Labyrinth Lord

4
Průměr: 4 (1 vote)
Klon první edice Dungeons and Dragons
Daniel Proctor
2007

Labyrinth Lord je kolon první edice DnD. Cílem systému je zprostředkovat co nejautentičtější zážitek počátků RPG tak, jak jej někteří pamětníci dnes interpretují. Jedná se o klasické, dobrodružné fantasy, plné nebezpečí a pokladů, kde se překážky a nepřátelé překonávají spíše dobrou přípravou a lstí, než přímou konfrontací. Zároveň ale systém nabízí povolání s různými schopnostmi a možnostmi.
Existují tři verze pravidel: klasický Labyrinth Lord, odpovídající revizi DnD Toma Moldvaye, známé jako B/X; Advanced edition companion, který odpovídá první edici Advanced Dungeons and Dragons; a nakonec Original Edition Characters, který vychází z úplně první verze Gygaxova DnD známá jako White box.

Další z řady retro klonů

4

Další z řady retro klonů starého DnD. Podle mě, spolu se Sword and Wizardry asi nejdostupnější a nejvíce podporovaný. Existuje ve třech verzích, z nichž každá se odkazuje na konkrétní revizi ODnD (viz anotace). Obecně pro ni platí to, co pro většinu podobných retro klonů. Proto spíše srovnám základní rozdíli se SnW:

Neobsahuje ascending AC (tedy počítání obrany a zásahu odpovídástarým edicím, které pro dnešní hráče může působit trochu neintuitivně.
Nevýhodou LL možá trochu je, že pokud nehrajete klasického LL (odpovídajícího B/X), ale pozdější AEC nebo Original Characters, potřebujete stejně základní LL, kvůli některým věcem. Zejména při hraní OC to může být trochu bizarní, při hraní AEC, alespoň z počátku je zase matoucí, co se má kde hledat. Někomu to možná nebude vadit, ale pro to ja asi trochu mínus. Preferoval bych jednotlivě a samostaně použitelné verze pravidel.
Další rozdíl oproti SnW je zachování rozšířeného seznamu záchraných hodů.

Zpracování srovnatelné se SnW, asi záleží dost na zvyku, nelze řící že by jedno bylo objektivně lepší. Na každém se mi líbí něco jiného. Osobně bych dal přednost spíše LL ve verzi Original Characters, ovšem kdyby byla použitelná samostatně, takhle je to pro mě remíza se SnW - Core Rules. Jinak obecně platí to, co jsem psal již u hodnocení SnW, včetně hodnocení (tedy i to, že pokud vás daný styl neslovuje, hvězdičku uberte).