Dračí doupě – Pravidla pro začátečníky 1.5

Vložil(a) Markus dne
2
Průměr: 2 (2 hlasů)
1994
Čtvrtá, výrazně přepracovaná verze pravidel Dračího doupěte pro začátečníky

Příručka základních pravidel pro hru Dračí doupě. Je koncipovaná jako naprostý úvod do hraní her na hrdiny, včetně toho, že začíná stručným gamebookem, který má představit základní herní principy. Popisuje tvorbu postav a uvádí možnosti a schopnosti hráčských povolání na prvních pěti úrovních, se zaměřením na prolézání jeskyní.

Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro začátečníky se dělí na Průvodce hrou, který popisuje tvorbu a schopnosti postav a základní pravidla, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“. 

Verze 1.5 z roku 1994 je výrazným přepracováním předchozí verze Pravidel pro začátečníky 1.2. Autoři totiž dospěli k názoru, že změny jsou natolik rozsáhlé, že je potřeba několik verzí „přeskočit“ (verze 1.3 a 1.4 tak nikdy neexistovaly). S verzí 1.5 se hra výrazně mění. K hlavním odlišnostem patří:

  • Vypuštění principu „zkušenosti se udělují za poklady“, místo toho se větší důraz klade za poražené nestvůry a především příběhové odměny.
  • S tím související „měnová reforma“ a změna cen všech herních předmětů i jiných věcí - proběhla výrazná deflace (tj. ceny jsou teď mnohem nižší).
  • Přidán úplně nový, rozšířený soubojový systém využívající hexovou mapu a podrobné manévry.
  • K dalším změnám v boji patří zavedení obranného čísla zbraní nebo umožnění boje dvěme zbraněmi.
  • Změna systému alchymistické výroby a potřebných materiálů.
  • Do bestiáře přidána řada nových nestvůr a naopak jiné byly odebrány + zásady, jak tvořit nestvůry vlastní.

Tato verze Pravidel pro začátečníky je technicky vzato určená k používání s Pravidly pro pokročilé 1.5 (1998), ale jelikož vydání „pokročilých“ se opozdilo, reálně se používala i s Pravidly pro pokročilé 1.3 (1994). Poprvé pro ni existují i Pravidla pro experty 1.5 (1996).

Verze 1.5 vyšla se dvěma odlišnými obálkami. Původní obálka byla skoro totožná s předchozími verzemi, akorát měla vlevo dole černý pruh (je vidět v základní anotaci Dračího doupěte), druhá je ta uvedená u této anotace.

V roce 2001 byla tato verze nahrazena Pravidly pro začátečníky 1.6.

Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
2
Průměr: 1.7 (7 hlasů)
Hodnota
34.29
Dobrodružství v Bílém hradě 1990 Dobrodružství Historicky první jeskyně pro Dračí doupě Čeština

1

Na pravidlech DrD pro začátečníky 1.5 začalo hrát možná nejvíc hráčů RPG u nás (a platilo to asi do roku 2010). Jednotlivé mechaniky byly v rámci možností odladěné, ale ani tehdy - a už vůbec ne ze zpětného pohledu - se nedalo říct, že by byly dobré. Snaha o zachování kompatibility s předchozími edicemi znemožnila vyhodit některé překážející prvky, které si pak Dračák nesl až do konce.

Ve srovnání s příručkami pro pokročilé bylo sice pravidel méně a tak by mělo být snažší podle nich hrát, ale díky popsanému stylu vedení hry byla většina her pořád špatná. Můžeme debatovat o tom, zda Dračák víc lidí k RPG přivedl nebo odradil, nebo zda by se za jeho přínos nedalo považovat to, že prakticky všichni hráči DrD si pravidla začali upravovat a mnoho z nich díky úpravám začalo tvořit vlastní systémy, ale za mě je hodnocení jasné.