Mordenkainen's Tome of Foes

Vložil(a) KDolecek dne 08.09.2021, 18:53
3
Průměr: 2.5 (2 hlasů)
2018
Popis největších konfliktů mnohovesmíru D&D a rozsáhlý bestiář

Tato příručka popisuje některé z největších konfliktů mnohovesmíru D&D 5e:

  • odvěká válka mezi ďábly a démony
  • rozpolcenost elfího druhu
  • nenávist mezi trpaslíky a duegary
  • boj githyanki proti githzerai

Kapitola je také věnována protikladu těchto konfliktů - půlčíkům a gnomům.

Kniha obsahuje nové možnosti pro hraní popsaných ras.

Druhá polovina příručky je věnována bestiáři.

Určeno po hru
Kategorie produktu

Externí recenze a shrnutí

2

Poté, co slavili ohromný úspěch s Volovým průvodcem netvory, se Wizardi rozhodli navázat a vydat Mordenkeinena. A spíš si rozbili tlamu.

Zatímco Volo představoval věci které lze zasadit do většiny světů a dají se použít jako ozvláštnění nebo se na nich dá klidně postavit celá kampaň, ukázal detailní ekologii několika velmi různých typů monster včetně jejich životního stylu, společnosti, "vnitřního života" a roleplayingu, přinesl několik zajímavých hráčských ras a rozšířený bestiář a to vše provázely namyšlené komentáře Vola a uštěpačné jízlivosti Elminstera... 

...Mordekain z tohodle dojmu nemá nic. Můj obecný dojem byl, že někdo dostal zadání "napište něco o démonech a ďáblech a hlavně aby to bylo co nejvíc jako Volo", někdo další k tomu dodal "...a musí to mít co nejvíc i pro hráče a rozvíjet rasy" a někdo třetí "a taky ať to funguje jako promo Sestupu do Avernu co budeme za chvíli vydávat" - a toto zadání dal někomu, kdo Vola jen prolistoval, nebo ho možná četl, ale nepochopil.

Velkou část knížky zabírají lore specifické informace o Válce krve (věčná válka Ďáblů s Démony), bozích, původu nějakých ras... pro kohokoliv kdo nehraje v generic DnD-versu a nebere příručky jako Slovo Boží to možná bude hezké čtení, ale herně bez hodnoty. I pokud to do svého světa dáte, tak pochybuju, že by se to jakkoliv promítlo do herního obsahu jinak, než nějakou zmíňkou o legendě na pozadí.

Zpracování ras (elfů a trpaslíků zejména) je z většiny nudné - sem tam prosvitne myšlenka, ale spíš to utlouká omýlánim klišé a stereotypů (trpaslíci jsou posedlí zlatem, yay!), encyklopedickými výčty příliš mnoha bohů (srsly, příliš mnoha bohů) té které rasy. Tieflingové dostanou nějaké subrasy podle jednotlivých Ďáblů (myšlenka Tieflingů spjatých s Démony se zcela vytrácí). 

 

Čekali byste, že podobná příručka bude obsahovat:

  • popis zajímavých míst ve Sférách s náměty na dění v nich a se způsoby, jak se na ně dostat relativně jednoduchým (příběhově, herně) způsobem.
  • popis Sférických bytostí s jejich ekologií (stejně, v první části Vola) a se způsobem, kterým interagují s materiálními světy - s tipy k RP a náměty na dobrodružství

Nic takového ani podobného zde není

 

Povšechně jde o dost zbytečnou příručku, která nemá žádný zajímavý obsah ani dobré zpracování a když nebudete ztrácet čas jejím otevíráním, tak o nic nepřijdete.