Cadwallon

3
Průměr: 3 (2 hodnocení)
Taktické fantasy RPG vycházející z úspěšné wargamingové hry
Rackham
2006

Cadwallon je neotřelé taktické RPG z dílny autorů wargamingových her Ragnarok, Confrontation a dalších. Jedná se o fantasy hru zasazenou převážně do městského státu Cadwallonu, v němž se střetávají utečenci z válkou zmítaného kontinentu se starousedlíky. Všichni jsou poháněni věčnou touhou vyšvihnout se, která někoho zlomí, jiného posílí. Cadwallon používá dovednostní systém skládající řadu již známých mechanik do zajímavého celku. Má jednotné vyhodnocování pro sociální i bojové konflikty. Některá herní rozhodnutí nechává hra na hráči či na společné domluvě.

Neuveriteľne skazený neuveriteľný nápad

3

Myslím, že do bodky súhlasím s Conlaiom. Čo sa estetickej stránky týka, patrí knižka medzi moje najobľúbenejšie vôbec. Ako fanúšikovi figurkových hier od Rackhamu mi prostredie príde úchvatné, plné parádnych nápadov a inšpirácie. Podobne aj zaujímavo zdôvodnené práva a povinnosti ako i spoločenské postavenie skupinky hráčskych postáv ako aj dôvod ich rozmanitosti.
Napriek tomu, že mám figurkové taktické hry rád, systém Cadwallonu mi ani po vyskúšaní neprišiel ani zaujímavý ani zábavný. Obsahuje zaujímavé myšlienky (napr. postoje ovlpyvňujúce, ako postave v tom či onom rozpoležení pôjdu jednotlivé činnosti), ale inak je veľmi podivný a zložitý. Plusom je spracovanie sociálnej interakcie rovnakými mechanizmami ako fyzický boj.
O tom, ako je Cadwallon tragicky preložený a neprehľadný, je škoda hovoriť. Zlý preklad sa najdesivejšie odráža v nejednotnom označení pre niektoré mechaniky, ktoré je značne mätúce.

A Truly epic fail

3

Tuhle hru vytvořili francouzi. Kniha je nádherná, plná barevných ilustrací, které místy hraničí s karikaturou a místy se sword-pornem. Je také strašně mizerně přeložená do angličtiny, má naprosto debilní rozmístění pravidel a postrádá index. Je plná skvělých nápadů a její systém je zajímavý, ale (pro mě) skoro nepoužitelný. Je to krásné listování a místy i zajímavé čtení a inspirace, ale hrát se mi to nechce.

Fail? Yes. But truly epic!