Castles & Crusades

Vložil(a) Markus dne
0
Bez hodnocení
2004
Napodobenina starých edic D&D, která stála u zrodu old school renesance

Castles & Crusades jsou hra napodobující styl a žánr starých edic Dungeons & Dragons, vzniklá krátce po uvedení třetí edice D&D. Stejně jako v D&D, i v ní se hráči vžívají do rolí fantasy dobrodruhů, kteří překonávají nebezpečenství a vykrádají kobky. Ale zatímco D&D ve své třetí edici vykročilo směrem k epičnosti, mocným postavám a složitým taktickým pravidlům, Castles & Crusades se svým důrazem na smrtelnost a jednoduchost pravidel snaží přilákat hráče, kteří preferují starší herní styly.

Přestože hra simuluje dojem ze starých edic, nepoužívá pravidla starého D&D. Je založená na licenci OGL – autoři ale nevěřili, že licence OGL umožňuje používat pravidla starých edic, a proto se rozhodli vyjít z d20. Výsledná hra připomíná zjednodušený systém d20, ale upravený tak, aby jeho obsah (rasy, povolání...) i číselné hodnoty (vlastností, životů...) dávaly stejné výsledky jako staré D&D. Ve srovnání s d20 ale například ruší složitý dovednostní systém. Její systémové jádro se nazývá SIEGE Engine a vycházejí z něj i jiné hry od stejného vydavatele.

Castles & Crusades přispěly ke vzniku old school renesance (OSR) – nejen tím, že pomohly obnovit zájem o staré edice. Někteří betatesteři si stěžovali, že hra používá vlastní pravidla, místo aby přinesla věrnou kopii starých pravidel. Byli přesvědčení, že licence OGL umožňuje používat i stará pravidla (a měli pravdu). Na důkaz svého tvrzení se rozhodli vytvořit si vlastní hru, která bude věrnou kopií starého D&D. Tak vznikl OSRIC... a spolu s ním old school renesance.

Castles & Crusades vyšly v mnoha dílčích edicích, které se liší v zásadě jen opravami chyb a drobnostmi.

Rodina RPG her
Systém
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Under the Blood Red Moon 2016 Dobrodružství Tutoriálové dobrodružství pro Castles & Crusades a Amazing Adventures
0
Bez hodnocení
After Winter’s Dark 2007 Příručka světa První vydání příručky prostředí světa Aihrde
0
Bez hodnocení
XXXI 2007 Příručka světa Popis monoteistického města pro fantasy kampaně
0
Bez hodnocení
Castle Zagyg, Volume 1: Yggsburgh 2005 Příručka světa Rozsáhlý popis fantasy velkoměsta a jeho okolí, základ pro Gygaxův hrad Zygag