Pathfinder (1e)

Vložil(a) Jarilo dne 03. 05. 2010, 16:30
4
Průměr: 4 (5 hlasů)
2009
Hrdinská fantasy hra vycházející z d20 a kladoucí důraz na pestré pravidlové možnosti

Pathfinder představuje klasické dobrodružné fantasy RPG. Vychází z pravidel Dungeons & Dragons 3.5e a je s touto hrou vesměs kompatibilní. Pathfinder je celkově komplexnější a hráčům přináší výrazně víc možností pro tvorbu a vylepšování postavy – upravená a rozšířená pravidla, nové a vylepšené dovednosti, kouzla a magické předměty. Systém například umožňuje vybrat si jeden ze tří stupňů rychlosti vývoje postavy. Celkově podporuje Pathfinder větší orientaci na taktické hraní a „kombení“ postav.

Oproti svému předchůdci nabízí veškerá pravidla, včetně rad pro DM, v jediné takřka šestisetstránkové základní příručce. Pán hry si k ní bude chtít pořídit ještě bestiář Pathfinder Roleplaying Game Bestiary popisující přes 350 nestvůr. Pro hru vyšla spousta doplňků a dobrodružství. Pathfinder se proslavil zavedením „adventure paths“ – série navazujících dobrodružství, která vycházejí postupně každý měsíc a rozvíjejí stejný příběh. Jednu uzavřenou sérii obvykle tvoří 6 dílčích dobrodružství.

V roce 2017 vyšla sci-fi adaptace nazvaná Starfinder, která je s Pathfinderem první edice kompatibilní.

V roce 2019 byla hra nahrazena hrou druhou edicí Pathfinderu.

Rodina RPG her
Svět
Systém
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Průměr: 4.3 (3 hlasů)
Hodnota
86.67
Chapel on the Cliffs, The
Kaple na útesech
2017 Dobrodružství Výprava do vyvražděné vesnice, kde hráči musí zahubit původ zla Čeština
2
Průměr: 2 (1 hlas)
Hodnota
40.00
Ultimate Wilderness 2017 Rozšiřující příručka Sborník rozšiřujících pravidel pro Pathfinder týkajících se přírody
0
Zatím nehodnoceno
Iron Gods 6: The Divinity Drive 2015 Dobrodružství Šestá, závěrečná část kampaně Iron Gods ve stylu „barbaři versus roboti“
3
Průměr: 3 (1 hlas)
Hodnota
60.00
Melee Tactics Toolbox 2015 Rozšiřující příručka Příručka tipů, triků a možností postav pro boj zblízka v Pathfinderu
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Pathfinder Unchained 2015 Rozšiřující příručka Sbírka alternativních rozšiřujících pravidel pro Pathfinder
4
Průměr: 4 (1 hlas)
Hodnota
80.00
Champions of Balance 2014 Rozšiřující příručka Příručka nových pravidel a informací pro neutrální postavy v Pathfinderu
1
Průměr: 1 (1 hlas)
Hodnota
20.00
Iron Gods 1: Fires of Creation 2014 Dobrodružství První část kampaně Iron Gods ve stylu „barbaři versus roboti“

4

PF1e co dodat zkrátka o dost vyladěnější DnD 3.5 pravidla co vám umožní neskutečné množsví kustomizace vlastní postavy a sakra dobrej taktickej souboj po vzoru starých wargaming her. Jediný co bych tomu vytkl je,že to pořád stojí na tabulkách z bonusama a postihama. Kdyby mělo DnD 5e takovýhle možnosti při tvorbě postavy co má PF1e,tak bude nejspíš u mě daleko oblíbenější,ale takhle si radši vezmu o něco složitější pravidla z kupou možností než jednodušší z o dost plošší kustomizací postavy.

3

Solidní použitelná pravidla velmi inspirovaná DnDčkem. V rozsahu spleti příruček a fanmade obsahu se dá jednoduše ztratit. Na druhou stranu alespoň v online obsahu se vyznat dá a je to stále lepší než nakupovat sadu knih, jediný neduh je zastaralost některých mechanik. Těším se na druhou edici. 

5

Pathfinder (PF) zdařile dokázal vykurýrovat leckteré neduhy 3.5 edice D&D. Došlo k logickému sloučení některých dovedností, takže původní košatý strom skillů se zmenšil do již přijatelnější podoby. Za své vzaly především tzv. mrtvé levely známé z 3.5e, kdy postava při postupu na novou úroveň nezískala nic nového a zajímavého. Nejenže featy jsou nyní na každé liché úrovni, jednotlivá povolání mají i své "vnitřní" speciality, k nimž postupně získávají přístup s přibývajícími úrovněmi: zloději tak mají Talenty, čarodějové Rodokmen, paladinové Spásu atd. A co víc, postavy jsou nyní modulárnější - zkrátka, lze si s nimi při jejich tvorbě ještě více vyhrát. K dispozici je řada speciálních schopností, z nichž si lze vybírat, tudíž žádní dva zástupci stejného povolání nikdy nebudou jako přes kopírák. S rozšiřující příručkou Advanced Player's Guide pak lze překopat i původní schopnosti povolání a ras a nahradit je novými libůstkami, které budou lépe vystihovat vaší postavu. Zdá se, že se PF poučil i z neblahého osudu prestižek předchozí edice. V tomto duchu se tak nekonají žádné zběsilé orgie, PF naopak kráčí (osobně bych řekl že sympatičtější) cestou širší nabídky základních povolání. Za zmínku nakonec pak stojí také kvalitní paizácká předpřipravená dobrodružství, kterým mohou ta ze 4e většinou jen smutně závidět. Suma sumárum, Pathfinder je dobrou volbou pro ty hráče, kterým z nějakého důvodu nepřirostla D&D 4e k srdci a zároveň byli nespokojení s nedostatky 3.5e. Žádná revoluce, nýbrž poctivě dotažená evoluce. Za to si tak Pathfinder zasluhuje plný počet pěti hvězdiček. Pokud vám D&D nikdy nic neříkalo, tak si z hodnocení dvě hvězdičky uberte.

5

Pathfinder, hra založená na notně vylepšeném d20 systému je to co 3,5E DND ani v posledních dnech svého života nebyla. Nové nápady vylepšující tradiční DnD 3.5 přišly jako závan čerstvého vánku a já docela chápu, že hráči, kteří nebyli spokojeni s power levelem a zwowkováním 4E DND našli svého koně. Samozřejmě stále je to d20, ale celková nabídka tvorby a vývoje postav je to co z ní dělá,d le mého názoru, vrchol d20 3.5E verze. Doplňující pravidla včele s Advanced Players Guide a také Adventure Paths drží vysoko nastavenou laťku na stejné úrovni.