Dungeons & Dragons (3e, 3.5e)

Vložil(a) rpgforum dne 05. 11. 2008, 17:57
4
Průměr: 3.3 (16 hlasů)
2000
Třetí edice nejznámější fantasy hry na hrdiny; ideální pro epické nebo akční příběhy

V Dungeons & Dragons postavy představují dobrodruhy, kteří se toulají fantasy světem, sesílají kouzla, používají magické předměty a pomocí svých schopností bojují s monstry a plní složité úkoly. Systém je postaven na úrovních a povoláních, zaměřuje se především na pestré schopnosti postav a nabízí desítky zajímavých schopností, dovedností, odborností, kouzel a magických předmětů. Ideální pro takticky orientované hráče, které baví vymýšlení efektivních kombinací a kteří rádi bojují.

Hra zavedla a používá systém zvaný d20.

Třetí edice z roku 2000 byla v roce 2003 nahrazena „tříapůltou“ edicí označovanou jako 3.5e, která začlenila řadu drobných úprav, vylepšení a balančních změn na základě zpětné vazby hráčů. Obě edice zůstávají v jádru skoro stejné a kompatibilní. (Pro účely databáze je považujeme za stejnou hru.)

Základ hry tvoří trojice příruček:

Spolu se třetí edici vydali autoři licenci Open Gaming Licence (OGL), která umožnila externím vydavatelům volně publikovat hry a další rozšíření kompatibilní s jádrem systému d20. Přestože takové doplňky nejsou oficiálně určené pro D&D 3.X, jsou s ním vysoce kompatibilní. V databázi je stružujeme pod hrou d20 SRD.

Tento záznam v databázi reprezentuje celou třetí i tříapůltou edici jako jednu hru. Chcete-li ohodnotit dílčí edice, použijte k tomu anotace jednotlivých příruček.

Rodina RPG her
Systém

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Art & Arcana: A Visual History 2018 Četba Ilustrovaný průvodce historií a vývojem Dungeons & Dragons
0
Bez hodnocení
Expedition to the Ruins of Greyhawk 2007 Dobrodružství Návrat do legendárního megadungeonu ve verzi pro D&D 3.5e
0
Bez hodnocení
Monster Manual V 2007 Rozšiřující příručka Poslední rozšiřující bestiář pro DnD 3.5e
0
Bez hodnocení
Cityscape 2006 Rozšiřující příručka Obecné rozšíření pro D&D 3.5e věnované hraní ve fantasy velkoměstech
0
Bez hodnocení
Monster Manual IV 2006 Rozšiřující příručka Další rozšíření bestiáře pro D&D 3.5e
0
Bez hodnocení
Red Hand of Doom
Rudá ruka zkázy (konverze do 5e)
2006 Dobrodružství Rozsáhlé dobrodružství pro postavy na 5. až 6. úrovni pro DnD 3.5e Čeština
0
Bez hodnocení
Champions of Ruin 2005 Rozšiřující příručka Příručka o záporácích a padouších ve světě Forgotten Realms

2

Tuhle edici DnD si pamatuju asi nejméně, a když bych k ní měl něco říct, tak "klasické DnD" se všemi nevýhodami, které bych mu přiřkl, protože výhod moc nenajdu. Proti ADnD to byl lehký posun, ale zůstalo příliš mnoho svatých krav, na kterých hráči trvali. Vzhledem k tomu, že jsem v té době znal zajímavější systém, neměl jsem důvod ani 3e, ani 3,5e zkoušet i podruhé.

3

3. edice byla rájem všech munchkinů. Je to solidní systém nabízející dobré taktické souboje, ale trpí klasickými neduhy DnD (lineární válečníci, exponenciální čarodějové; multiattacky a high level play). Zejména tím, že magie je broken (a ani tvůrci nečekají, že lidi budou skutečně hrát až do 20. levelu)  a k munchkinování a power gamingu pravidla sama přímo vybízí už třeba tím, že rozlišují asi 20 různých typů navzájem stackovatelných bonusů (Alchemical, Enhancment, Size, Inherent, Resistance, Natural Armor, Shield, Deflection, Dodge, Racial, Morale, Competence, Insight, Epic, Luck, Divine, Perfection, Circumstance, Profane, Sacred :D ).

Tato edice si ještě zachovala některé zastaralé mechaniky (vyrábění předmětů za zkušenosti, spoustu vyjímek v multi-classování, zbytečně mnoho skillů...). 3.5 upgrade stav vylepšil, ale stále to bylo kurevsky překombinované.

Myslím, že kdo vyzkoušel, určitě nelituje, ale co se designu pravidel samotných týče, jsou spíše vhodná pro počítačovou hru (např. Temple of Elemental Evil či Neverwinter Nights byly ve své době zdařilé počiny) než pro hraní u stolu. Game Masterovat pro úrovně 15 a víc je podobné jako připravovat se na zkoušku.

Verdikt: staré dobré, ale svět už je jinde. Českou RPG tvorbou i po 20 letech zatím nepřekonané.

3

Třetí edice si rozhodně zaslouží spoustu chvály, hlavně v době kdy vyšla a nadělila jednotný systém pro řešení konfliktů a zkoušek. Na druhou stranu 3E byla stále hodně crunchová a mohlo vám zabrat počítat si všechny vaše bonusy a postihy.

Byť chápu že pro některé lidi je to fajn způsob jak hrát RPG, tak pro mě to zrovna není, proto jen tři hvězdy.

3

Na to, jak moc je 3,5e takticky zaměřená, tak je příšerně nevyvážená. Navíc strašlivě složitá na to, aby se dala hrát bez seriózní přípravy (se kterou ovšem může být ok). Pro mě je to nepovedený hybrid nebo spíš vývojový můstek mezi oldschoolem a čtvrtou edicí. Ale nějakej respekt si za ty roky zábavy určitě zaslouží :)

5

Neznám lepší RPG taktický systém. Dá se v něm dělat naprosto vše a pořád je to čertovsky vyvážené. Jako GM v něm můžu vždy družinu překvapit novou výzvou. Neznám fantasy svět, který by na něj nešel napasovat. A ať si hráči vymyslí sevevětší kravinu, vždy se dá najít systémový způsob, jak jí řešit. Pokud chcete vyvážné souboje - výzvy a trochu heroičtější přístup, není podle mého nic lepšího než DnD 3.5.

3

D&D 3.X je asi najrozšírenejší RPG systém, za čo vďačí predovšetkým intuitívnej kostre, nostalgii spojenej s D&D značkou a dobrému marketingu. Vďaka voľnej licencii má tisíce doplnkov od stoviek firiem, v čom sa začiatočník len ťažko orientuje (ale neurobí chybu, ak sa bude orientovať len na desiatky "oficiálnych" príručiek). Asi je zbytočné hru znova opisovať, recenzií sa dá nájsť všade veľa. Predovšetkým však v porovnaní s ostatnými edíciami D&D vystupujú do popredia jej základné črty, pričom dominantnou je odklon od "fluffu" (množstva opisného textu) a "intuitívneho realizmu" predchádzajúcich edícií k pravidlovému vyjadreniu sveta. A keďže svet je zložitý a dizajnéri D&D a spústy doplňujúcich materiálov ho nechceli za účelom hrateľnosti príliš zjednodušovať (čo je cesta, ktorou sa napríklad vydala neskoršia 4. edícia), výsledkom je súbor pravidiel, ktorý má desiatky, ak nie stovky drobných podsystémov a vzájomne odlišných špeciálnych efektov. Vytratil sa tiež dôraz na bezpravidlové hranie prvej edície a namiesto toho nastúpil trend vyvažovania jednotlivých povolaní z hľadiska bojových schopností. Princíp modularity (či už v tvorbe a zdokonaľovaní postáv alebo v architektúre samotného systému) je poslednou čerešničkou, ktorá z hry robí ideálne hracie pole pre powergamerov a taktikov. Ak hľadáte "bežný epický fantasy systém", nevadí vám rozsiahlosť pravidiel či zložitosť vytvárania postáv na vyšších úrovniach, radi zvyšujete efektívnosť vašej postavy, a chcete ľahko nájsť spoluhráčov, D&D 3.X je pravdepodobne dobrá voľba. Dobrá je však za tri.

3

Dnd som hraval dlho. Dnes uz ma ale nelaka. Odradza ma hlavne mechanicka komplexnost a celkovo tento takticko-bojovy zabi&drancuj DnD fantasy zaner, na ktory je DnD hlavne stavany (nech si fanboys hovoria hocico). V ramci d20 existuje dost zaujimavejsich alternativ.

3

Nepáčia sa mi na nej archetypy a súboje trvajú strašne dlho. Kto má rád taktiku, tak to pre neho môže byť dobrá hra. Oproti Dračímu Doupě má však jednoznačne jednoliatejšie a konzistentnejšie mechaniky.

4

Třetí edice je pro mne srdeční záležitost, možná není úplně dokonalá, vlastně při zpětném pohledu má chybiček docela dost, ale člověk je ochoten jí to všechno odpustit. Díky velké modularitě systému a bohaté podpoře i třetích stran mi při hraní 3e nikdy nechybělo nic, po čem jsem toužil a zažil jsem s touhle hrou ty nejlepší zážitky s RPG vůbec. Pátou hvězdičku nedávám jen proto, že člověk musí být skeptický i ke svým ikonám. :)

3

DnD je dokonalý design pro epické, akční, macho fantasy a nebo dungeon crawl. Miska křupek a k tomu cola. Nic víc nečekejte, nic víc nedostanete. Jak ale jeho popularita nasvědčuje, většina hráčů víc nepotřebuje. To co DnD má dělat, dělá zatraceně dobře. Můžu tady vysvětlovat, jak má hra díky Encounter levelům a Chalange Raitingům slvělý gamebalance system, ale taky kde má své mouchy. A popsal bych spoustu stránek. Nakonec bych ale došel k tomu, že pro mě gamebalance vlastně není důležitý, protože RPG hraji kvůli něčemu jinému. Pro dobrdužné fantasy stylu dungen crawl / hexcrawl bych asi šáhl po starších edicích, které maji v tomto směru i pro mě vhodnější dodatečné moduly. Na druhou stranu, nebýt toho disgnem podporovanému zklouzávání k buildům postav a kdybych osekal skills (které jsou někdy spíše na úkor řešení překážek v rámci fikce) a hrál v tom nějaké tradičnějsí dobrodužství (designem blžší spíše old schoolu, ala Necromancer Games nabo Goodman Games) asi by mě to bavilo srovnatelně, ne-li vice jako ADnD 2e, kterému jsem dal o hvězdičku více.

5

Todlencto je (taky) moje srdcovka, hra u které jsem strávil dost času a kde jsem pochopil jaké je to, když uděláš opravdu dobré pravidla a dobře je otestuješ. Jasně všude se dají najít chyby, ale DnD 3 edice je hra, ke které se dá vždycky vrátit a která nezklame, protože má svojí kvalitu a tu si zatím drží. Maximální hodnocení dávám i kvůli tomu, že hra byla svého času revoluční a dokázala přitáhnout k RPG spousty lidí.