Old-School Essentials

Vložil(a) Muzzug dne 26.08.2020, 13:50
5
Průměr: 4.7 (3 hlasy)
2017
Retroklon původních Basic/Expert pravidel D&D

Old-School Essentials (OSE) jsou retroklon prapůvodní fantasy hry na hrdiny, konkrétně pravidel Dungeons and Dragons (Basic/Expert). Oproti linii „pro pokročilé“ Advanced Dungeons and Dragons a zejména pozdějším edicím rodiny Dungeons and Dragons má hra jednoduchá a lehká pravidla. Hodnota retroklonu spočítá v tom, že pravidla původně roztroušená v různých starých příručkách reviduje, přepisuje jejich text do jednodušší podoby a řadí je tak, aby jejich použití při hře bylo co nejjednodušší. Old-School Essentials jsou tak vlastně ucelenou a přehlednou referenční příručkou Basic/Expert varianty D&D.

Hra původně vyšla v roce 2017 pod názvem B/X Essentials, v roce 2020 vyšla ve zrevidované verzi přejmenované na Old School Essentials. Ta je dostupná ve dvou variantách: 

  1. Classic Fantasy Rules Tome obsahující kompletní pravidla v jedné knize
  2. Classic Fantasy Black Box je totéž, ale rozdělené na 5 příruček (základní pravidla, možnosti postav, nestvůry, kouzla a dobrodružství
Rodina RPG her
Designér
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Hole in the Oak, The
Díra v dubu
2019 Dobrodružství Začátečnický dungeon, expedice do mýtického podsvětí Čeština
4
Hodnota
80.00
Winter's Daughter 2019 Dobrodružství Krátké pohádkově romantické dobrodružství o zakleté lásce

5

Nejsem si jistý jestli můžu dodat něco co ještě nebylo řečeno, původní B/X a BECMI byli svou dobou dobře zpracované a zjednodušené pravidla vycházejíc z původního DnD, OSE tyhle kvality jen zlepšuje. Určitě jde o nejlepší způsob jak hrát staré DnD.

5

Pokud chcete hrat retroklon, tak nema cenu hledat jinde. Minimum zmen, ale skvele vycisteno, vypilovano a usporadano. Prehledny layout, prehledne deleni knihy, zahrnute nejcastejsi upravy (jako treba stoupajici AC). 

Basic DnD je nadcasova hra sama o sobe. Ze vsech starych edic je tohle edice, ktera se da i po ctyriceti letech bez problemu dlouhodobe hrat a Old School Essentials ji dal moderni prehledny kabatek.

Kdyz nic jineho, tak doporucuju jako nahled do historie DnD (a potazmo Draciho Doupete).

4

Old-school Essentials jsou kulminací snah o přehledné zarchivování a revidování pravidel D&D Basic/Expert a jsou tak dobré, že pro mě úplně nahrazují všechny předchozí retrokrony. Prostě už nemá smysl žádné jiné klony ani otevírat, tohle je lepší. Stručný text, přehledná organizace příruček, pěkný layout, nádherné barevné ilustrace. Obsah z mnoha příruček roztroušených napříč mnoha lety je tu krásně ucelený, uspořádaný, zrevidovaný. Ultimátní retroklon. 

Pořád je to "jenom" staré D&D bez jakýchkoli inovací, ale v tomhle provedení chápete, proč ta stará hra byla tak dobrá a má nadčasovou hodnotu. Já osobně staré D&D nehraju a preferuju novější oldschoolové hry – ty, které už nejsou jenom klony, ale které už D&D různě upravují, ladí, vylepšují. Ale Old-school Essentials mají tak ohromnou archivářskou hodnotu, že si ty čtyři hvězdičky zaslouží. A dokonce v nich občas listuju, abych zjistil "jak se tehdy hrálo", a sem tam nacházím nějaké zapomenuté principy nebo procedury, které z toho vykrádám, protože je to tak dobré.

OSE bych v zásadě nikdy neváhal hrát, je to čistá funkční nostalgie, kterou považuju za lepší než kteroukoli oficiální edici D&D (ano, včetně páté). Nicméně na poli napodobenin D&D pro mě vítězí Lamentations of the Flame Princess (poctivý, drsný retroklon) a DCC (ujetější, zběsilější a akčnější).