Advanced Dungeons & Dragons (1e)

Vložil(a) Bajo dne 12. 05. 2020, 19:26
3
Průměr: 3 (3 hlasů)
1978
„Pokročilá“ větev staré dobrodružné fantasy hry D&D, s komplexnějšími pravidly

V pořadí už třetí výrazná edice nejstarší hry na hrdiny, ve které hráči zažívají dobrodružství ve fantasy světech. Navazuje na původní Dungeons and Dragons, které bylo vyhlášeně nepřehledné a nesrozumitelné a nutně potřebovalo celkovou revizi. Autoři téhle příležitosti využili k rozdělení hry na dvě linie. Pro začátečníky mělo být určené „Basic“ Dungeons & Dragons (1977), svěřené do rukou externího editora, zatímco hlavní tvůrce D&D Gary Gygax pracoval na „pořádné hře“ pro pokročilé hráče, ze které se stalo Advanced Dungeons & Dragons.

Obě hry – Basic i Advanced – mají lehce odlišná pravidla, ale jsou vesměs kompatibilní. Původně se myslelo, že hráči začnou hrát na linii Basic, a jakmile si osvojí základy hry, přejdou na linii Advanced. Nicméně popularita linie Basic vedla k tomu, že obě linie existovaly desítky let vedle sebe jako samostatné hry, než je v roce 2000 nahradila třetí edice D&D.

Mezi hlavní inovace AD&D patří rozdělení povolání a ras, nová povolání jako vrah, druid, mnich, paladin, zloděj, bard, iluzionista nebo hraničář. Rozšíření se dočkaly například i systém přesvědčení, kouzla, nestvůry, magické předměty a přibylo i mnoho rozšiřujících pravidel a tabulek a doprovodných, návodných textů, řešících specifické situace a způsoby hraní, které nepokrývala „začátečnická“ linie Basic Dungeons and Dragons. Linie Advanced je tak ve srovnání s linií Basic mnohem „pravidlovější“ a zaměřená na simulaci. Vyšlo pro ni obrovské množství dalších rozšíření, dobrodružství i herních světů.

Pravidla AD&D vyšla ve třech vázaných knihách pravidel. Jako první vyšel bestiář Monster Manual (1977), ale na základní pravidla hry si hráči museli počkat, než o rok později vyšel Player's Handbook (1978). Hra ale byla zkompletována až o další rok později vypravěčskou příručkou Dungeon Master Guide (1979), která popsala mimo jiné kompletní soubojový systém. Jako čtvrtá základní kniha byl zamýšlen sborník božstev Deities & Demigods (1980), byť ten se dnes obvykle mezi základní příručky nepočítá. Dlouhé čekání na pravidla vedlo k tomu, že spousta skupin hrála různé vlastní kombinace AD&D s Basic D&D a v komunitě se zažil silný étos domácích úprav. 

V roce 1989 vyšla výrazně přepracovaná druhá edice Advanced Dungeons and Dragons, která se pro své mnohé odlišnosti považuje za samostatnou hru.

Rodina RPG her
Autoři
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Zatím nehodnoceno
Original Bottle City, the 2007 Dobrodružství Rekonstrukce jednoho z prapůvodních dobrodružství pro D&D – dungeon ve městě v lahvi
0
Zatím nehodnoceno
Original Living Room, the 2006 Dobrodružství Modulární miniscénář v místnosti s oživlým nábytkem
0
Zatím nehodnoceno
Castle Greyhawk 1988 Dobrodružství Parodická varianta legendárního hradu Greyhawk – sborník 13 dungeonů
0
Zatím nehodnoceno
Greyhawk Adventures 1988 Příručka světa Sborník nahodilých rozšiřujících materiálů pro svět Greyhawk
0
Zatím nehodnoceno
Egg of the Phoenix (I12) 1987 Dobrodružství Menší hrdinská kampaň se čtyřmi dungeony a potováním divočinou, časem i sférami
0
Zatím nehodnoceno
Forgotten Realms Campaign Set (AD&D 1e) 1987 Příručka světa První vydání jednoho z nejznámějších generických fantasy světů
0
Zatím nehodnoceno
Moonshae
Měsíčniny
1987 Příručka světa Představení souostroví ve světě Forgotten Realms inspirovaného keltskou kulturou Čeština

2

ADnD představuje pokročilou/rozšířenou verzi pravidel z roku 1974. Na rozdíl od ní se ale snaží opravidlovat cokoliv, k čemu by během dobrodružství mohlo dojít. Počet různých pravidel a pod-pravidel vedlo k tomu že se hra začala rozdělovat na dvě příručky, jedna pro hráče a druhá pro postavy, s tím že obě mají něco kolem dvouset-stran. Vzhledem k tomu že tady není žádná sjednocovací mechanika, je třeba k hraní ADnD 'rules as written' velmi dobrá paměť.

Fanoušci obskurních dřevcových zbraní si mohou k hodnocení přičíst jednu hvězdičku.