OSE Classic Fantasy Rules Tome

Vložil(a) Markus dne 12. 07. 2021, 22:58
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
2019
Základní příručka fantasy dobrodružné hry Old-School Essentials

OSE Classic Fantasy Rules Tome (česky vyšlo jako OSE Klasická fantasy – Kniha pravidel) je kniha základních pravidel pro hru Old School Essentials. Jedná se o kompletní pravidla hry, která klonují obsah Dungeons & Dragons (Basic/Expert)

Kromě tohoto uceleného svazku vyšla i krabicová sada, která obsahuje identická pravidla rozdělená do šesti různobarevných knížeček v pevné vazbě. Jednotlivé knížečky jsou:

  • Classic Fantasy Core Rules: Základní pravidla hry, například tvorba postav, postup po úrovních, magie a boj a dobrodruhování v jeskyních, divočině i na mořích.
  • Classic Fantasy Genre Rules: Sedm klasických povolání (klerik, trpaslík, elf, bojovník, půlčík, kouzelník a zloděj), seznamy vybavení, vozidel a, zvířat atd. a taky pravidla pro tvorbu tvrze.
  • Classic Fantasy Cleric and Magic-User Spells: Sešit 34 klerických a 72 kouzelnických kouzel.
  • Classic Fantasy Monsters: Výběr více než 200 klasických nestvůr.
  • Classic Fantasy Treasures: Výběr více než 150 pokladů.

Někdy jsou knížečky ke koupení i samostatně.

Kategorie produktu
Autoři
Vydavatel

4

Celkově OSE hodnotím čtyřmi hvězdičkami (viz hlavní hodnocení), je načase ohodnotit jeho varianty.

Výchozí varianta Classic Fantasy je... v pohodě. Především je dost, na mě místy až moc jednoduchá. Omezený výběr povolání bych ještě snesl, ale omezený výběr výbavy a kouzel je horší. Nestvůr je sice dost na to, abyste si vždycky nějakou vybrali, ale když konvertujete z AD&D, zjistíte, jak moc jich vlastně chybí a musíte hledat jinde, atd... Je to fajn hra, ale jak jsem poznal Advanced Fantasy, nevracel bych se.

5

Classic Fantasy je kombinace Basic a Expert DnD, ve které se autor snažil odstranit jednotlivé rozpory v obou verzích. Vznikla z toho kniha obsahující vše potřebné pro hraní v klasických fantasy světech.

Zároveň přináší různá volitelná pravidla (vzestupné AC místo THAC0, alternativní pravidla pro zatížení...), která oproti původní hře hraní zjednodušují.

Výhodou je, že vše potřebné je v jedné knize (necelých 300 stran formátu A5) ve velmi čitelné a přehledné podobě. Na rozdíl od jiných her roztříštěných do různých a často rozměrných knih není problém tuhle mít neustále v batohu pro případné náhodné hraní. :)