Dračí doupě

Vložil(a) rpgforum dne 05.11.2008, 04:27
3
Průměr: 2.3 (39 hlasů)
1990
První česká RPG; epické příběhy hrdinů ve fantasy světech

Dračí doupě je nejstarším českým RPG a pro mnoho hráčů znamenalo první hru, kterou kdy hráli. V této hře se dobrodruhové jako elf kouzelník či hobit zloděj vydávají za dobrodružstvími ve fantasy světech. Zejména v prvních fázích se hra soustředí na procházení "jeskyní", podzemních komplexů či hradů. Dračí doupě vzniklo napodobením Dungeons and Dragons (Basic) a z této hry si vypůjčuje mnohé. Stojí na tradičním systému ras, povolání a úrovní a bohužel trpí různorodými, nesjednocenými pravidly.

Hra je rozdělená do čtyř svazků – pro začátečníky, pro pokročilé a dva svazky pro experty – kdy každý svazek „odemyká“ nové úrovně a možnosti postav. Jelikož svazky vycházely postupně v průběhu mnoha let, bylo nutné „záplatovitým vývojem“ zpětně aktualizovat  starší svazky o změny zavedené těmi novými, a ty proto vycházely v reedicích číslovaných stylem 1.1, 1.2, 1.5... Poslední verze, označovaná jako 1.6, pochází z let 2001–2002. Reedice přinášejí spíš dílčí změny, drobné úpravy jednotlivých pravidel a spoustu dovysvětlení. Hra po celou dobu své existence zůstala vesměs stejná.

Rodina RPG her
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
3
Hodnota
60.00
Neklidný Tauril 2017 Příručka světa První příručka ze světa Neviditelné knihy, zaměřená na kontinent Tauril Čeština
5
Hodnota
100.00
Sedmý živel 2015 Dobrodružství, Příručka světa Nová edice rozšiřujícího modulu pro Asterion popisujícího umrlčí království Čeština
4
Hodnota
80.00
Krajiny za obzorem: Stíny jihu 2009 Dobrodružství, Příručka světa Geografický modul pro svět Asterion, popisující Državy, panství temného boha Khara Čeština
4
Hodnota
70.00
Rukověť dobrodruha 2008 Příručka světa, Rozšiřující příručka Rozšiřující modul světa Asterion určený pro hráče a tvorbu postav Čeština
4
Hodnota
80.00
Taria - Pohraničí 2008 Dobrodružství, Příručka světa Série dobrodružství z Tarijského pohraničí spolu s popisem dané části světa Čeština
5
Hodnota
90.00
Za závojem stínů 2007 Dobrodružství, Příručka světa, Rozšiřující příručka Rozšiřující modul o nadpřirozenu na Asterionu + pravidla lovce přízraků a subotamského mnicha pro Dračí doupě Čeština
5
Hodnota
100.00
Asterion: Čas temna 2006 Dobrodružství, Příručka světa Druhé vydání hlavního modulu světa Asterion, tentokrát včetně Dálav Čeština

1

Dračí doupě bylo moje první RPGčko (tak jako asi v případě mnoha lidí) a dneska bych se k němu možná raději neznal. Už v dobách, kdy jsme ho hráli jsme s ním měli dost zvláštní zkušenosti, ale protože nebylo moc jiných možností, tak jsme mohli jen skřípat zuby. Dnes, když to srovnávám prakticky s čímkoliv jiným, tak si nemůžu pomoct, ale nenacházím důvod, proč se k DrD vracet...

2

Je to taková fosílie, co se sotva hýbe, ale je s ní sranda. Nic víc, nic míň. Hrát se to dá, ale většina RPG je prostě lepší volba (i to DnD 1e, což je "silný inspirační zdroj"). Naprostá nesjednocenost mechanik mi příjde fascinující, ale na svou dobu je to pochopitelné. Ale co, všichni jsme nějak začínali a hlavně, je to první RPG u nás, takže své zásluhy má.

1

Dračí doupě je hudba dětství... dostal jsem se k němu, když mi bylo asi 10 let, vášnivě jsme ho řešili o přestávkách na základní škole a občas i hráli. Neopakovatelné zážitky a vzpomínky, které žádná jiná hra nikdy nemůže napodobit. Ale pokud vás tahle éra minula, tak můžete Dračák s klidným svědomím přeskočit. Patříte do jedné z následujících dvou skupin lidí: (1) buď jste začínali hrát RPG na Dračáku, a tímpádem víte své a každé hodnocení je pro vás zbytečné, (2) a nebo jste začínali hrát RPG na nějaké jiné hře, a tak DrD nikdy nedoceníte. Každý má jenom jednu příležitost ocenit DrD, a pokud jste vy tu svou už propásli, nikdy se vám ta hra nemůže líbit.

Nejlepší ze série je DrD pro začátečníky, další verze tohle jakžtakž použitelné jádro totálně rozesraly. Podrobný rozbor tady v recenzi:
https://rpgforum.cz/clanky/draci-doupe-po-20-letech-recenze-legendy

5

Aj keď je to zo sentimentu, tak ja nedokážem tejto hre dať menej ako 5z5 bodov. Je to proste moja minulosť, moje začiatky. Bez tejto hry by som nespoznal RPG.

4

Já jsem jako téměř každý na DrD začínal a s dračákem leccos prožil. Vyzkoušeli jsme hodně úprav, hodně se u pravidel s družinou přeli, ale časy to byly výborné i díky tomu, že komunita kolem dračáku byla tvořivá a tak jsme se snažili být tvořiví i my. Dračák svého času měl velmi dobrou podporu od vydavatele a tak se v časopisech hodně vyskytovaly vysvětlení pro pochopení textu a pravidel, takže se hra jako taková dala pochopit a dobře odehrát. Jinak když jsem ho hrál, byl jsem s ním nespokojený a snažil se uspokojit svoje potřeby pravidlama a úpravama, jakmile jsem ale poznal jiné hry, přestal jsem na DrD nadávat a smířil se, že je takový jaký je. S dnešního hlediska už je to pro mne překonaný systém, nicméně pro mne tehdy byla pravidla psaná hodně inspirativně a srozumitelně, takže jsem si hraní užil - a věřím že i moji spoludružinníci. Dračák ma svůj svět i svoji kvalitu.

2

K tomu, co zažil první, má člověk často potřebu jasně se vyjádřit, buď se s tím identifikovat, nebo se vůči tomu vymezit... Tohle se děje většině hráčů, protože většina hráčů na DrD začínala, včetně mě. Takhle se ale často hodnotí spíš první hraní, než skutečná hra ve formě pravidel. Jedni pak vlastně podvědomě ztotožňují DrD s RPG vůbec a druzí naopak do DrD projektují svou začátečnickou nezkušenost.
Já mám k DrD také spíš výhrady, ale když si člověk vezme jen ten úplný základ pravidel, zjistí, že to není zas tak špatné ... špatně na tom vlastně působí jen pravidla, která jsou na tento základ bez ladu a skladu nalepená, a fakt, že systém pro boj a systém pro situace mimo boj spolu nijak nesouvisí. No a ta kvanta tabulek... ;o)

Dračí doupě je už překonané a pro hraní i jen v prostředí fantasy se dají najít mnohé lepší hry, ale nejsem přesvědčený, že by to byla hra, kterou už vůbec nestojí za to hrát, nebo že by se měl někdo stydět, když u něj v knihovničce objeví kamarádi opoužívané příručky :)

1

Na Dračím doupěti jsem začínal, asi jako velká část zdejších uživatelů a hráču RPG u nás celkově. Mám pro něj nostalgické pocity, ale pokud se mě dnes někdo zeptá na názor a zda má smysl, aby si Dračí doupě koupil, pak mu musím s politováním odpovědět, že nemá.
Na trhu je mnoho lepších systémů, pro které se navíc nemusí kupovat tolik knih jako pro Dračí doupě, aby se vůbec dalo hrát. Sám systém je navíc trochu podivný a deformuje hráče pro další hraní, takže můj názor je, že pro nováčka je to plýtvání penězi. Snad nejhorší je stihomam autorů, že systém musí obsahovat pravidla pro všechno - a každé z těchto pravidel musí mít specifickou a unikátní mechaniku, která nijak nesouzní s ostatními. Zpětně nedoporučuji.

1

Co dodat k DrD - druhé, či spíše třetí RPGčko které jsem hrál a na které mám nezapomenutelné zážitky, byť nelze vždycky říct že "dobré". Po roce hraní se začaly hromadit nesrovnalosti a chyby, které nás přiměly napřed vyzkoušet jiné systémy a potom DrD úplně opustit.

Ve své době bylo dobré, protože bylo jediné. Dnes už nevidím žádný přínos. Hodnocení "nic moc" je proto odpovídající.