Dračí doupě

Vložil(a) rpgforum dne 05.11.2008, 04:27
3
Průměr: 2.2 (34 hlasy)
1990
První česká RPG; epické příběhy hrdinů ve fantasy světech

Dračí doupě je nejstarším českým RPG a pro mnoho hráčů znamenalo první hru, kterou kdy hráli. V této hře se dobrodruhové jako elf kouzelník či hobit zloděj vydávají za dobrodružstvími ve fantasy světech. Zejména v prvních fázích se hra soustředí na procházení "jeskyní", podzemních komplexů či hradů. Dračí doupě vzniklo napodobením Dungeons and Dragons (Basic) a z této hry si vypůjčuje mnohé. Stojí na tradičním systému ras, povolání a úrovní a bohužel trpí různorodými, nesjednocenými pravidly.

Hra je rozdělená do čtyř svazků – pro začátečníky, pro pokročilé a dva svazky pro experty – kdy každý svazek „odemyká“ nové úrovně a možnosti postav. Jelikož svazky vycházely postupně v průběhu mnoha let, bylo nutné „záplatovitým vývojem“ zpětně aktualizovat  starší svazky o změny zavedené těmi novými, a ty proto vycházely v reedicích číslovaných stylem 1.1, 1.2, 1.5... Poslední verze, označovaná jako 1.6, pochází z let 2001–2002. Reedice přinášejí spíš dílčí změny, drobné úpravy jednotlivých pravidel a spoustu dovysvětlení. Hra po celou dobu své existence zůstala vesměs stejná.

Rodina RPG her
Vydavatel

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Neklidný Tauril 2017 Příručka světa První příručka ze světa Neviditelné knihy, zaměřená na kontinent Tauril Čeština
0
Taria - Pohraničí 2008 Dobrodružství, Příručka světa Série dobrodružství z Tarijského pohraničí spolu s popisem dané části světa Čeština
5
Hodnota
100.00
Severní Taria 2002 Dobrodružství, Příručka světa Várka dobrodružství pro zkušenější postavy z drsného severního pobřeží Tarie Čeština
5
Hodnota
90.00
Asterion (hlavní modul) 1999 Příručka světa První základní sada pro hraní ve světě Asterion Čeština
4
Hodnota
80.00
Taria - Záhvozdí 1999 Dobrodružství, Příručka světa několik dobrodružství pro nízké úrovně spolu s popisem severní části Tarie Čeština
5
Hodnota
84.00
Danghanská Kletba 1998 Dobrodružství Velmi temné dobrodružství o šílenství génia Čeština
0
Taria (hlavní modul) 1998 Příručka světa Základní modul popisující svět Taria pro Dračí doupě Čeština

1

...před těmi šesti nebo kolika lety, že budu někdy hodnotit DrD tak nízko. Ale snad vše už bylo řečeno. A přesto, že si stále jednou za čas DrD zahraji a bavím se u toho, čím dál víc vnímám, že většina zábavy pochází od hráčů a DrD samotné tolik nepřispívá. Ah, ano, snad možná tou nostalgií. Někdy. Ve chvíli kdy to hlavní, co pravidla hře přinesou, je nostalgie... člověk zjistí, že takovou hru nemůže upřímně doporučit nikomu. Pokud chystané DrD2 kompletně nahradí jedničku (alespoň v mém okolí), budu na něj nejspíš už jen vzpomínat.

2

Dělat tady nějaké dlouhé recenze nemá celkem smysl, nicméně bych si dovolil tvrdit, že ve srovnání s jinými hrami ve stejném žánru a českém jazyce dopadá Dračí Doupě stále ještě dobře. Dokonce to platí i pro další edice Dračího Doupěte, které se často vyvíjeli poměrně pochybným směrem. Nejsilnější částí příruček DrD je příručka pro začátečníky, kde je poměrně podrobně vysvětleno jak že se hra vlastně hraje a je v podstatě bez problémů hratelná pokud člověk ignoruje některá pravidla. Dost víc od kořenů v Dungeons and Dragons se odchyluje příručka pro pokročilé, která nabízela dost neotřelá povolání jako pyrofor nebo sicco. Bohužel, z hlediska hráče jde stále o dosti strnulou tvorbu postavy a z hlediska Pána Jeskyně tady se začíná poněkud projevovat naprostý nedostatek herní rovnováhy. Pravidla pro experty jsou podle mě jen vyhazováním peněz a mám z nich pocit, že je autoři dokončili spíš z povinnosti.

1

Osobně jsem u Drd strávil spousty času a výborně jsem se pobavil, nutnost po nějakém čase vymýšlet doplňky a vlastní pravidla hodnotím spíše kladně - vždy mě to bavilo :) Nicméně vydat následníka bylo na čase už před deseti, patnácti lety - z dnešního pohledu se u Drd jedná o hodně zaprášený kousek, nedotčený herním designem či teorií rpg. Pokud bych hodnotil před patnácti lety, dal bych jednoznačně *****, dnes však existuje velká konkurence zahraničních rpg, domácí scéna se taky rozhýbala a ve srovnání s aktuální produkcí si zaslouží jen *. Z pohledu možností a nároků dnešního hráče není Drd zajímavé ani pro začátečníky ani pro pokročilé hráče. Nezbývá než doufat, že chystané Drd2, vzhledem k výbornému autorskému týmu, pozvedne značku Drd tam, kde měla již dávno být a Staré dobré Drd 1.6 zůstané jen nostalgickou vzpomínkou v knihovničkách fanoušků her na hrdiny.

1

Dlouho jsem váhal jestli dát jednu nebo dvě, dal jsem jednu ale je to tak jedna a půl *. Začal jsem s tímto systémem ještě na základní škole, kdy byla teprve prní verze. Pak se koupili nějaké novější verze, ale furt to bylo horší a horší na hraní no a pak jsem začal vymýšlet svoje doplňky, modifikace, úpravy (vše jsem čerpal, kde šlo - šavlozubá veverka, různé zlomkové info o AD&D, atd.) Hold systém, který nebyl úplně špatný pro začátek, ale brzy se vyčerpal.
Pak přišel GURPS ale to už byl jiný příběh...
Hraní zdar
Golden Dragon

2

Já myslím, že DrD je hra v podstatě dobrá - právě pro začínající hráče. Nemá nijak překombinovaný systém, není založená nutně na RP a obsahuje fůru reálií, které hráče do hry vtáhnou.

Pochopitelně, jsou i lepší RPG, ale DrD má své místo a myslím, že je hloupost nad ním teď ohrnovat nos - hráči RPG musí také projít nějakým vývojem a někde začít.

3

Altar na tomto systému vybudoval tradici RPG u nás. Už jenom za to si ten systém zaslouží naše uznání. Ano, není dokonalý, v některých ohledech je dokonce hrozný či nepoužitelný, ale tisíce hráčů na něm odehráli stovky hodin zábavy.
A ti, co hodnotí 1 hvězdičkou: A to jste opravdu nečetli horší RPG příručky než je tadle? Tak to jste měli velké štěstí.:)

3

DrD je legenda, která ale stále žije. Kdo již hraje tak, že pravidla jsou pro nej skoro přítěž, pro něj je to naprostá pakárna za 1* a já se mu ani nedivím. Ale nenašel jsem lepší hru na ten klasický táborový večer pro špunty kolem deseti let, kterým 5ti minutová tvorba postavy plně vyhovuje a žádné kafrání o božském RP je také netrápí.

To co sráží moje hodnocení je fakt, že se bohužel nyní nevyvýjí, i když na to má potenciál, neboť v základních myšlenkách na českém trhu nemá konkurenci - není zde jiný jednoduchý systém pro začátečníky, který na hráče neklade odpovědnost.

1

Z nostalgie sme minule DrD 1.5 znova vytiahli a oprášili. Jedným slovom: príšerné. Autori skopírovali a upravili (ak sa nemýlim) Holmesovu verziu prvej edície D&D, avšak bez pochopenia, ako vlastne "old-school" hranie funguje. Porobili spústu chybných a WTF rozhodnutí, ktoré negatívne ovplyvnili hernú skúsenosť mnohých herných skupín (na jazyk sa tlačí "brain damage"). Tú hru nič nedrží pohromade, a to všetko v otrasnom grafickom prevedení a s nulovou atmosférou (modré blesky, moucha zlodějka a spol.).

1

Na DrD zacinalo 90% RPG hracov u nas. To ale neznamena, ze to je dobra hra. Naopak. Je to zastaraly nie moc podareny zlepenec. Nie je mi znamy jediny rozumny dovod, preco by to este mal niekto v dnesnej dobe hrat. Vzniklo tolko prekladov kvalitnych zahranicnych hier, ze ani jazykova zrozumitelnost nie je dostacujuca vyhovorka. Tato hra by mala byt uz ulozena do archivu na zasluzeny odpocinok.

1

Dračí Doupě je po všech stránkách zastaralá a už ve své době poměrně špatná hra. Navíc je v současné době k dispozici velké množství podstatně lepších RPG i v českém jazyce (včetně Dračího Doupěte +) a proto by se této sice klasické hře měl, dle mého názoru, každý začínající hráč raději vyhnout velkým obloukem.

1

Dračí doupě bylo moje první RPGčko (tak jako asi v případě mnoha lidí) a dneska bych se k němu možná raději neznal. Už v dobách, kdy jsme ho hráli jsme s ním měli dost zvláštní zkušenosti, ale protože nebylo moc jiných možností, tak jsme mohli jen skřípat zuby. Dnes, když to srovnávám prakticky s čímkoliv jiným, tak si nemůžu pomoct, ale nenacházím důvod, proč se k DrD vracet...

2

Je to taková fosílie, co se sotva hýbe, ale je s ní sranda. Nic víc, nic míň. Hrát se to dá, ale většina RPG je prostě lepší volba (i to DnD 1e, což je "silný inspirační zdroj"). Naprostá nesjednocenost mechanik mi příjde fascinující, ale na svou dobu je to pochopitelné. Ale co, všichni jsme nějak začínali a hlavně, je to první RPG u nás, takže své zásluhy má.

1

Dračí doupě je hudba dětství... dostal jsem se k němu, když mi bylo asi 10 let, vášnivě jsme ho řešili o přestávkách na základní škole a občas i hráli. Neopakovatelné zážitky a vzpomínky, které žádná jiná hra nikdy nemůže napodobit. Ale pokud vás tahle éra minula, tak můžete Dračák s klidným svědomím přeskočit. Patříte do jedné z následujících dvou skupin lidí: (1) buď jste začínali hrát RPG na Dračáku, a tímpádem víte své a každé hodnocení je pro vás zbytečné, (2) a nebo jste začínali hrát RPG na nějaké jiné hře, a tak DrD nikdy nedoceníte. Každý má jenom jednu příležitost ocenit DrD, a pokud jste vy tu svou už propásli, nikdy se vám ta hra nemůže líbit.

Nejlepší ze série je DrD pro začátečníky, další verze tohle jakžtakž použitelné jádro totálně rozesraly. Podrobný rozbor tady v recenzi:
https://rpgforum.cz/clanky/draci-doupe-po-20-letech-recenze-legendy

5

Aj keď je to zo sentimentu, tak ja nedokážem tejto hre dať menej ako 5z5 bodov. Je to proste moja minulosť, moje začiatky. Bez tejto hry by som nespoznal RPG.

3

Já jsem jako téměř každý na DrD začínal a s dračákem leccos prožil. Vyzkoušeli jsme hodně úprav, hodně se u pravidel s družinou přeli, ale časy to byly výborné i díky tomu, že komunita kolem dračáku byla tvořivá a tak jsme se snažili být tvořiví i my. Dračák svého času měl velmi dobrou podporu od vydavatele a tak se v časopisech hodně vyskytovaly vysvětlení pro pochopení textu a pravidel, takže se hra jako taková dala pochopit a dobře odehrát. Jinak když jsem ho hrál, byl jsem s ním nespokojený a snažil se uspokojit svoje potřeby pravidlama a úpravama, jakmile jsem ale poznal jiné hry, přestal jsem na DrD nadávat a smířil se, že je takový jaký je. S dnešního hlediska už je to pro mne překonaný systém, nicméně pro mne tehdy byla pravidla psaná hodně inspirativně a srozumitelně, takže jsem si hraní užil - a věřím že i moji spoludružinníci. Dračák ma svůj svět i svoji kvalitu.