Dračí Hlídka

Dračí Hlídka

Vložil(a) Perthorn dne 18.06.2020, 09:50
5
Průměr: 4.1 (22 hlasy)
2020
Kouzelné nové české RPG o epických příbězích rostucí skupiny dobrodruhů. Důraz je dán na schopnosti postav.

Dračí Hlídka je komunitou vypilovaná hra mocných válečníků velících spojencům v boji, obětavých kouzelníků chránící vesničany poutem života a trhlých alchymistů metajících blesky pomocí svého prstenu. Hlídka je duchovním nástupcem Dračího Doupěte, je ale mnohem víc než to, neboť postavám dodává velmi široký rozsah schopností i dovedností, ze kterého je možné vybírat. Používá seznam logických dovedností, které se mohou naučit všichni hráči a kromě několika moderních mechanik (výhoda / nevýhoda k hodu) si zachovává své kouzlo a charakter středověkého/fantasy RPG pomocí mnoha skvělých ilustrací a drsných pravidel, jako je velmi pomalé léčení spánkem.

Důraz je kladen na roleplay hráčů a jejich kreativitu při používání schopností a dovedností svých postav v zapeklitých situacích. O celý rámec hry se stará vypravěč (PJ) s předem připraveným dobrodružstvím. Hra obsahuje i jednoduchý soubojový systém s logickými detaily jako boj proti přesile, boj proti neviditelnému či útěk a pronásledování. 

Hra vznikala postupně 5 let v početném týmu tvůrců, za kterým stojí velká komunita podporovatelů a testerů, jež se podíleli na ladění mechanik a  nesrovnalostí v betaverzi pravidel. Na stránkách Dračí Hlídky je rozsáhlý udržovaný archiv vybraných dobrodružství, které může vypravěč použít. Hra vychází v polovině roku 2020.

Vydavatel

5

.. se všemi zápory, ale i klady pro ty, co přesně toto chtějí. Přibylo povolání klerika, ubyl hod k%, změnil se válečník, systém doznal drobných změn, ale kdo hledá DrD, ten ho v tom najde a k němu aktivní tým tvůrců i rostoucí komunitu. 

2

Tak mi konečně došla Dračí hlídka.

První (a zřejmě i poslední) dojmy:

Moc pěkná mapa! Ta se jim fakt povedla a pro mě největší přínos Hlídky. Pěkná a inspirativní. Tu si nechám a možná s ní rozjedu i nějakou domácí kampaň.

Pravidla: Produkční kvalita je solidní, podobný sběratelské edici DrD 1.6E. Pěkný layout, který ale zabíjí moderní font, který do celku Hlídky nezapadá. Pravidla jsem je prolítl. Je to, jako bych se vrátil o dvacet let zpátky. V tom dobrém i špatném. Vlastně jsem měl podobné pocity, jako když jsem před rokem opět šáhl po své sběratelské edici DrD 1.6E, že bych si opět zahrál starý Dračák. Už to ale nešlo. Systémově je to pro mě příliš slabé.

Ilustrace: Stylově jsou takové, jako byste ve WoWku hráli DrD. Mco mě neberou. Ilustrace v DCC RPG nebo Zapovězených zemích mi přijdou mnohem hezčí a inspirativnější. V porovnání s moderními ilustracemi DnD 5E je to taky velmi slabé.

Kostky: Slyšel jsem, že jsou příšerné. Za mě jsou OK.

Celkový dojem: Hráči, co tu dvacet let horují za DrD 1.6, si tu přijdou na své. JE to starý Dračák se vším všudy. Pro nás ostatní tu jsou lepší varianty.  Za mě je lepší variantou jak DnD 5E (pro heroické hraní), tak Zapovězené země (pro survival hraní), tak Lone Wolf Hra na hrdiny (pro úplné začátečníky). Tato hra si však svou fanouškovskou komunitu jistě najde. Pokud by si chtěl někdo tuto hru se mnou zahrát (a já bych měl být hráčem, ne PJem), tak si ji rád zahraji. Sám ale raději sáhnu po jiné hře na hrdiny.

2

U mě jsou pravidla spíše zklamáním, nelze však popřít fakt, že jsem měl i vysoké očekávání.

Jde vidět, že autoři si dali práci a pravidla vypadají na první pohled fakt dobře. A jde vidět i výrazný vliv předchozích pravidel DrD 1.6 a zároveň i novějších pravidel jako třeba DnD 5e. Ano, autoři se hlásají k tomu, že Dračí Hlídka bude vlastně pokračováním původního DrD, takže v tomto pohledu bych mohl dát jednu hvězdičku víc. A kdybych byl vlastně i teenager a neměl takové zkušenosti nebo požadavky na hraní jako mám teď, Dračí Hlídku bych přijal nejspíš s nadšením jako mnoho dalších. 

Ale! Už mám nějaké zkušenosti a vím co od pravidel očekávám, takže mé počáteční nadšení se zase snižuje. Často jsem viděl, že autoři hodně věcí buď nedokončili, nedomysleli, nebo si to po sobě nezkontrolovali.  Pravidla sice vychytávají některé nedostatky svého DrD předchůdce, ale zároveň s některými novinkami přichází i řada dalších otazníků nebo bugů, které by tam být nemusely. Což u placeného produktu prostě nechci. 

Při čtení pravidel jsem měl často dojem jako kdybych jel na horské dráze. Nahoru a dolů, přičemž vlastně ani nevím, jestli si to užívám, nebo se mi to už nelíbí, nebo mám dokonce strach jak to dopadne...

Sice jsem zklamaný z aktuální verze 1.0, přesto ve mě stále neuhasnul malý plamínek naděje, že když autoři většinu nedostatků opraví a všechny mechaniky řádně otestují, tak další verze DH 1.X bude o dost lepší. To ale nemohu předpovídat, takže zatím jen a pouze dvě hvězdy... 

5

Na Hlídce se mi strašně líbí členitost. Na první průlet pravidly dovedete pochytit základy abyste zvládli odehrát první hru na koleni. Při dalších otevření pravidel si můžete do načíst své herní povolání na vyšších úrovních. No a pokud vás hra pohltí tak jako naše tři družiny, tak do pár týdnů hltáte nazpaměť pravidla souboje, tabulku dovedností a kritické hody.
Knihy mají na našem českém rybníčku bezkonkurenční vizuál. Je radost jimi listovat a pokud jste byli navíc mezi šťastlivci kteří si objednali sběratelskou edici, musíte mi dát za pravdu že obálky knih jsou naprosto fenomenální.

5

Takže přátelé Dračí Hlídku můžu s čistým svědomím doporučit. Měl jsem ke hře jednu výtku a to že se hraje pouze s 6k a 10k. Na to jsem ale po chvíli přestal myslet, jelikož  systém je fakt dobře zpracovaný. Útok vs obrana se může zdát byt až moc jednoduchý ale ve výsledku to funguje naprosto skvěle, je to svižné a člověk má fakt pocit že bojuje, ne jen že hází kostkou a počítá. Obrovské plus za kněze. Ten mi v dračaku strašně chyběl. Další je válečník, ten už má svoje skilly takže se hra neomezuje jen na víc útoku za kolo. Hlavní plus je že hra je opravdu přístupna a ani nováček se nemusí bát do tohoto světa vkročit. Jako jediné mínus bych napsal že v pravidlech je kněz sepsán trošku zmateně. Schopnosti nejsou sepsané podle škol, takže člověk přeskakuje stránky aby se dopátral co vlastně chce dělat nebo jak formovat svůj charakter. Už se těším na pravidla pro pokročilé a jsem zvědav co tým hlídky vymyslí pro specializované povolaní. 

5

Pravidla přelouskané a první hra s družinou za náma. Je to jednodušší systém oproti komplexnějšímu DnD. Družině to vyhovuje a mě taky. Je tam spousta věcí oproti klasické 1.6 drd verzi. Jako PJ mi dává DH docela volnost, takže když je složitější situace, vyřeším to po svém. Dnd má strašné mantinely a je to strašně preplácané, tak jsme po půl roce upustili od tohoto systemu.

Myslím si ja i grupa, že to je dost dobrý počin českých autorů a podpoříme určitě další vydání pro pokročilé. 

3

Autor se snaží nahradit dosluhující dračí doupě, které již se oficiálně nevydává. Takto jeho kopie s sebou nese neduhy, kterými trpěla verze 1.6 hlavně v nárocích na PJ, nekonzistentní pohledy na obdobné situace, copypaste chyby, zásahy do systému na poslední chvíli před vydáním včetně logických chyb v návaznostech.

Za mě se jedná o průměrný domácí pohled na DrD vydaný tiskovou formou. Již od dávna existují různé směry jak by DrD mělo pokračovat, tento nabízí růst postavy přes původně okrajové dovednosti za profibody. Současná verze jej má jako nosný prvek. Má to způsobit košatější strom postav, ale místy jsou to ploché větve v duchu stejného efektu (přidám nějaký číslo k hodu) napříč povoláními. 

Zanesení klerika (ala kněz) je na můj vkus násilné a nesystémové evokující jen "kopii kouzelníka", kde manu nahrazuje přízeň. 

Mnoho lidí toto bude bavit, popularita je značná (alespoň podle silné polarizace na některých forech a kupu pochvalných plácnutí typu je to cool a boží a hype). Nahradí tato hra na příštím Gameconu DrD jako turnaj v republikovém rpg ? Myslím, že ne. Mimochodem turnajové DrD je velice silná konkurence DrH, ale o tom jinde a jindy.

2

Pokračovatel sice klasického, ale dnes již zastaralého systému. Bohužel pokračovatel který si s sebou nese všechno co bylo na původním drd špatné a přidává málo nového a dobrého.

Pokud vás původní DrD bavilo a nevadí vám nutnost uprovování pravidel, zmatečné texty můžete přidat hvězdičku.

Rozhodně bych nedoporučoval nováčkům.

2

Dračí hlídka je vylepšené Dračí doupě po 30 letech - nebo tedy pokud o něj. Některé věci přejímá bez změny, jiné vylepšuje, třeba rozvoj postav, některé jsou ale nedotažené. Uspěchanost vydání je na pravidlech také znát.

Milovníci Dračího doupěte můžou k hodnocení přidat jednu hvězdičku, hráči kteří berou psaná pravidla jen jako základ pro vlastní úpravy ať přidají druhou. Začátečníkům neznalým RPG bych doporučoval se Hlídce vyhnout, protože na Vypravěče / Pána jeskyně klade značné nároky, přičemž mu jen s máločím pomáhá.

Více v samostané recenzi.

The website encountered an unexpected error. Please try again later.
Error: Call to a member function id() on string in Drupal\statistics_counter\EventSubscriber\StatisticsCounterSubscriber::updateStatistics() (line 41 of modules/statistics_counter/src/EventSubscriber/StatisticsCounterSubscriber.php).