Dračí Hlídka (základní příručky)

Vložil(a) Markus dne 07. 10. 2020, 17:44
3
Průměr: 2.9 (8 hlasů)
2020
Základní příručky Dračí hlídky s úvodem do hry a pravidly pro počáteční úrovně

Sada dvou základních „začátečnických“ příruček pro českou dobrodružnou fantasy hru Dračí Hlídka. Po vzoru její předlohy Dračího doupěte jsou pravidla rozdělená do několika svazků a sad, které mají postupně představovat pravidla pro vyšší a vyšší úrovně. Základní pravidla s úvodem do hry, vysvětlením základních principů hry a schopnostmi povolání na začínajících úrovních vyšla v sadě dvou příruček nazvaných Příručka pro hráče – základní průvodce hrou a Příručka vypravěče – základní tvorba příběhu.

Příručka pro hráče – základní průvodce hrou (196 stran) vysvětluje základní principy Dračí Hlídky, pravidla pro tvorbu postavy, pravidla boje a zranění, uvádí zbraně a dobrodružné vybavení a další informace nezbytné ke hře. Většina rozsahu příručky je pak věnovaná popisu schopností jednotlivých povolání (alchymista, hraničář, klerik, kouzelník, válečník, zloděj) a kouzel.

Příručka vypravěče – základní tvorba příběhu (160 stran) je základní příručkou pro Pána Jeskyně. Na rozdíl od předchozí příručky nepopisuje ani tak pravidla, jako spíš rady pro tvorbu příběhu a vedení hry. Je zakončená ukázkovým dobrodružstvím Kalmarova kletba, ve kterém začínající postavy brání vesnici před invazí nemrtvých.

Základní pravidla obsahují schopnosti a kouzla pro 1. až 5. úroveň postav. Pravidla pro vyšší úrovně mají vyjít v připravovaných „pravidlech pro pokročilé“.

Upozornění: Tato anotace slouží k hodnocení základních příruček, např. jejich technického provedení, srozumitelnosti, užitečnosti atd. Pokud chcete hodnotit celou hru Dračí hlídka, přidejte prosím komentář pod anotaci hry Dračí hlídka, nikoli sem pod anotaci příruček.

Určeno po hru
Kategorie produktu

1

Otázkou je, jestli to vůbec měli vydávat? No zjevně to nějaké hráče a fanoušky má tak asi ano. Každopádně to mohli vydat alespoň bez těch hrozných a zbytečných chyb, když už ne s odladěným systémem. Za mě jsou na tom dobré snad jen ty obrázky a to je prostě málo.

1

Hodnocení na základě přečtení

Dračí hlídka je "Dračí doupě 1.8"  to jen proto, že DrD 2 už je zabraný název.  Systém s mechanikami starými 30 let, do kterého je doplněné jedno povolání, dovednosti a možnost zvyšování vlastností a dovedností. Jako rozšíření Dračáku by to bylo super, kdyby základní mechanika hodu proti obtížnosti nebyla ještě víc rozbitá než u původního DrD, kdy rozsah bonusů v jedné družině na první úrovni snadno přesáhne rozsah hodu kostkou.

Výsledkem je, že pravidla pro hráče obsahují velmi podrobný rozvoj postavy a posilování po jedničkách, ale pravidla pro PJ / Vypravěče jsou jen doporučení, takže podle zavádějící a nepoužitelné tabulky náročnosti si z prstu vycucá číslo, které může ignorovat vliv čtyř úrovní zlepšování postavy. Kromě boje jsou pak podrobná a relativně dobře zpracovaná pravidla pro zlepšování postav spíše placebo pro hráče.

Další věcí je enormní množství chyb, které se v pravidlech vyskytuje.
Podrobně jsem hodnocení uvedl ve své recenzi.

2

Rozděluji hodnocení ze systému na systém a příručky.

Na hlídku jsem se, doslova, léta těšil, se stovkami a stovkami hodin kdysi odehraných v DrD. Vypíchnu jen pár věcí formující mé hodnocení.

+ Ilustrace Dračí hlídky je na první pohled moc hezké, přestože jsou poměrně moderní je v nich vidět nějaká návaznost na DrD.

- Pravidla vypadají že byla dokončována (HODNĚ) horkou jehlou, opakující se odstavce, nejasné formulace, překlepy... U betaverze, kterou dostali předplatitelé je to pochopitelné a naprosto omluvitelné, u hotového produktu - zvlášť v takové míře - už je to ostuda.

- Největším fiaskem pravidel jako takových je (ne)ukázkové (ne)dobrodružství, nejenže nedává smysl, je nekonzistentní, nesedí k němu ani popisy v mapách, ale ani v něm žádné dobrodružství není. 

*****SPOILER ALERT (kdyby to někdo chtěl opravdu hrát)*****
*******Vesničani se v noci schovají za palisádu a za týden to vyřeší klerik pro kterého poslali.******
*****KONEC SPOILERU*****

Hodně slabé dvě hvězdičky, za to, že se to podařilo amatérsky vydat a za líbivé ilustrace.

1

1) Hodnocení a recenze Dračí hlídky jsou manipulované jejími autory skrze prokazatelně falešné účty a lživé "zákaznické / hráčské recenze".

Místní hodnocení jsou ovlivněna cíleně vyvolaným nájezdem jednorázových návětšvníků, co dali 5*, ale nehodnotili jedinou jinou věc. ID Karmína co s nadšením rozdává 5* je falešné ID svázané s fake Facebook identitou kontrolovanou Tirusem (autorem DH), nebo některým z jeho PR minionů.

---------------------------

2) zpracování příruček je tristní. Co stránka to jazyková chyba, seznam nejasných nebo divně/špatně vysvětlených pravidel sestavený jedním fanouškem má několik stránek (!!!), jsou tam chyby v sazbě a seznamech atp.

Samotná pravidla jsou v podstatě intenzivní snahou zesložitěné a zhoršené Dračí doupě. Kdo stojí o DrD, tak jak praví klasika, nejlepší je originál.

 

5

Pobavily mne některé komentáře. Zvlášť nad amatérskou sazbou. 

Naopak, graficky je DH našlapaná a v cz nemá konkurenci.

(zásah moderátora: umazal jsem urážku namířenou proti jinému uživateli)

3

Pokus vystřídat na podstavci klasiky drdlike her stařičké Dračí Doupě Altaru systému Dračí hlídka nevyšel. Sice nějaké neduhy starého dračáku odebírá, ale přidává svoje mnohé wtf a v konečném důsledku je to pořád jen průměrný český dračák. Mnoho překlepů a amatérská sazba, degraduje i snahu o investici do drahé obálky a ilustrací uvnitř. 

Místama chybí pokus poradit na různé momenty, které hra může přinést a je stejně více vhodná pro nějakého zkušenějšího PJ, co si pravidla opět ohne ku potřebě své a družinové. 

5

Betatest mě nadchnul, ale po vyzkoušení vydáné hry musím říct že tohle se v naši české kotlině jen tak nevidí. Knihama je naprostá radost listovat.

První úroveň je hezky rozdělená od zbytku pravidel a začít hrát jde okamžitě. Za mě top.