Dračí doupě

Vložil(a) rpgforum dne 05.11.2008, 04:27
3
Průměr: 2.3 (39 hlasů)
1990
První česká RPG; epické příběhy hrdinů ve fantasy světech

Dračí doupě je nejstarším českým RPG a pro mnoho hráčů znamenalo první hru, kterou kdy hráli. V této hře se dobrodruhové jako elf kouzelník či hobit zloděj vydávají za dobrodružstvími ve fantasy světech. Zejména v prvních fázích se hra soustředí na procházení "jeskyní", podzemních komplexů či hradů. Dračí doupě vzniklo napodobením Dungeons and Dragons (Basic) a z této hry si vypůjčuje mnohé. Stojí na tradičním systému ras, povolání a úrovní a bohužel trpí různorodými, nesjednocenými pravidly.

Hra je rozdělená do čtyř svazků – pro začátečníky, pro pokročilé a dva svazky pro experty – kdy každý svazek „odemyká“ nové úrovně a možnosti postav. Jelikož svazky vycházely postupně v průběhu mnoha let, bylo nutné „záplatovitým vývojem“ zpětně aktualizovat  starší svazky o změny zavedené těmi novými, a ty proto vycházely v reedicích číslovaných stylem 1.1, 1.2, 1.5... Poslední verze, označovaná jako 1.6, pochází z let 2001–2002. Reedice přinášejí spíš dílčí změny, drobné úpravy jednotlivých pravidel a spoustu dovysvětlení. Hra po celou dobu své existence zůstala vesměs stejná.

Rodina RPG her
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
3
Hodnota
60.00
Neklidný Tauril 2017 Příručka světa První příručka ze světa Neviditelné knihy, zaměřená na kontinent Tauril Čeština
5
Hodnota
100.00
Sedmý živel 2015 Dobrodružství, Příručka světa Nová edice rozšiřujícího modulu pro Asterion popisujícího umrlčí království Čeština
4
Hodnota
80.00
Krajiny za obzorem: Stíny jihu 2009 Dobrodružství, Příručka světa Geografický modul pro svět Asterion, popisující Državy, panství temného boha Khara Čeština
4
Hodnota
70.00
Rukověť dobrodruha 2008 Příručka světa, Rozšiřující příručka Rozšiřující modul světa Asterion určený pro hráče a tvorbu postav Čeština
4
Hodnota
80.00
Taria - Pohraničí 2008 Dobrodružství, Příručka světa Série dobrodružství z Tarijského pohraničí spolu s popisem dané části světa Čeština
5
Hodnota
90.00
Za závojem stínů 2007 Dobrodružství, Příručka světa, Rozšiřující příručka Rozšiřující modul o nadpřirozenu na Asterionu + pravidla lovce přízraků a subotamského mnicha pro Dračí doupě Čeština
5
Hodnota
100.00
Asterion: Čas temna 2006 Dobrodružství, Příručka světa Druhé vydání hlavního modulu světa Asterion, tentokrát včetně Dálav Čeština

5

Ale překvapuje jak malé hodnocení ta hra zde má. Možná jsem asi přiliš stár(?), je pravda že už dekádu nehraji ale faktem pro mě je, že to byla naprosto skvělá hra. Já hrával hlavně v 90.tých ještě podle pravidel 1.2  v kombinaci s fanziny , ze kterých jsme si vycucli to nejvhodnější.  Později podle verze 1.5, Hraní bylo to úžasné.  Ty tisíce(možná až +- deset tisíc) hodin zábavy, hraní na chatách o víkendu, sobotní a nedělní odpoledne, večer na hospu, disko, house či techno party, skoro 7 let vkuse od ZŠ až do dospělosti a rozhodně nelituji času, které mi má fantasie umožnila v těch světech být. V pozdějších fázích Drd na perníku či zhulení to byla taky slušná zábava, jenom LSD jsem na DrD nezkusil ale to by asi ani nešlo hrát(i když celá grupka na tripu vč. PJ to mohl být slušný hukot).

Když čtu příspěvky ostatních tak žasnu jak to hrajete. Asi jsem měl štěstí na skupinky hráčů(i když to by byla skutečně velká náhoda) nebo jsme měli příliš vysoké IQ než abychom se zatěžovali exaktnímu dodržování pravidel jako hloupé ovce. Zjevně jsme nebyli tak pasivní konzumenti jako vy a byli mnohem aktivnější. (akvivně jsme vymýšleli úpravy či změny pravidel, nová či úpravy povolání, dělání PJ nebylo za trest ale spíš o tom, že každý se chtěl pochlubit svoují jeskyní či světem ) Nikdy přeci nešlo o pravidla(ty se přeci dali upravit, zrušit, ignorovat) ale hlavně šlo o to aby se člověk bavil a užíval si to ve fantazii a to já zjevně uměl a zjevně jsem nebyl sám. 

Za mě 100%, protože to byla super hra s neuvěřitelnou mírou volnosti

PS. rozhodně ji vděčím za přežití puberty bez zápisu v trestním rejstříku, kdo ví jak bych skončil.  Díky Martine Klímo za tuto věc.

2

V dobách, kdy nemělo konkurenci, bylo Dračí Doupě jedničkou na monopolním trhu. 

Dnes se dá listovat jeho stránkami spíš z nostalgie, případně jako připomínka toho, jak velký kus cesty RPG od té doby ušly.

Ale hrát to už nemá smysl. 

1

Před pár lety jsem se, kvůli Danghanské kletbě, zkoušel vrátit k DrD. Byl jsem rozhodnut si ho i trochu upravit. Ale ono to nejde, té práce by bylo tolik, že je jednodušší to hrát v něčem jiném. DrD je prostě už mrtvola a je to dobře.

2

Upřímně bych této legendě, u které jsem v minulosti strávil stovky hodin, rád z nostalgie dal třetí hvězdu... Ale když teď po letech znovu otevřu příručku, nestačím se divit... Hrát se to asi dá, ale proč když je teď k dostání nepřeberné množství lepších her?

2

DrD je jako starožitnost, hračka z dětství, máme na ně hezké vzpomínky, ale jejich čas je pryč a je čas jít dál.

2

Tenkrát asi v roce 1991 to byla pecka. Chytlo mě to a udělalo to ze mě závisláka na RPG hrách. Hráli jsme o obědových přestávkách a nebavili se skoro o ničem jiným. Před pár roky sme z nostalgie zkusili zahrát DrD 1.5 a ten systém je prostě špatnej. Po dvou sezeních vyprchalo nadšení a zabalili jsme to. Po předávkování DnD 3e se to prostě nedalo.

3

V době hladu na československé scéně přišlo Dračí doupě. Každá verze byla jiná a kontroverzní na tu dobu. I dneska spolehlivě na mnoha místech DrD vyvolává vášně. Jsou ti, co jej nenávidí, ti co jej milují i když je už 10 let skoro mrtvé. Slovo hraju dračák dneska znamená často cosi jako rpg. Má mnoho chyb, má mnoho houserules a rozšíření. Sen mnoha českých her je být aspoň podobný úspěch jako DrD.

3

Začínali jsme na něm ze starších asi všichni a hrál jsem ho fakt spoustu let. Nakonec jsem se od něj odvrátil ani ne tak kvůli chybám a zastaralému designu, ale protože mi přišlo ohrané a stále stejné. Přesto stále svou hratelnost pořád má a lze ho klidně doporučit i nováčkům. Za mě je to dokonce i lepší hra než DrDII, o DrD+ nemluvě. Navíc je i přes ukončenou podporu pořád široce dostupné, má ho schované kdekdo. Takže za mě dobrý :)

2

V dnešní době, kdy je na výběr z mnoha a mnoha her už moc nedává smysl, začít hrát DrD, pokud se člověk nechce pustit do archeologie toho, jak se tu dřív hrávaly RPGčka anebo si nostalgicky zavzpomínat. Po stránce herního obsahu příručky obsahují i dnes řadu věcí, kterými se dá bez problému inspirovat v jiných hrách, ale jako celek už DrD 1.X u nových hráčů ve srovnání s jinými možnostmi na trhu neobstojí.

Samozřejmě pořád se najde dost lidí, kteří nemají s čím srovnávat, protože nic jiného neznají. A tak jim nezbývá, než se se starým dračákem poprat, jako my všichni před nimi. Taových lidí dodnes je a ještě dlouho bude celá horda.

Pokud ale čtete tento příspěvek, doporučuji se před tímto soubojem přece jen porozhlédnout po něčem aktuálnějším.

3

Moje prvá zkušenost s RPG. Užili jsme si roky zábavy,ale časem nám začalo něco scházet. Příliš omezaní a tabulek.Zkušenost stará dobrých dvacet let,takže vlastně nostalgie.