Old-School Essentials Advanced Fantasy Player's Tome

Vložil(a) Muzzug dne
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
2021
Verze hráčských pravidel Old School Essentials rozšířená o prvky z AD&D 1e

Old-School Essentials s podtitulem „Advanced Fantasy“ je verze pravidel Old School Essentials rozšířená o prvky z 1. edice AD&D. Tím se liší od varianty Classic Fantasy, kterou tvoří jen „čistý“ obsah převzatý z Basic D&D. Pravidla Advanced Fantasy obsahují i veškerý obsah příruček Classic Fantasy, což znamená, že je zcela nahrazují.

Pravidla jsou rozdělená na dva svazky. Tento svazek, nazvaný Player's Tome, uvádí všechna pravidla potřebná pro tvorbu postav a hraní z pohledu hráče. Původních sedm povolání bylo rozšířeno a nyní mají hráči možnost vybrat si z 23 povolání a ras. Ti, kteří mají rádi rasu oddělenou od povolání, mají možnost využít volitelné pravidlo a nakombinovat 13 povolání s 10 rasami. Kvůli vyššímu počtu kouzlících povolání jsou pravidla rozšířená o nová kouzla.

Druhým svazkem základních pravidel ve verzi „Advanced“ je kniha soudcovských pravidel Old-School Essentials Advanced Fantasy Referee's Tome, obsahující  vodítka pro sudího, nestvůry a poklady.

Hráči, kteří už vlastní příručky Classic Fantasy a nechtějí si kupovat nové knihy, které budou obsahovat z velké části totéž, si můžou místo sborníků Player's Tome a Referee's Tome koupit čtveřici pestrobarevných příruček, které obsahují jen nový obsah převzatý z AD&D a slouží jako rozšíření pro pravidla Classic Fantasy.

Kategorie produktu
Autoři
Vydavatel

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Old-School Essentials Advanced Fantasy Druid and Illusionist Spells 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující kouzla z AD&D
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Old-School Essentials Advanced Fantasy Genre Rules 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující povolání a pravidla z AD&D

5

Celkově OSE hodnotím čtyřmi hvězdičkami (viz hlavní hodnocení), je načase ohodnotit jeho varianty.

Výchozí varianta Classic Fantasy je... v pohodě, ale místy je na mě moc jednoduchá. Zato varianta Advanced Fantasy povýšila OSE na úroveň (pro mě) nejlepšího retroklonu D&D. Neuvědomoval jsem si totiž, jak moc jsem zvyklý na AD&D a jak mi některé věci z něj v základním OSE chyběly – žádní paladinové, žádní bardi, jenom zlomek kouzel a nestvůr... Advanced Fantasy je do té hry opět vrací (resp. přináší), a přitom zachovává jednoduchá pravidla. Spojuje jednoduchost Basic D&D s pestrostí Advanced D&D a výsledkem je ultimátní D&D překonávající všechny ostatní edice a podoby.

5

Advanced fantasy je hlavně rozšíření pro ty, kteří jako hráči chtějí více možností při tvorbě postavy - ať už více povolání a ras, nebo chtějí oddělenou rasu a povolání.

Sudímu přinášejí větší arzenál nestvůr a předpřipravených kouzelných předmětů.

Pokud si potrpíte na nekončící zástup hratelných ras a povolání nebo alternativních pravidel, doporučuju kouknout i na vznikající oficiální OSE zin Carcass Crawler, který tuhle potřebu určitě uspokojí. :)