Mausritter

Vložil(a) Muzzug dne 26. 11. 2020, 12:09
4
Průměr: 4 (17 hlasů)
2019
Dobrodružná hra mečů a vousků

Ve hře Mausritter se hráči stávají myšími hrdiny, kteří opustí bezpečí myší kolonie a vydají se na nebezpečná dobrodružství.

Hra vychází ze hry Into the Odd, ale čerpá inspiraci i z dalších zdrojů (např. hra Knave nebo blog Goblin Punch). Pravidla jsou minimalistická a dají se snadno zapamatovat. Zajímavý je mimo jiné slotový inventář a způsob užívání magie, kdy postavy můžou získat kouzla tím, že nesou příslušný předmět. Schopnost myši se totiž odvíjejí především od předmětů, které s sebou nese, přičemž ty se postupně vyčerpávají.

Pravidla seznámí Průvodce s tvorbou sandboxové kampaně, provedou ho přípravou vlastního miniaturního hexcrawlu a dobrodružných míst. Hra obsahuje řadu náhodných tabulek, které pomáhají s tvorbou vlastního obsahu. 

Hra poprvé vyšla v „první edici“ v roce 2019. V roce 2020 vyšla „druhá edice“, která je pravidly v zásadě identická, ale má jinou grafiku a je rozšířená o doplňující obsah, jako jsou generátory a ukázková dobrodružství. (Považujeme je za stejnou hru.) Je dostupná buď jako samotná základní příručka, nebo jako základní krabice s dobrodružstvím navíc a dalšími drobnými doplňky. V roce 2022 vyšel oficiální český překlad.

Rodina RPG her
Systém
Autoři
Vydavatel

Překlad

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Doubrava 2022 Dobrodružství Hexcrawlové prostředí pro Mausritter Čeština
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
The Estate / Zámeček
Zámeček
2022 Dobrodružství Sandboxová myší kampaň o 19 hexech a 11 nezávislých dobrodružstvích Čeština
0
Bez hodnocení
Tomb of the Slumbering Queen
Hrobka spiacej kráľovnej
2022 Dobrodružství Jeskyně královny krvesajných netopýrů pro Mausritter Slovenština
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Mausritter (základní krabice)
Mausritter (základní krabice)
2020 Základní pravidla, Dobrodružství Volitelná rozšířená verze Mausritteru v krabici s doplňky Čeština
4
Průměr: 3.5 (2 hlasů)
Hodnota
70.00
Mausritter (základní příručka)
Mausritter (základní příručka)
2020 Základní pravidla Základní příručka pro myší hru Mausritter Čeština

5

Tuhle hru jsem poprvé rychle projel očima a ignoroval. Teď jsem se do ní začetl a musím říct, že je boží! Jednoduchoučká hra pro hraní myších hrdinů s vychytanými minimalistickými pravidly... dobře, minimalistická pravidla bych čekal, to umí každá druhá hra. Ale Mausritter má narozdíl od jiných minimalistických titulů i leccos navíc.

Tím "navíc" jsou tady především generátory a užitečné pokyny pro tvorbu minihexcrawlu, dobrodružných míst, práci s frakcemi (a sledování jejich cílů...), poklady, zápletky... k tomu ukázku toho, jak může hexcrawl a dobrodružství vypadat. To všechno na velice úsporném rozsahu zhruba 50 stran. Extrémně přehledné a užitečné.

Tohle je v tuhle chvíli asi nejlepší úvod do RPG, jaký znám, a zároveň i funkční úvod do oldschoolového sandboxování. Na něco, co na první pohled vypadá jako hříčka pro ději, je to velký úspěch.

5

Myší hlídku i Mice & Mystics mám doma. Jako newbie jsem se ze začátku bál o co půjde, ale nakonec se z Mausritteru vyklubal krásně jednoduchý, pochopitelný a i pro děti velmi přívětivý systém. Pročteno jsem měl prakticky za pár minut a byl téměř okamžitě schopen začít připravovat podklady pro první hru. Testy jsou řešeny podhazováním d20, což není pro mnohé nic nového. V pokročilejší části jsou k nalezení tabulky pro tvorbu NPC a generování dobrodružství, které mohou připravu hodně usnadnit.

Krabicová verze obsahuje i karty postav, žetony s předměty a stavy a fix. Pokud někomu nestačí základní vybavení, může si ho buď sám dokreslit/domalovat na prázdné žetony, nebo díky generátoru na stránkach distributora vytisknout.