Dračí Hlídka (ukázková verze)

Vložil(a) Markus dne 07. 12. 2020, 10:48
2
Průměr: 2 (7 hlasů)
2020
Stručná, zdarma dostupná pravidla české fantasy hry Dračí Hlídka

Zjednodušená, zdarma stažitelná pravidla české fantasy hry Dračí Hlídka, zamýšlená jako ukázka pro zájemce. Stejně jako základní příručky Dračí Hlídky, i jejich ukázková verze se ve skutečnosti dělí na dva dokumenty:

  • Pro hráče (109 stran): Základní pravidla pro hráče. Jde o výtah pravidel jen pro první 3 úrovně dobrodruhů.
  • Pro Vypravěče (55 stran): Základní pravidla Vypravěče a ukázkový příběh Kalmarova kletba, který vysvětluje přípravu na hru a vedení hry v Dračí Hlídce.

Upozornění: Tato anotace slouží k hodnocení příruček ukázkových pravidel, např. jejich provedení, srozumitelnosti, užitečnosti atd. Pokud chcete hodnotit celou hru Dračí hlídka, přidejte prosím komentář pod anotaci hry Dračí hlídka, nikoli sem pod anotaci příručky.

Určeno po hru
Vydavatel

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
3
Průměr: 3 (1 hlas)
Hodnota
60.00
Kalmarova kletba 2020 Dobrodružství Ukázkový příběh pro Dračí hlídku Čeština

1

Abych nezůstal jen u kydů na facebooku, sjel jsem teda tu lite verzi DH, a celou dobu jsem se jen kroutil palicou. Mou zjevnou nevýhodou (nebo možná naopak?) je to, že jsem naprosto nepolíbený DrD jakékoliv verze. Nemůžu to tedy nijak vztahovat k tomuhle legendárnímu skvostu, o kterém znám jen informace z dosti bizarních a často spíš strašidelných vyprávění (hoď si, jestli nespadneš z koně / ta slavná recenze na nějakým anglickojazyčným fóru / ženský mají jiný statistiky, protože jsou ženský). Fakt nic, nula, machl, a nezajímá mě to. Možná proto budu vypadat jak troteles. Ale teda zpět k DH, respektive k její lite verzi. Shrnu to asi do tří otázek.

1) Na co to je?
Jestli na to, aby se člověk uvažující o koupi / uvažující o tom, že začne hrát TTRPG / uvažující o tom, že začne hrát DH seznámil s tím, o co v té hře jde, pak se to teda velmi nepovedlo. Ne. Celá ta krása je jen ukázka toho, jak si vytvořit postavu a nějakých akcí, které ta postava může dělat a co si případně může koupit.

2) Jak se to hraje?
Na to jsem nepřišel vůbec. Vím, jak vytvořit postavu, vím, jaké akce může dělat, ale vůbec nevím, jak to mám DMovat (pardon, pídžejovat). Jediným jakýmsi návodem je špatně vysázená ukázka "jak by mohlo vypadat dobrodružství" v úvodu, ze které jsem si teda sedl na svou blaženou řiť, neboť jsem se na třech stranách dočetl o úžasném dobrodružství, jak šel Skal lovit srnu a ostatní kluci mu mezitím odešli o kilák dál schovat se před deštěm. Sice na ně něco na konci vybaflo, zrovna v nejlepším, ale to nemění nic na faktu, že namísto ukázky dobrodružství nám autoři naservírovali výplňkovou scénu v mezičase, která je lákavá asi jako návštěva urologie (po jakémsi boji s lapky a před bojem s něčím horším). Je to jako v tý audioknize z Brna, kde se borec probudí s uřízlym cabanem a otázkou: Kurva, proč? Proč tam nedali ten boj s lapky nebo tou věcí v jeskyni? Ne, máme Skala, kterej chodí po lese a stopuje srnu. Mimochodem, příklad v popisu hodu na útok jsem si musel přečíst asi 10x, než jsem pochopil, že "meč 5 +1 +2" znamená "meč s útočným číslem 5" a ty další čísla jsou výsledky hodů na kostce...

3) Is this you, John Wayne? Is this you, cpt. Obvious?
Za naprostej vrchol dokonalosti považuju všechny ty obvious texty, bez nichž se žádnej dobrodruh neobejde. Věděli jste, že pochva na meč je kožené pouzdro na meč, které se nosí většinou u pasu, a že pochva na dýku je – ano, pouzdro na dýku a podobné krátké zbraně?

Abych to ale jen nehaněl, tak obrázky to má pěkné, to zas jo. Nicméně četbu plnotučné verze přenechám jiným. Pokud mě mělo tohle nalákat k Dračí hlídce, tak se teda nepovedlo... sorry.
 

1

Ukázková a plná verze pravidel by za mě měly být dva odlišné produkty (tady nejsou).

Takže, co jako spotřebitel od ukázkových pravidel jako produktu vlastně chci?

Chci abych si je bez větší časové investice přečetl, odzkoušel, přesvědčily mě o kvalitě systému a že chci hru hrát a koupit si ji v plné verzi.

- chci aby mi ukázaly, to nejlepší co může systém nabídnout
- zjednodušeně, ale názorně vysvětlit fungování nejdůležitějších mechanik
- vědět jak jako vypravěč k vedení hry přistupovat
- být schopný odehrát a odvést dobrodružství
- v naprosto TOP vynikajícím vyjímečném pětihvězdičkovém případě tam mít i přiložené krátké komentované dobrodružství s potencionálním užitím mechanik.
(Pro účely lite pravidel klidně nějakou blbost jako "Do úplňku varovat druida před XY - musíš ho najít = exploration, překážky po cestě = užití dovedností, přepadení = boj/vyjednávání, strážce posvátného místa tě nechce pustit dál=vyjednávání/boj)

(Bohužel nic z výše uvedeného tam není.)

Podle toho, jak se DH prezentuje je vhodná pro začátečníky, z toho implikuji, že je cold start možný během chvilky. Kruci, není snad tohle místo, kde o tom má hlídka přesvědčit? Škoda nevyužitého potencionálu.

5

Dračí hlídka pro mě má všechno, co od RPG systému potřebuju. Komunitu, která není toxic, pravidla, která se stále vyvíjejí a posouvají, super pohled na to, jak šířit stolní hry na hrdiny mezi nové lidi. Bohužel i několik zarytých nepřátel, kteří neustále cítí potřebuje svůj subjektivní názor všem cpát. :(  Pokud přemýšlíte nad Dračí hlídkou, dejte jí šanci sami za sebe a na názory ostatních lidí se vykašlete. :) 

1

...těžko hodnotit špatná pravidla líp, jen protože jsou zkrácená, takže rozhodování o hodnocení nebylo moc náročné.

ALE - ta zkrácená forma je sama o sobě špatná. Ve skutečnosti nejde ani tak o "demo", jako spíš o náhodně proškrtanou záležitost - přičemž je smutné, že tam je opět docela odfláknutá sazba a chyby provedení. No nic no. Aspoň (u DH zcela výjimečně) nejde o falešnou reklamu, ale o skutečný vzorek kvality.

1

Hodnocení na základě přečtení

Promo text sice říká, že tahle příručka je určená jako ukázka pro zájemce, ale ve skutečnosti je to příručka pro hráče osekaná o možnosti dostupné na vyšších úrovních. Výsledkem je příručka, kterou můžou použít další hráči ve skupině, aby si mohli přečíst základní pravidla a vytvořit postavu. Samostatně se podle ní hrát nedá, protože chybí všechna pravidla a rady pro Vypravěče.

Rozsah 100 stran je pro tyto účely strašně moc. Lite verze běžných pravidel mívají obvykle 30 - 40 stran, do 100 stran se dají dostat kompletní pravidla RPG. Pro použití u první hry je rozsah zbytečně velký a Vypravěč hráčům základní pravidla stejně bude vysvětlovat najednou, naopak pro čtení doma a případnou přípravu postavy je příručka celkem k ničemu, když hráč neví, jak se jím vybraná postava bude moci do budoucna rozvíjet.

Celkově mi tahle příručka přijde jako nepraktická náhrada pdf verze kompletní příručky, která ale není a nejspíše ani nebude vydaná.