Dračí Hlídka

Vložil(a) Perthorn dne 18.06.2020, 09:50
4
Průměr: 3.4 (42 hlasů)
2020
České fantasy RPG o epických příbězích postupně se rozvíjející skupiny dobrodruhů

Dračí Hlídka je dobrodružná fantasy hra o mocných válečnících velících spojencům v boji, obětavých kouzelnících chránících vesničany poutem života a trhlých alchymistech metajících blesky pomocí svého prstenu. Navazuje na tradici prvního a dnes už nevydávaného českého RPG Dračí doupě a je vlastně jeho „hackem“ - vylepšenou, vyladěnou verzí, která kromě několika moderních mechanik (výhoda/nevýhoda k hodu) pokračuje v původních pravidlech.

Postavy v Dračí Hlídce mají široký výběr schopností i dovedností (které se můžou naučit všechny postavy). Některá pravidla zdůrazňují drsnější aspekty, například velmi pomalé léčení spánkem. Celkově klade hra důraz na roleplay hráčů a jejich kreativitu při používání schopností a dovedností svých postav v zapeklitých situacích. Hra obsahuje i jednoduchý soubojový systém s logickými detaily jako boj proti přesile, boj proti neviditelnému či útěk a pronásledování. O celý rámec hry se stará vypravěč (PJ) s předem připraveným dobrodružstvím.

Dračí Hlídka má po vzoru svého předchůdce vycházet v několika svazcích, které budou postupně přinášet pravidla pro vyšší a vyšší úrovně. Základní pravidla hry popisují herní principy, ústřední mechaniky a obsah pro 1. až 5. úroveň postav. Pravidla pro vyšší úrovně už byla oznámena a připravují se.

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
2
Hodnota
33.33
Dračí Hlídka (ukázková verze) 2020 Alternativní základní pravidla Stručná, zdarma dostupná pravidla české fantasy hry Dračí Hlídka Čeština
3
Hodnota
47.50
Dračí Hlídka (základní příručky) 2020 Základní pravidla Základní příručky Dračí hlídky s úvodem do hry a pravidly pro počáteční úrovně Čeština
0
Kalmarova kletba 2020 Dobrodružství Ukázkový příběh pro Dračí hlídku Čeština
1
Hodnota
20.00
Město čtyř 2020 Dobrodružství Snaha o záchranu města před zkázou Čeština
4
Hodnota
64.00
Nabídka pro velvyslance 2020 Dobrodružství Politické intrikářské dobrodružství a vloupačka ve velkoměstě Čeština
1
Hodnota
20.00
Pátrání po tajemství Garlondova rodu, část 1: Elvíra 2020 Dobrodružství Detektivní dobrodružství o původu a tajemstvích obchodnického rodu Čeština
1
Hodnota
20.00
Ruaronské kobky 2020 Dobrodružství Záchrana přítele v pátracím dobrodružství Čeština

5

Na Dračí Hlídku jsme se s naší skupinou těšili od doby, kdy jsme se o ní poprvé dověděli. Při prvním pohledu na samotné ,,pravidla" nás příjemně překvapila jejich velmi podařená grafická úprava. Pravidla píši v uvozovkách proto, že nejde o nutnost jejich doslovného dodržování, ale spíše doporučení pro hráče, aby byli schopni se plně ponořit do hraní. 

Samotné knihy jsou psány přehledně a velmi rychle se v nich dá orientovat díky postranním záložkám, které označují jednotlivé důležité kapitoly.  Co se týče herní mechaniky, líbí se mi jednoduchost hodů (k6 a k10 -> víc není potřeba) a komplexnost při tzv. ověřovacích hodech jak na úspěch tak proti pasti, díky dovednostem, které si každý hráč vylepšuje dle svého uvážení pomocí dovednostních bodů. Je tak jednodušší počítání i pro vypravěče, kterému tak stačí znát jen obtížnost dané situace.  Tím dostává celá hra svižnější charakter.

Různá povolání mi po prvním hraní přijdou vyvážené a už od první úrovně nabízejí možnost aspoň trochu taktizovat. Tento aspekt nutí hráče ponořit se hlouběji do tajů své postavy a snažit se využít svých schopností na maximum. Pokud se k tomu připojí jistý důraz na dodržování RP, naskýtá se opravdu kvalitní zábava bez nutnosti jakékoliv elektroniky.

Závěrem ještě dodám, že hra nic striktně nediktuje, jedná se o doporučení jak řešit různé situace a tím dává možnost popustit uzdu vlastní fantazii, za což patří autorům velký DÍK.

5

Jako zarytí fanoušci DrD 1.6 a hrajeme tuto hru již 15 let. V DrD 1.6 jsme museli spousty herní mechaniky si nějak upravit, a nebo jsme je vůbec nepoužívali. V dračí hlídce to dokázali dobře zkombinovat a důležité prvky vytvořit tak aby to bylo komplexní a hratelné i pro úplné začátečníky. Navíc lidé, co stvořili DH jsou velice aktivní i na svých stránkách mají plno příběhu a generátor tvorby postav, mapu atd. Věnují se fanouškům a RPG kmounitě celkově. 

5

Tyto dvě herní knihy jsou o uvedení do herního světa Dračí Hlídky. Je to fantasy hra na hrdiny, která je nástupcem dračího doupěte. Knihy jsou podrobně popsány a velice srozumitelně, tudíž i lajk pochopí základní pravidla této hry. 

V knize "příručka pro hráče" se seznámíme se základními pravidly hry. Tvorbu postavy, dovednosti, výzbroj a výstroj, rozvoj postavy a náboženství. Rasy - barbar, elf, člověk, hobit, obr, trpaslík, gnom. Povolání - válečník, hraničář, kouzelník, alchymista, zloděj, klerik. A mnoho dalšího ...

V knize "příručka vypravěče" je o přípravě příběhů a tvoření příběhů. Také tvoření jeskyni, vedení hry a užitečné informace a rady. Velkou část této knihy také tvoří bestiář. V bestiáři najdeme několik desítek protivníků - netvorů, nemrtvých, zvěře ale i živých bytostí.

Musím říct, že tuto hru vážně milujeme. 😍 Jsme zarytí fanoušci dračího doupěte 1.6 a hrajeme tuto hru již deset let, některé herní mechaniky jsme si upravili a nebo jsme je vůbec nepoužívali. V dračí hlídce to dokázali nádherně sladit. Důležité věci co v drd chyběli přizpůsobili systému RPG, což hru oživilo. Navíc lidé, co stvořili tento super projekt jsou velice aktivní i na svých stránkách mají plno příběhu a generátor tvorby postav, mapu atd. Dokonce dračákovskou seznamku. 😄 

Opravdu klobouk dolů a moc děkujeme!!! ❤️

Za @Fantasy_sci.fi_svet Janča 😊

2

Hlídka není ničím víc než uhlazenější verzí starého Dračího doupěte, nabízí o něco jednodušší a elegantnější mechaniky, ale pořád si uchovává spoustu jeho nešvarů a k nim si přináší i nějaké nové.

Z celých pravidel mám dojem, že se spíš než o samostatnou hru jedná o ucelenou soustavu houserulů, kterou autoři převedli to publikovatelné formy. To se podepisuje i na celkovém vzhledu příručky, ta sice vypadá na první pohled poměrně pěkně, ale člověk se nemůže zbavit dojmu jakési prvoplánovitosti a levnosti.

Zarytí vyznavači DrD odmítající jakoukoliv alternativu si zde určitě přijdou na své, a pro valnou většinu z nich bude Hlídka jednoznačným upgradem, ale ostatním nemá Hlídka moc co nabídnout, protože na trhu už je v dnešní době nepřeberné množství her, které jsou výrazně lépe vyladěné, a to i v češtině.

5

Dostal jsem se náhodou na pár sezení, s PJ, co někde sehnal prvotní neodladěnou verzi pravidel. A už tehdy jsem byl absolutně nadšen. Později jsem se už k dračí hlídce nedostal, což je trošku škoda, ale věřím, že kvalita šla ještě dál.

5

Dračí hlídka je pro mě vyslyšení modliteb. Oproti hrozně moc heroickému DND, které je pro mě hrozně přeplácané, je tady konečně "stará škola" s nostalgickou atmosférou, která mi připomíná, proč jsem vůbec se stolními RPG začínal. 
Zmizely složité tabulky a kombinace hodů z DRD (Procentuální hody jsou konečně pryč :D ) a vznikla super příručka, kterou rychle pochopí každý a dá se jednoduše hrát. Přesně to, v co jsem doufal. 

5

.. se všemi zápory, ale i klady pro ty, co přesně toto chtějí. Přibylo povolání klerika, ubyl hod k%, změnil se válečník, systém doznal drobných změn, ale kdo hledá DrD, ten ho v tom najde a k němu aktivní tým tvůrců i rostoucí komunitu. 

1

Tak mi konečně došla Dračí hlídka.

První (a zřejmě i poslední) dojmy:

Moc pěkná mapa! Ta se jim fakt povedla a pro mě největší přínos Hlídky. Pěkná a inspirativní. Tu si nechám a možná s ní rozjedu i nějakou domácí kampaň.

Pravidla: Produkční kvalita je solidní, podobný sběratelské edici DrD 1.6E. Pěkný layout, který ale zabíjí moderní font, který do celku Hlídky nezapadá. Pravidla jsem je prolítl. Je to, jako bych se vrátil o dvacet let zpátky. V tom dobrém i špatném. Vlastně jsem měl podobné pocity, jako když jsem před rokem opět šáhl po své sběratelské edici DrD 1.6E, že bych si opět zahrál starý Dračák. Už to ale nešlo. Systémově je to pro mě příliš slabé.

Ilustrace: Stylově jsou takové, jako byste ve WoWku hráli DrD. Mco mě neberou. Ilustrace v DCC RPG nebo Zapovězených zemích mi přijdou mnohem hezčí a inspirativnější. V porovnání s moderními ilustracemi DnD 5E je to taky slabé.

2

U mě jsou pravidla spíše zklamáním, nelze však popřít fakt, že jsem měl i vysoké očekávání.

Jde vidět, že autoři si dali práci a pravidla vypadají na první pohled fakt dobře. A jde vidět i výrazný vliv předchozích pravidel DrD 1.6 a zároveň i novějších pravidel jako třeba DnD 5e. Ano, autoři se hlásají k tomu, že Dračí Hlídka bude vlastně pokračováním původního DrD, takže v tomto pohledu bych mohl dát jednu hvězdičku víc. A kdybych byl vlastně i teenager a neměl takové zkušenosti nebo požadavky na hraní jako mám teď, Dračí Hlídku bych přijal nejspíš s nadšením jako mnoho dalších. 

Ale! Už mám nějaké zkušenosti a vím co od pravidel očekávám, takže mé počáteční nadšení se zase snižuje. Často jsem viděl, že autoři hodně věcí buď nedokončili, nedomysleli, nebo si to po sobě nezkontrolovali.  Pravidla sice vychytávají některé nedostatky svého DrD předchůdce, ale zároveň s některými novinkami přichází i řada dalších otazníků nebo bugů, které by tam být nemusely. Což u placeného produktu prostě nechci. 

Při čtení pravidel jsem měl často dojem jako kdybych jel na horské dráze. Nahoru a dolů, přičemž vlastně ani nevím, jestli si to užívám, nebo se mi to už nelíbí, nebo mám dokonce strach jak to dopadne...

Sice jsem zklamaný z aktuální verze 1.0, přesto ve mě stále neuhasnul malý plamínek naděje, že když autoři většinu nedostatků opraví a všechny mechaniky řádně otestují, tak další verze DH 1.X bude o dost lepší. To ale nemohu předpovídat, takže zatím jen a pouze dvě hvězdy... 

5

Na Hlídce se mi strašně líbí členitost. Na první průlet pravidly dovedete pochytit základy abyste zvládli odehrát první hru na koleni. Při dalších otevření pravidel si můžete do načíst své herní povolání na vyšších úrovních. No a pokud vás hra pohltí tak jako naše tři družiny, tak do pár týdnů hltáte nazpaměť pravidla souboje, tabulku dovedností a kritické hody.
Knihy mají na našem českém rybníčku bezkonkurenční vizuál. Je radost jimi listovat a pokud jste byli navíc mezi šťastlivci kteří si objednali sběratelskou edici, musíte mi dát za pravdu že obálky knih jsou naprosto fenomenální.