Dračí Hlídka

Vložil(a) Perthorn dne 18.06.2020, 09:50
4
Průměr: 3.4 (43 hlasů)
2020
České fantasy RPG o epických příbězích postupně se rozvíjející skupiny dobrodruhů

Dračí Hlídka je dobrodružná fantasy hra o mocných válečnících velících spojencům v boji, obětavých kouzelnících chránících vesničany poutem života a trhlých alchymistech metajících blesky pomocí svého prstenu. Navazuje na tradici prvního a dnes už nevydávaného českého RPG Dračí doupě a je vlastně jeho „hackem“ - vylepšenou, vyladěnou verzí, která kromě několika moderních mechanik (výhoda/nevýhoda k hodu) pokračuje v původních pravidlech.

Postavy v Dračí Hlídce mají široký výběr schopností i dovedností (které se můžou naučit všechny postavy). Některá pravidla zdůrazňují drsnější aspekty, například velmi pomalé léčení spánkem. Celkově klade hra důraz na roleplay hráčů a jejich kreativitu při používání schopností a dovedností svých postav v zapeklitých situacích. Hra obsahuje i jednoduchý soubojový systém s logickými detaily jako boj proti přesile, boj proti neviditelnému či útěk a pronásledování. O celý rámec hry se stará vypravěč (PJ) s předem připraveným dobrodružstvím.

Dračí Hlídka má po vzoru svého předchůdce vycházet v několika svazcích, které budou postupně přinášet pravidla pro vyšší a vyšší úrovně. Základní pravidla hry popisují herní principy, ústřední mechaniky a obsah pro 1. až 5. úroveň postav. Pravidla pro vyšší úrovně už byla oznámena a připravují se.

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
1
Hodnota
20.00
Padlá hvězda 2021 Dobrodružství Akční cestovní dobrodružství s trochou tajemna Čeština
2
Hodnota
33.33
Dračí Hlídka (ukázková verze) 2020 Alternativní základní pravidla Stručná, zdarma dostupná pravidla české fantasy hry Dračí Hlídka Čeština
3
Hodnota
47.50
Dračí Hlídka (základní příručky) 2020 Základní pravidla Základní příručky Dračí hlídky s úvodem do hry a pravidly pro počáteční úrovně Čeština
0
Kalmarova kletba 2020 Dobrodružství Ukázkový příběh pro Dračí hlídku Čeština
1
Hodnota
20.00
Město čtyř 2020 Dobrodružství Snaha o záchranu města před zkázou Čeština
4
Hodnota
64.00
Nabídka pro velvyslance 2020 Dobrodružství Politické intrikářské dobrodružství a vloupačka ve velkoměstě Čeština
1
Hodnota
20.00
Pátrání po tajemství Garlondova rodu, část 1: Elvíra 2020 Dobrodružství Detektivní dobrodružství o původu a tajemstvích obchodnického rodu Čeština

4

Sám za sebe hodnotím pravidla a to i díky grafickému zpracování na 4 hvězdy.  Nějaká chyby se tam najdou a některé texty můžou připadat začátečníkovi dost zmatený,že z nich né zcela hned pochopí oč jde. Ale vždy se dá optat někde na foru nebo u komunity na konrétní výklad,takže v tom bych až takovou chybu neviděl,popřípadě se dá stáhnout errata. Dále bych vypíchl to ,že už si konečně člověk může "poskádat" toho svého hrdinu v rámci možností jak se mu zlíbý jelikož dovednosti povolání nejsou už vázany na úroveň postavy. Další věc je ,že došlo k lepšímu sjednocení mechanik kde máte k6 na boj a k10 na vše ostatní. U všeobecných dovedností mě poťěšilo,že si hráč pouze rozhodí jistý počet bodů a nemusí nic složitě počítat jako v oDrD1.6 pokud sem to pobral správně. Kolem a kolem bych DH nezatracoval a myslím,že bude mít DH dobrou budoucnost pokud to autroři nevzdají a budou hru do budoucna officiálně podporovat. PS: A ano pokud by mě někdo požádal o doporučení rpg hry pro začátečníka a nástupce oDrD tak se jednoduše není o čem bavit a DH je jasná volba,jelikož nic tak blízko oDrD tady na CZ/SK scéně prostě není.

1

Celkově mi nápad vyžehlit starý dračák nepřipadá špatný, je jednoznačně vidět že existuje trh pro DrD "OSR", nebo aspoň něco co by plnilo funkci Castles and Crusaders. Jenže tohle není ono, po přečtení příručky je vidět že se málo co vyžehlilo a některé problémy se ještě přidali. Ta hra má potenciál a má i některé zajímavé nápady (many pro různá povolání), ale je to prostě zazděné.

Byť jsem přemýšlel že hlídce dám aspoň dvě hvězdy, ať není hodnocená hůře než jsem hodnotil ODrD (a protože to i nějaký ten potenciál má), vzhledem k tomu kolik je tu falešných hodnocení, dám jen jednu.

1

Nenechte se zmást rokem vydání, tahle hra je z minulého století. Jděte hrát něco moderního, třeba DnD 5e, to splní vše co chcete stejně nebo (mnohem pravděpodobněji) lépe.

1

Systém který se korunoval jako právoplatný nástupce dračáku. Takže se člověk s trochou nostalgie těšil že se vrátí a zavzpomíná na začátky hraní RPG ve sklepení paneláku. 

Po přečtení už mě nadšení opadlo, je to clon dračáku i s jeho chybami a zároveň se do toho připletlo něco dalšího nejspíš DnD 3,5e.

Vedle toho ale musím ocenit grafiku která se hodně povedla. 

Hodnocení tak na 1.5hvězdičky a to hlavně za grafiku. DrD jsem dal dvě, ale od té doby RPG ušly nějakou cestu a tedy má člověk už jiná očekávání od nového produktu. 

1

Čtení pravidel mě vrátilo  25 let zpátky v čase a bylo to děsivé. Nejenom, že Dračí hlídka přináší potíže starého DrD, ale přidává i nějaké vlastní. Sem tam sice vykoukne nějaká zajímavá a novější myšlenka, ale není nijak zpracována a rozvedena.

2

Paradoxem téhle hry je, že je klonem klona. Když jsem držel pravidla v ruce, tak jsem měl podobný pocit, jak kdysi dávno ze Stínu meče. Ten taky přišel s tím, že překoná Dračí doupě, ale vychrlil nějakou zvláštní smršť věci, z nich některé jsou inspirativní, ale většina mimo mísu.

Tady je to podobné. Vypadá to jako domácí úprava Dračího doupěte a je to i tak. Naštěstí to autoři přiznávají. Budiž jim to k dobru. Stejně tak je jasné, že pravidla jsou zaměřená na hru typu klasické vytloukačky. V pravidlech je plno zvláštních věcí - například plavidlo pro topení, kdy se i velmi zručný potapěč začne topit po 110 sekundách (rekord ve statistické apnoe je 14 minut). Stejně tak pravidlo pádu, je klasický případ, že čím větší úroveň, tím pád míň bolí, jen jednotkovou vzdálenost zkrátili na 2 metry z 5.

Pak se povolání rozpadají do specializací, což bohužel dává věštit, že PPP budou v podstatě jeden dlouhý katalog různých subclassů. Proč? Vůbec celé pravidla jsou plné nějakého materiálu, který by tam být nemusel a přitom je základ hry v podstatě velmi jednoduchý.

Navíc rozdělení pravidel zase na stupně podle úrovní je věc, která je dneska už mimo. Strašně to komplikuje přípravu dobrodružství, protože je nutné se vyrovnat s omezeními. Samozřejmě, je to pokračování Drd, takže asi tušíme kam to půjde, ale na druhou stranu, proč bych sahal zrovna po těchto pravidlech, když si můžu vybrat starý dobrý Dračák, nebo X dalších her, kde prostě vidím více než začátek?

Tahle hra má smysl jako nahrážka klasického Dračího doupěte, nebo jeho obohacení. Je to kopie, a to i s nedostatky. Není špatně, že to je k dispozici, ale v roce 2020 to už nejspíše nestačí. Pokud by znova vyšlo klasické Dračí doupě, a to i pouze jako reedice, tak to tuhle hru vymaže.

5

Hľadal som alternatívu ku 15tim rokom DrD+. Skúšal som rôzne systémy až som našiel hliadku.

Hliadka sa mi veľmi páči svojou jednoduchosťou a že v rámci možností splnili čo sľúbili.

Stačilo si prečítať na discorde že a prečo vyšla v tak zrýchlenom režime, a to ospravedlňuje prakticky všetky drobné nedostatky.  A nakoľko sledujem vývoj situácie, viem že autori robia čo môžu aby hráčom dali updaty, FAQ a errata... 
A ako obrovský plus mi príde spolupráca s komunitou na discorde a facebooku. Tým sa snaží pomôcť a odpovedať na všetky otázky, vyvýjajú kopu nových vecí pre hráčov a o komunitu sa starajú...

5

DH přináší to, co jsem si původně sliboval od DrD+ a později od DrD II. Až hlídka přišla s jednodušším systémem, hodů na všechno. 

Co tvrdí Sirien v bodě 2b je totální bullshit, naopak hlídka je mnohokrát jendoduší než klasické DrD. Nepřináší do hry žádné složité mechaniky.

Jo a PS: Fakt nejsem falešnej účet :)

5* jednoznačně ze to, že jsem dostal přesně to, co mi už dávno bylo slíbeno - skvělý nástupce DrD s oživenou komunitou.

1

1) Autoři DH používají lživá a podvodná hodnocení a falešné účty (vč. prokazatelně falešných FB identit které kontroluje buď Tirus osobně, nebo některý z jeho PR minionů) k psaní lživých nadšených fanouškovských a zákaznických recenzí a k falešnému hodnocení a vychvalování Dračí hlídky a to ve velkém i zde v DB

Hodnocení DH, která potkáte všude možně, jsou skoro najisto zkreslená a oslavné recenze jsou psané autory nebo na zakázku jejich kamarády - což platí i pro 5* hodnocení zde na databázi, z nichž většinu dali lidé co nehodnotili jedinou jinou hru nebo produkt.

ID Karmína je prokazatelně účet ovládaný Tirusem (autorem DH) nebo nějakým jeho PR minionem. Od pohledu podobně podezřelé jsou další účty (účty samotné případně "recenze" jimi poskytnuté) - hledejte věci co vypadají jako copywriting nebo copy-pasta před-připraveného PR textu a nelze to nevidět. Extra pozornost věnujte všem účtům co se tváří jako "dívčí", Tirus má holčičí fake-promo zjevně extra v oblibě.

-------------------------

2) Dračí hlídka je velice špatná hra:

a) kvalita zpracování (např. jazykové korekce, chyby v sazbě, ale i nejasnosti v samotném znění pravidel...) neodpovídá profesionálnímu produktu, za který se DH vydává

b) DH má nesmyslné a složité mechaniky, které často nefungují - což se týká i samotného jádra hry, jako např. naprosto rozbitý systém ověření hodů a nastavování obtížností. Na základ odvozený z původního Dračího doupěte jsou bez jakéhokoliv jednotného designu naplácané mišmaš mecahniky převzaté z jiných her (ironicky např. z DnD, vůči kterému se autoři DH tak rádi negativně vymezují). Výsledkem je, že "nové a lepší DrD" kterým se DH snaží být je vlastně v důsledku horší, než původní DrD.

c) "podpora" autorů vypadá v praxi tak, že kdo není ochoten uznat že DH funguje dobře a jen ji třeba sám nepochopil je vypoklonkován k čertu.

-------------------------

3) K Hlídce je publikovaná více, jak 20 dobrodružství (prý i pro jiné fantasy RPG systémy) - bohové dejte od nich ruce pryč! S asi dvěma výjimkami co jsou slušné, i když ne dobré, to je sbírka příšerností ze kterých září že:

a) kvantita nad kvalitu, hlavně něco chrlit, ať se můžeme tvářit, že děláme podporu a

b) autoři nemají nejmenší tušení, jak napsat slušné dobrodružství pro někoho jiného

1

Na hlídku jsem se, doslova, léta těšil, se stovkami a stovkami hodin kdysi odehraných v DrD. Vypíchnu jen pár důležitých věcí.

- Není nová svébytná hra stavějící na DrD, ale raději 'nelicencovaná revize' posledních DrD 1.6 od Altaru s doplněnými možnostmi pro postavy

- Bojový systém nefungoval ani v DrD, nefunguje ani tady (a se stoupající úrovní to je horší a horší), přestože se tváří jednoduše, není. 

"Pokud X (postava ještě nehrála akci, nebo použila krátkou akci, nebo útočila), může místo Z (Z= A + 1k6) jedenkrát za kolo využít Y (Y= A + B + C + 1k6), navíc když se jedná o situaci Q, tak Y = A + C + 1k6." (Takto se řeší obrana)

- Dovednostní jádro systému mi těžce nevyhovuje. Každý bonus +/-1 mění pravděpodobnost (ne)úspěchu o 10% a s bonusy se tady nešetří a už od první úrovně se pohybují úravy dovedností mezi -2 a +8 a tak optimalizované postavy záhy nemohou neuspět ve výzvách, pokud je PJ nenastaví subjektivně postavě (namísto objektivně k prostředí). 
/Jedna z věcí která mě na DrD/DnD baví je překonávání riskantních situací. "Dobrodružství, který není nebezpečný, není dobrodružství."

- Pravidla nechávají spoustu věcí na uvážení PJ, ale to se bez záchytného bodu dělá špatně. Pokud si PJ dá práci a když bude chtít DH hrát, tak mu nic jiného nezbyde. 
(Dopoučuji připojte se na DH discord, seženete tam řešení problémů od komunity.)

- Alchymista (k mému osobnímu zklamání) je opět nehráčská postava, která se tváří jako hráčská. Postavy zásobuje užitečnými předměty, to je tak vše. (Kolikrát jste chtěli hrát obchodníka od kterého postavy nakupují vybavení?) 

- DH se prezentuje (nebo mám pocit, že ho tak jeho tým prezentuje) jako low magic, ale ve skutečnosti má magie už na prvních úrovních v rukou vynalézavých hráču děsivý potenciál . Kouzla základní hry mají dvě kategorie: Mocná a Nudná

- Velká očekávání přináší velká zklamání

/Edit: Rozděluji hodnocení na systém a příručky

5

Spousta předepsaných dobrodružství, aktivní komunita, seznamka hráčů, mobilní a webová aplikace pro tvorbu postavy, hlídka má vlastní herní svět s krásnou mapou. 

Nejvíce že všeho o proti drd se mi líbí rozvoj postavy kdy si na každé úrovni volím jednu zvláštní schopnost. Toto a dovednostní system zajistí, že každá postava vyniká v něčem jiném. 

Vřele doporučuji :-)