Dungeons & Dragons (Basic)

Vložil(a) Markus dne 13.06.2020, 09:47
0
Zatím nehodnoceno
1977
„Začátečnická“ větev staré dobrodružné fantasy hry D&D, s jednoduššími pravidly

První výraznější reedice nejstarší hry na hrdiny, ve které hráči zažívají dobrodružství ve fantasy světech. Původní Dungeons and Dragons se velmi rychle dostalo do nepřehledné spirály vrstvení pravidel a bylo nutné přikročit k celkové reedici. Autoři se při té příležitosti rozhodli rozdělit hru na dvě linie. Pokročilým hráčům bylo určeno Advanced Dungeons and Dragons, zatímco pro ty začínající mělo sloužit Basic Dungeons and Dragons. Obě tyto linie pak desítky let existovaly vedle sebe, než je nahradila třetí edice.

Linie Basic má podstatně jednodušší pravidla, například jen čtyři povolání (k tradičním bojovníkovi, kouzelníkovi a klerikovi přibyl zloděj), jen pár kouzel, jednoduchý soubojový systém. Celkový důraz je kladen na pozvolné vysvětlení hry začátečníkům. Hra se drží minimalistického duchu co nejméně pravidel a improvizace – v kontrastu s linií Advanced, která se vydala cestou početnějších, podrobnějších pravidel. Tato jednoduchost zajistila linii Basic dlouhověkost. Když po přelomu tisíciletí vzniklo hnutí old school renesance, které se obrací k tomu, jak se „RPG hrávala v počátcích“, většinou se inspiruje právě improvizačnější linií Basic než jejím pravidlovějším bratříčkem Advanced.

Základní příručka obsahuje pravidla jen pro první 3 úrovně. Původně se myslelo, že hráči na vyšších úrovních přejdou na linii Advanced, jenomže jednodušší pravidla si získala takovou popularitu, že někteří hráči přecházet nechtěli. V roce 1981 tak vyšla příručka Expert popisující pravidla pro vyšší úrovně, nezávislá na Advanced. Tím byla definitivně potvrzena samostatná herní linie, která se z toho důvodu někdy označuje jako „Basic/Expert“. Vyšla v mnoha dílčích revizích:

  • 1977, Basic Set, editor J. Eric Holmes
  • 1981, Basic Set + Expert Set („Basic/Expert“, „B/X“), editor Tom Moldvay
  • 1983 až 1986, Basic + Expert + Companion + Master + Immortals („BECMI“), editor Frank Mentzer
  • 1991, Rules Cyclopedia
  • 1994, The Classic Dungeons & Dragons Game

Edicí Basic se v mnohém (včetně rozdělení příruček) inspirovala první česká RPG hra Dračí doupě.

Rodina RPG her
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Hodnota
80.00
Lost City, The 1982 Dobrodružství Dobrodružství odehrávající se v nitru starodávné pyramidy, s příchutí pulpového fantasy
4
Hodnota
66.67
Keep on the Borderlands 1980 Dobrodružství Kultovní dobrodružství odehrávající se v pevnosti, jeskyních chaosu a jejich okolí.