Dungeons & Dragons (5e)

Vložil(a) Ecthelion dne 07. 05. 2020, 20:00
4
Průměr: 3.9 (44 hlasů)
2014
Aktuální vydání nejznámější a nejhranější fantasy hry na hrdiny

Navzdory názvu jsou Dungeons & Dragons páté edice v pořadí už zhruba sedmou (záleží na způsobu počítání) verzí her z rodiny Dungeons & Dragons. Hrdinové se ve fantasy světě vydávají na dobrodružství plná nástrah, bitev a zapeklitých úkolů. Tato edice vzdává hold bohaté historii D&D a jde o skloubení tradičních herních principů a stylu hry za použití moderních herních mechanismů. Je méně taktická než předchozí dvě edice a víc se zaměřuje na děj, postavy a příběh. Má hrdinský nádech.

Postavy jsou definované rasou a povoláním, které definuje jejich schopnosti. S postupným získáváním zkušeností postupují po úrovních a odemykají si schopnosti nové. Hra používá jednotný systém pro vyhodnocování dovedností, zbraní, záchranných hodů atd. – vždy hod (k20 + bonus) proti cílovému číslu. Novinkou je mechanika výhody/nevýhody, která nahrazuje bonusy a postihy jednoduchou možností hoď dvěma kostkami a vyber lepší/horší. Vypravěč může hráčům za dobré ztvárnění postav udělovat body inspirace, které hráči potom utrácejí k získání výhody.  

Jak je u D&D zvykem, základní sada se skládá ze tří příruček. Tou hlavní je Player's Handbook, popisující všechna pravidla potřebná ke hře. V Dungeon Master Guide najdete další rady, nástroje a materiály pro Dungeon Mastera (Pána jeskyně). A Monster Manual je sborník nestvůr.

Existují i různé úvodní sady se zjednodušenými pravidly a ukázkovými dobrodružstvími, vhodné pro začínající hráče.

Variantou D&D páté edice je česká hra Jeskyně a draci.

Rodina RPG her

Externí recenze a shrnutí

d20.cz ShadoWWW [Recenze] Dungeons & Dragons 5e
d20.cz Log 1 = 0 DnD5e v Kostce

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Dungeons & Dragons (5e) 2016 Andy, Arled, ROBOcop, Radim „ShadoWWW“ Havlíček, Spize Čeština Odkaz

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Keys from the Golden Vault 2023 Dobrodružství Sborník dobrodružství s tématikou vloupaček
0
Bez hodnocení
Auroboros: Coils of The Serpent – Worldbook: Lawbrand 2022 Příručka světa Svět pro D&D 5e na pomezí vysoké fantasy a průmyslové revoluce
0
Bez hodnocení
Critical Role: Call of the Netherdeep 2022 Dobrodružství Rozsáhlá kampaň ze světa známého z videí Critical Role
0
Bez hodnocení
D&D Starter Set: Dragons of Stormwreck Isle 2022 Alternativní základní pravidla, Dobrodružství Začátečnická krabice jako úvod do D&D páté edice
2
Průměr: 2 (1 hlas)
Hodnota
40.00
Dragonlance: Shadow of the Dragon Queen 2022 Dobrodružství Nová inkarnace světa Dragonlance ve verzi pro D&D 5e
0
Bez hodnocení
Journeys Through the Radiant Citadel 2022 Dobrodružství Sborník 13 dobrodružství v magické citadele na křižovatce mnohovesmíru
1
Průměr: 1 (1 hlas)
Hodnota
20.00
Mordenkainen Presents: Monsters of the Multiverse 2022 Rozšiřující příručka Sborník dříve publikovaných a aktualizovaných hráčských ras a nestvůr

4

DnD a JaD mě baví ale po určité době se mi to ohraje, začínám pociťovat rutinu a víc narážet na chyby.

Ikdyž je class and level ikonický pro tento systém tak vím že po nějaké době se cítím jako ve škatulce a klepu se na jiný systém, byť má taky škatulky ale takové které ješťe nepociťuji.

Systém doporučuji ale není to hra co bych hrál celý život a nikdy nezkusil něco jiného.

3

Pátá edice DnD je v základu docela dobře funkční hra. Jistě, je to prostě směr erpégéček ve kterém se počítá, že hlavní způsob interakce s herním světem je kostkou, a z většiny má podobu zabíjení zlých ras - ale dá se to při hře bez problému požívat, ten systém v jádru dává smysl, je jednoduchý a nepřeplácaný a těch pár chyb, které tam z historických důvodů zůstaly (e.g. alignment, který už evidentně k ničemu není) se dá snadno ignorovat. Můj hlavní problém je, že materiály pro vypravěče jsou z většiny mizerné, a vážně bych nechtěl být v pozici úplně zeleného gamemastera, který si tohle koupí se slibem, že je to přesně pro něj. Za ty peníze mi to v tomhle přijde hodně málo.

4

Zatímco třetí edice mi připadlá jako racionalnější ADnD, pátá edice mi občas připomíná stará BDnD, avšak v moderním pojetí. Neměl bych problém tento systém doporučit komukoliv, komu by se zachtělo vymlátit par dungeonů.