Dračí Hlídka

Vložil(a) Perthorn dne 18. 06. 2020, 09:50
4
Průměr: 3.3 (54 hlasů)
2020
České fantasy RPG o epických příbězích postupně se rozvíjející skupiny dobrodruhů

Dračí Hlídka je česká dobrodružná fantasy hra o mocných válečnících velících spojencům v boji, obětavých kouzelnících chránících vesničany poutem života a trhlých alchymistech metajících blesky pomocí svého prstenu. Navazuje na tradici prvního a dnes už nevydávaného českého RPG Dračí doupě a je vlastně jeho „hackem“ - vylepšenou, vyladěnou verzí, která zachovává ducha i styl původních pravidel, ale převádí je na moderní mechaniky, jako jsou například jednotné vyhodnocování nebo výhody/nevýhody k hodu.

Postavy v Dračí Hlídce mají široký výběr schopností i dovedností (které se můžou naučit všechny postavy). Některá pravidla zdůrazňují drsnější aspekty, například velmi pomalé léčení spánkem. Celkově klade hra důraz na roleplay hráčů a jejich kreativitu při používání schopností a dovedností svých postav v zapeklitých situacích. Hra obsahuje i jednoduchý soubojový systém s logickými detaily jako boj proti přesile, boj proti neviditelnému či útěk a pronásledování. O celý rámec hry se stará vypravěč (PJ) s předem připraveným dobrodružstvím.

Dračí Hlídka po vzoru svého předchůdce vyšla v několika svazcích, které postupně přinesly pravidla pro vyšší a vyšší úrovně. Základ hry tvoří:

Pro hru vyšel tiskem i bestiář Kniha monster (2021) a vychází pro ni početná řada dobrodružství dostupných zdarma ve formátu PDF.

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
Dračí Hlídka – Pravidla pro pokročilé – Příručka hráče 2023 Rozšiřující příručka Hráčská příručka pokročilé verze Dračí Hlídky Čeština
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
Dračí Hlídka – Pravidla pro pokročilé – Příručka vypravěče 2023 Rozšiřující příručka Vypravěčská příručka pokročilé verze Dračí Hlídky Čeština
3
Průměr: 2.5 (2 hlasů)
Hodnota
50.00
Rybízové víno 2023 Dobrodružství Pátrání po ztracené dívce na vesnici Čeština
1
Průměr: 1 (1 hlas)
Hodnota
20.00
Bezpečná cesta 2022 Dobrodružství Turnajové dobrodružství, kde postavy slouží jako vojenští zvědové Čeština
4
Průměr: 3.5 (2 hlasů)
Hodnota
70.00
Familiárova věž (DrH) 2022 Dobrodružství Dobrodružství v mágově věži, kde se věci vymkly kontrole Čeština
1
Průměr: 1 (1 hlas)
Hodnota
20.00
Krysí otázka 2022 Dobrodružství Vyšetřování krysí záhady ve vesnici Čeština
4
Průměr: 4 (2 hlasů)
Hodnota
80.00
Tichý baobab (DrH) 2022 Dobrodružství Krátké dobrodružství, ve kterém se postavy střetnou s kmenem kanibalů Čeština

4

Předem zmíním že jsem ambassadorem pro DH v Ústí nad Labem, takže je uvnitř i venku, vidím někdy pod pokličku ale nepodílím se na samotné tvorbě.

Jelikož jsem mlád (táhne mi na XXII) tak jsem dobu DrD 1.cokoliv zcela missnul. Až s DrD2 jsem se dostal ke hraní her na hrdiny podle pravidel.

Pár měsíců pře vydáním se mi do ruky dostali pravidla k 1.6 a tak jsem mohl pochopit podle čeho pardálové hráli (nic proti tomu, můj táta to prý taky pařil na vysoké). Měl jsem tedy srovnání bez nostalgie pro to či ono. V té době jsem již hrál i systémy jako DnD5e a proto mi pár povolání a ras přišlo omezené. Na druhou stranu je to jednoduché a tvorba vlastní rasy je coby dup.

Aktuálně to brzdí Pravidla Pro Pokročilé ale má to živou komunitu a vřele doporučuji všem začátečníků protože výběr není zas tak malý a nebudete sedět hodinu nad tvorbou. Jakožto člověk co má rád vše a hned tak nemohu říci že bych to teď vzal a vedl v tom hru na 2 roky. Rád to beru na kroužek nebo oneshoty nebo minikampaně. Dva nováčcci ve světě rpg se po 5 sezeních na kroužku rozhodli pravidla pořídit a dělat vypravěče svým skupinám (ne že bych to snad vedl zle ale pravidla pochopili a nadchlo je to) což o něčem vypovídá. Dokonce je to první české rpg na roll20!

Ještě dodám že domácí úpravy ras jdou udělat tak že budete předstírat jak jsou všichni lidé a pak jen navýšíte co chcete (váha, velikost zůstávají). Lze vzít Dobrodružství vydané pro DrD a s trochou přepisu to k sobě krásně sedne (odehrán Ardanský rituál).

3

Nic extra, kříženec mezi dračákem a dnd 5e.

Hráli jsme asi půl roku, dostali jsme se na 4 lvl. Já jsem dělal PJ. Teď jsme přesedlali na Zapovězené Země, které mě sedí více

+Alchymista

+Ilustrace

+České RPG, s velkou základnou a parádní podporou na discordu

- Soubojový systém, kde má každá postava jen jednu obranu. Tzn. Velká příšera se braní jednou a pak jen dostává hity

- Velké healthpooly postav a monster. Souboje se vlečou

- naprostá většina předpřipravených dobrodružství je nehratelná v podobě ve které se prezentují. Mají kolem 15 a více stránek a přitom hratelný obsah je tak na 2 nebo 3 stránky, když ho člověk vytáhne z té záplavy balastu, legend, historie. Navíc to jsou railroady nejhrubšího zrna

 

4

Ahoj ahoj

Pročetl jsem si tu všechna hodnocení a speciálně pro Siriena, nejsem ničí poskok a muj účet není falešný. 

Recenze tu jsou na těchto bázích :

1. Jsem zarytý jinosystémař = vše ostatní je trash a chci to všem říci

2. Koupil jsem, kouknul jsem, ale....= jsem odborník na všechno, nemusím to zkoušet, abych věděl

3. Sirien a spol.  = JaD Forever

4. Tirus a spol. = DH Forever

5. pár lidí = DrD Forever

6. Já a možná pár lidí = vyzkoušíme, uvidíme a napíšeme recenzi 

 

K bodu 6.

Jelikož mi je už 38 a s DrD jsem se setkal na základce, tak už to bude nějaký ten pátek. Pokračovalo to na Immortal Fighters, přes DnD 3.5  (spíše jen ve videohrách),Shadowrun, následně přes DnD 5e a naposled k tomu byla přidána DH.

DH hraji něco přes rok ( hráč i PJ) a k tomu pokračuje mé hraní DnD 5e ( hráč i GM)  a muj vnitřní pocit mě táhne spíš k DH. Rád si zahraji cokoli, jelikož jde o zábavu a miluji improvizaci s RP. Ale když se mě zeptáte v čem PJovat, tak raději v DH než DnD.

 

Pár bodů proč subjektivně spíš DH ( většina vychází z toho, že už mam něco za sebou a nejsem nováček)

+ systém mi přijde uvolněnější a víc si ho mohu přizpůsobovat ke hře. Lepší se mi ohýbá pro určité situace. 

+ d6 a d10 nejsou překážkou. System bojů a ověřovacích hodů mi to nenarušuje. Pro pány ze Stvořitelny, tak i já jsem párkrát zakopl na úplné rovince, asi bych si měl zvýšit obratnost :-) Celkově se snažím, ať hráči tolik nehází, ale když hráč prchá před nepřítelem po schodech co nejrychleji...tak to někdy náhoda udělá zajímavější ( muhahaha)

+ teď to bude hodně subjetivní, ale když dostanu pár nováčků na hru, tak se mi lepší zasvětí pomocí DH než DnD. Ten základ je snadnější a lépe se mi to vede.

Ano hra má mouchy, někdy jsou věci nejasné ale naštěstí se na hře stále pracuje, mouchy se vychytávají a věci se vylepšují. A pokud nevíte, tak je dobré se zeptat někoho z vývojářů, rádi vám poradí.

 

Za mě bych Hlídku určitě doporučil, rozhodně se není čeho bát.  Pokud by vám něco nevyhovovalo, tak si to změníte. Protože ty úpravy si budete dělat v každé hře a systému :-) Recenze jsou většinou na verzi 1.0, teď již je verze 1.1 a tam se dost věci upravilo.

Hlavně hrajte a bavte se

 

Želvák

 

 

5

Odehráno několik sezení a spokojenost. Hodně mně sedí i grafický styl pravidel. Oceňuji funkční komunitu okolo hry a množství dalších materiálů ke stažení. 

1

Jednu hvězdu dávám za dotažení projektu do jeho vydání a tak trochu i za art i když to není úplně můj šálek kávy. Po dočtení pravidel jsem je rituálně prodal za hrst rýže na bazošu, bohužel se tahle zhouba bude šířit dále. Osobně věřím že hráčům co se za 30 let nepodařilo přelézt zeď DrD budou pravidla vyhovovat.

1

Na DH jsem se moc těšil. Začali jsme hrát a postupně odkrývaly nedostatky ve hře. Ač se systém tváří super je naprosto nevyvažený u všeho. 

a/ tlačí vás do jediné správně kombinace rasy a povolání 

b/ dovednosti jsou tak nevyvážený, ze se to musí v PPP rozsypat

c/ tři příšery, které obestoupí postavu ji vždy zabijí 

d/ op kouzla už na 1.úr

e/ jen 5.úr. Jak to sakra lidi hrají? To dělají pořád nové postavy nebo potkávají upíra a ten je hodí zpátky na 1.úr? 

f/ nevyvážený bestiář viz bazilišek v popisu mocnou čelist (sil +6 zuby -1=úč 5) a obří netopýr (sil -1 zuby +8=úč 7) co to je? Bazilisek s tlamou čivavy? Obří netopýr s tlamou draka?

d/ chci podpořit autory tak koupím dražší sběratelskou verzi a po pár týdnech vyjde nová verze, protože v té první je tolik očividných chyb, které by normální betatesting odhalil. A rada autorů je stáhněte si errata a vlepte si je do příručky. 

Za mě tedy velké zklamání. A hru nedoporučuji ani začátečníkům ani zatvrzelým Dračákystům.

2

Tak jsem si půjčil Dračí Hlídku..

Pokračování DrD ? Asi ano. Pokračování DrD s jeho chybami a starým herním designem ? Jednoznačně ano. Už jen to, že pravidla vychází postupně (Příručka pro začátečníky, pokročilé..) je skvělá ukázka toho jak se tenhle systém zapomněl v čase. Jestli chcete hrát "něco jako dračák" tak zkuste některý s retroklonů který vám nízkomagičností bude mnohem blíž než D&D5e a zároveň nebudete zatěžováni balastem nesmyslných mechanik a herní matematikou která utíká do asburních končin. 

Grafika je ovšem krásná, to uznávám za to si to hvězdičku zaslouží.