Vítejte v Databázi RPG

Vložil(a) RPG Fórum dne

 

 

Databáze je komunitní projekt fungující na bázi wiki – každý přihlášený uživatel může zadávat a upravovat obsah. Společně se snažíme vybudovat portál s informacemi o RPG hrách, jejich recenzemi, doporučeními, hodnoceními… Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu.

Když nejste přihlášení, najdete tu:

Po přihlášení můžete:

  • Upravovat informace o hrách a produktech, například rozšiřovat informační text nebo doplňovat chybějící údaje.
  • Přidávat nové RPG hry, příručky, světy, dobrodružství… Vytvořili jste něco vlastního? Přidejte to do databáze, ať to ostatní snáz najdou!
  • Všechno v databázi hodnotit na škále pěti hvězdiček a volitelně přidat i textový komentář.
  • Všechny produkty, které ohodnotíte, se vám automaticky přidají do vaší sbírky.
  • Pokud publikujete recenze na jiném webu nebo třeba na YouTube, můžete pod související produkty připojit odkaz na vaši recenzi.

 

Nebojte se přispívat a nebojte se, že uděláte chybu! Přestože takhle obsáhlý projekt vyžaduje celkem podrobnou dokumentaci, nenechte se jí odstrašit. Nemusíte jí hned číst a nemusíte se bát chybovat. Od toho jsou tu ostatní. Princip wiki znamená, že nemůžete nic pokazit. Když něco zadáte nedokonale, převezme si to po vás někdo z ostatních editorů a dá to do pořádku. Ale je super, že to vůbec zadáte!

Zkuste se tu rozkoukat, začněte přispívat, ohodnoťte hry a produkty, které znáte, přidejte hry a produkty, které jste vytvořili, nebo recenze, které jste napsali. Experimentujte.

 

Třístupňová struktura: Rodina > Hra > Produkt

I když podrobnou dokumentaci hned číst nemusíte, jednu věc je dobré pochopit rovnou: základní strukturu databáze.

Nejvyšším stupněm jsou rodiny her. Rodiny sdružují hry ze stejné série, zpravidla s podobným názvem nebo od stejných autorů. Třeba rodina Dračí doupě je rodina českých her na hrdiny, která v tuhle chvíli obsahuje tři samostatné hry. Různé oddělené edice stejné hry budou patřit do stejné rodiny.

Pod rodinou se nacházejí jednotlivé RPG hry. „Hra“ je pro nás abstraktní všeobjímající kategorie pro celou jednu samostatnou hru jako celek, včetně všech jejích rozšíření a doplňků. Třeba Dračí doupě, Dračí doupě plus a Dračí doupě II jsou tři různé hry. Patří do stejné rodiny a jmenují se podobně, ale každá je výrazně odlišná a pro naše účely ji každou považujeme za jinou „hru“.

Některé hry vycházejí postupně v různých edicích – a jednotlivé edice v databázi většinou najdete jako samostatné hry zařazené do stejné rodiny (názorný je třeba příklad rodiny Dungeons & Dragons).

Nejnižším stupněm jsou potom herní produkty, což jsou konkrétní příručky, rozšíření, moduly, dobrodružství... Zatímco na úrovni „hry“ pracujeme s abstraktní představou hry jako celku, na úrovni produktu odlišujeme jednotlivé „příručky“. Například pravidla Dračího doupěte pro začátečníky je produkt (základní pravidla) patřící ke hře Dračí doupě. Rukověť mága je zase produkt patřící ke hře Příběhy Impéria

Důležitá věc, která není úplně snadná na pochopení: RPG hra není totéž, co její základní příručka! U her, ke kterým vyšlo víc příruček, většinou najdete samostatnou anotaci hry (např. Příběhy Impéria) a samostatnou anotaci její základní příručky (např. Příběhy Impéria: základní příručka). Pamatujte, že anotace na 2. úrovni (úroveň „hra“) reprezentuje celkovou hru se vším všudy včetně všech doplňujících produktů. Hodnocení na téhle úrovni odráží, jak se vám líbí idea hry, přístup autorů, jejich míra podpory atd. Např: „Jak se vám líbí Příběhy Impéria obecně?“ Oproti tomu anotace na 3. úrovni (úroveň „produkt“) reprezentují jednotlivé příručky a doplňky. Hodnocení na téhle úrovni nám umožňuje rozlišit, které z produktů pro danou hru stojí víc za pozornost. Např.: „Která z příruček Příběhů Impéria je podle vás lepší a která horší?“ Pokud nevíte, co máte hodnotit, hodnoťte hru jako celek.Je toho víc, ale bude lepší, když to odkoukáte sami. Proklikejte se databází a pochopíte.

Díky za zájem a díky za příspěvky!