne 09. 05. 2020, 20:52
3
Průměr: 3 (4 hlasů)
Nejznámější generický fantasy svět pro D&D nabízející pestrá prostředí všech druhů

Asi nejznámější svět pro hry z rodiny Dungeons and Dragons, který od 80. let provází každou edici D&D, většinou jako její oficiální svět. Známý je taky z celé řady knih a počítačových her. „Zapomenuté říše“ vděčí za svůj název tomu, že kdysi dávno byly spojené se Zemí, odkud sem přišli lidé, ale dávno už se na to zapomnělo. Představují generický fantasy svět se standardními rasami a příšerami podle D&D. Je pestrý a nabízí všechna pozemská prostředí, kultury a klimata, od ledovců až po pouště. Základní příručky a jádro dění jsou zasazené na kontinent Faerûn, inspirovaný středověkou Evropou, nicméně planeta Abeir-Toril obsahuje i parafráze na jiné pozemské kultury, od Aztéků, přes Arábii až po východní Asii. Některé z nich se později vyčlenily jako samostatné (pod)světy.

Svět poprvé vyšel po odchodu Garygo Gygaxe z nakladatelství TSR, které tak hledalo náhradu za jeho svět Greyhawk. Oslovilo tedy Eda Greenwooda, velice aktivního přispěvatele do časopisu The Dragon, který se často zmiňoval o svém světě. Výsledkem byla první krabicová sada Forgotten Realms Campaign Set (1987) pro AD&D 1e. Do tvorby se okamžitě zapojili interní designéři z TSR a svět začal být rozšiřován řadou doplňků FR, které popisovaly jednotlivé jeho oblasti v takové míře detailu, jaká byla na RPG scéně nevídaná. Už od začátku vycházely i romány zasazené do Forgotten Realms a svět se tak stal skutečně multimediálním projektem. Právě na stránkách románů se poprvé objevily legendární postavy jako například temný elf Drizzt.

S příchodem druhé edice AD&D (1989) byl svět posunut o rok dopředu v čase, kdy došlo k události zvané „čas potíží“, při níž bohové kráčeli po zemi a válčili mezi sebou. Událost vysvětlila změny způsobené přechodem na novou edici (např. zmizení některých povolání nebo objevení nových druhů magie). Její příběh vypráví trilogie dobrodružství FRE - Forgotten Realms Epic. První rozšiřující příručka vydaná pro druhou edici byla FR7: all of Heroes (1989). O rok později vyšly změny ve světě shrnuté v příručce Forgotten Realms Adventures (1990), která ho konečně „aktualizovala“ na druhou edici.

Za dob druhé edice se Forgotten Realms dočkaly ohromného množství rozšiřujících příruček a dobrodružství. Hlavními dvěma edičními řadami byla řada FR (převzatá z první edice), ve které vycházely geografické doplňky, a řada FOR, ve které vycházely doplňky o kulturách, rasách a jiných negeografických tématech. Vyšly desítky dobrodružství a svět dokonce získal i „podsvěty“ situované do neevropských kultur:

Designér

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Keys from the Golden Vault 2023 Herní produkt Dobrodružství Sborník dobrodružství s tématikou vloupaček
0
Bez hodnocení
D&D Starter Set: Dragons of Stormwreck Isle 2022 Herní produkt Alternativní základní pravidla, Dobrodružství Začátečnická krabice jako úvod do D&D páté edice
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Candlekeep Mysteries 2021 Herní produkt Dobrodružství Sborník sedmnácti jednorázových dobrodružství, kdy dobrodruzi řeší záhady
0
Bez hodnocení
Mazfroth's Mighty Digressions
Mazfrothovy mocné úvahy
2021 Herní produkt Dobrodružství Krátké vyšetřování záhady oživlých předmětů Čeština
4
Průměr: 4 (4 hlasů)
Hodnota
80.00
Icewind Dale: Rime of the Frostmaiden 2020 Herní produkt Dobrodružství Dobrodružství v ledové pustině: okraj civilizace, nekončící zima, beznaděj
2
Průměr: 2 (2 hlasů)
Hodnota
40.00
Acquisitions Incorporated 2019 Herní produkt Rozšiřující příručka Chcete si v D&D světě otevřít vlastní s.r.o? Díky této příručce můžete!
3
Průměr: 2.4 (7 hlasů)
Hodnota
48.57
Baldur's Gate: Descent Into Avernus
Sestup do Avernu
2019 Herní produkt Dobrodružství Šílené dobrodružství v pekle s mnoha morálně zapeklitými rozhodnutími Čeština
4
Průměr: 3.3 (4 hlasů)
Hodnota
65.00
Dragon of Icespire Peak
Drak z Ledového štítu
2019 Herní produkt Dobrodružství Menší kampaň mnoha volně propojených lokací v okolí osadnického městečka Čeština
3
Průměr: 3 (1 hlas)
Hodnota
60.00
Heroes of Baldur's Gate 2019 Herní produkt Dobrodružství Dobrodružství z Mečového pobřeží s postavami z PC hry Baldur's Gate.
0
Bez hodnocení
Tyranny of Dragons 2019 Herní produkt Dobrodružství Kampaň, ve které dobrodruzi bojují proti dračímu kultu
3
Průměr: 3 (3 hlasů)
Hodnota
60.00
Mordenkainen's Tome of Foes 2018 Herní produkt Rozšiřující příručka Popis největších konfliktů mnohovesmíru D&D a rozsáhlý bestiář
0
Bez hodnocení
Ooze There?
Sliz, tady?
2018 Herní produkt Dobrodružství Dobrodružství pro D&D 5e s tématikou slizu Čeština
2
Průměr: 2 (3 hlasů)
Hodnota
40.00
Shore of Dreams
Pobřeží snů
2018 Herní produkt Dobrodružství Krátké dobrodružství na orientálně laděném ostrově točící se kolem majitelky hostince Čeština
3
Průměr: 2.9 (7 hlasů)
Hodnota
57.14
Waterdeep: Dragon Heist
Hlubina: Dračí loupež
2018 Herní produkt Dobrodružství Příběh o honbě za pokladem, zasazený do městského prostředí Čeština
2
Průměr: 2 (2 hlasů)
Hodnota
40.00
Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage 2018 Herní produkt Dobrodružství Rozsáhlý megadungeon pro pátou edici D&D
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Winter's Splendor
Nádherná zima
2018 Herní produkt Dobrodružství Vyšetřovací městské dobrodružství se svátečním laděním Čeština
4
Průměr: 4 (1 hlas)
Hodnota
80.00
Tales from the Yawning Portal
Příběhy ze zejícího portálu
2017 Herní produkt Dobrodružství Sborník oblíbených dungeonů z celé historie D&D ve verzi pro pátou edici Čeština
4
Průměr: 4 (6 hlasů)
Hodnota
80.00
Tomb of Annihilation
Hrobka anihilace
2017 Herní produkt Dobrodružství Výprava na neprobádaný kontinent – ztracený svět, prolézání hrobek, závod s časem Čeština
2
Průměr: 2 (2 hlasů)
Hodnota
40.00
Tortle Package, The
Želvácký balíček
2017 Herní produkt Dobrodružství Několik lokací rozmístěných na ostrově porostlém džunglí, obývaném humanoidními želvami a dinosaury Čeština
4
Průměr: 3.7 (7 hlasů)
Hodnota
74.29
Storm King's Thunder 2016 Herní produkt Dobrodružství V tomto volně strukturovaném dobrodružství se postavíte hrozbě obrů

Komentáře

2

Dobře znám Forgotten Realms pro AD&D 2e, dlouho jsem v nich ležel a načítal jsem je, něco i překládal. Jde o klasický generický svět, ve kterém "je všechno", ale všechno je to přesně tak generické a normální, že to je přesně to, co si představíte na první dobrou pod pojmem "fantasy svět". Po dlouhé době jsem se s Forgotteny setkal zase v páté edici, kde už se ze světa stává jakési kosmopolitní sterilizované MMORPG, které slouží především jako nejmenší společný jmenovatel - nosič pro hru a její dobrodružství, který je záměrně nijaký, aby náhodou nevyčníval.

Forgotteny dřív nebyly špatné, vždycky byly prostě to, co byste čekali od generického světa – svět naplněný těmi nejstandardnějšími fantasy motivy, které už jste viděli milionkrát, od zlých skřetů, přes zlé kněze až po zlé nekromanty. Díky tomu se velmi intuitivně chápe, dokážete do něj bez problému zasadit cokoli, je to užitečné... ale prostě nijaké.

Zajímavé jsou ve skutečnosti hlavně dílčí „světy“ na okraji tohohle, které mají negenerickou atmosféru – třeba Maztica (Aztékové) nebo Al Qadim (pohádky tisíce a jedné noci). To jsou ale Forgotteny spíš omylem a jen technicky vzato (sdílí stejnou planetu). Lepší je o nich uvažovat jako o samostatných produktových řadách.

Moderní Forgotteny jsou ale nevábný high fantasy mišmaš, ve kterém jsou magie a nelidské rasy tak běžné, že ztrácejí jakoukoli zajímavost. Svět klesl z průměru na dno – vyhnout se mu.

5

Tato recenze neni objektivni.
Pro Forgotten Realms slabost.

Tato recenze neni ani naznakem objektivni.
Ja je mam proste fakt rad.

Objektivne vidim chyby, ktere FR maji. Grafomanie Ed Greenwooda (ktery svet primarne delal jako svuj povidkovy, ne herni), velka genericnost, mismas napadu (vznikajici tim, jak tam ruzni designeri cpali svoje napady), tluste fluffove prirucky nepouzitelne ke hre ve snaze podojit penize... o vsem vim.

Ale stejne jim dam pet hvezdicek, a kdybych mohl, tak i vic. Po tech letech, co jsem stravil hranim v FR mi prijdou duverne zname a temer jako muj druhy domov. Vim, kde v nich najdu zajimava mista (jsou to samozrejme ty, o kterych toho vyslo nejmene), vim, jak vypadala puvodni vize Eda Greenwoda (nez ji postupne WoTC vykastrovalo, protoze to hraji i deti!!!)... a vim, ze i v naoko nezajimave genericke fantasy jsou perly. A ze tam muzu kdykoliv vlozit jakekoliv svoje dobrodruzstvi nebo kampan, protoze vetsina hracu bude mit aspon vseobecnou predstavu o tomto svete a nebudu jim muset vysvetlovat zakladni realie a pojmy tohoto sveta.

Takze sorry. Rikal jsem, ze tohle nebude objektivni. Pet hvezd.