Dungeons & Dragons (původní)

Vložil(a) Bajo dne 12. 05. 2020, 18:42
4
Průměr: 3.7 (3 hlasů)
1974
Původní verze Dungeons and Dragons publikovaná roku 1974 Garym Gygaxem a Davem Arnesonem.

Původní verze Dungeons and Dragons publikovaná roku 1974 Garym Gygaxem a Davem Arnesonem se stala historicky první hrou na hrdiny a odstartovala celý fenomén RPG. Jedná se o klasický systém povolání a úrovní, zaměřený na fantasy dobrodružství, kde skupina dobrodruhů prolézá různá podzemí a zažívá nejrůznější dobrodružství. Hra je silně orientovaná na průzkum megadungeonů.

Základní pravidla prezentovaná v krabici White Box (1974) obsahovala jen hrst prvků, kterými je hra známá dnes: pouze tři povolání (bojovník, kouzelník a klerik), čtyři rasy (člověk, trpaslík, elf a hobit), které ještě nebyly odlišené od povolání, nebo jen tři druhy přesvědčení: Zákon, Neutralita, Chaos. Hra vycházela z bojové figurkovky Chainmail a v některých pravidlech (např. v soubojovém systému) předpokládala, že hráči Chainmail znají a budou některé jeho části používat.

Velmi rychle ale začala vycházet série rozšíření (tzv. „supplements“) představujících nová povolání, kouzla, magické předměty i různá pravidla. Hned první rozšíření, Supplement I: Greyhawk (1975), představilo nový soubojový systém známý ze všech dalších edic D&D, ale i spoustu dalších změn. Dalšími oficiálními rozšířeními jsou Supplement II: Blackmoor (1975), Supplement III: Eldritch Wizardry (1976), Supplement IV: Gods, Demi-Gods & Heroes (1976) a poslední, páté Swords & Spells (1976).

Původní hra je vyhlášeně neproniknutelná, v zásadě vyžadovala osobní zasvěcení. Záplatovité vydávání rozšíření s dalšími pravidly nepřehlednost ještě zvýšilo. Bylo potřeba vytvořit celkovou reedici, která by byla srozumitelná novým hráčům. Autoři toho využili k rozdělení původního D&D na dvě samostatné hry, které dlouhá léta existovaly paralelně vedle sebe: Basic Dungeons and Dragons (1977), určené pro začínající hráče, a Advanced Dungeons and Dragons (1978) pro hráče pokročilejší.

Rodina RPG her
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Zatím nehodnoceno
City State of the World Emperor 1980 Příručka světa Podrobný popis opevněného velkoměsta a přilehlých hexů
0
Zatím nehodnoceno
Wilderlands of the Fantastic Reaches 1980 Příručka světa Čtvrtý díl hexcrawlového světa Wilderlands
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
Caverns of Thracia, the 1979 Dobrodružství Legendární starý dungeon pro D&D, který si uchovává kvality dodnes
0
Zatím nehodnoceno
Wilderlands of the Magic Realm 1979 Příručka světa Třetí díl hexcrawlového světa Wilderlands
0
Zatím nehodnoceno
Fantastic Wilderlands Beyonde 1978 Příručka světa Druhý díl hexcrawlového světa Wilderlands
0
Zatím nehodnoceno
Thieves of Fortress Badabaskor 1978 Dobrodružství Pevnost banditů a přiléhající pětipatrový dungeon tesaný do skály
0
Zatím nehodnoceno
City State of the Invincible Overlord 1977 Příručka světa, Dobrodružství První herní svět pro D&D – dekadentní velkoměsto

2

ODnD bylo první RPG a podle toho to tak vypadá, pravidla nejsou zrovna přímočaré a také nejsou zrovna nejlíp podané. Samozřejmě chápu důležitost této hry, ale pokud si chcete dneska zahrát staré DnD doporučil bych spíš Basic DnD nebo některý z retroklonů jako je třeba Swords and Wizardry.