Into the Odd / Do podivna

Vložil(a) Markus dne
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2013
Minimalistická oldschoolová dobrodružství ve fantasticky industriálním světě

Into the Odd (česky vyšlo jako Do podivna) je steampunková nebo science fantasy hra kladoucí důraz na minimalismus jak v počtu pravidel, tak v počtu textů. Hráči si naházejí náhodné postavy pohybující se ve fantasy steampukovém průmyslovém velkoměstě Bastion, pod nímž se táhne rozsáhlé Podzemí. Do něj vyrážejí na nebezpečné expedice, jejichž cílem je prozkoumat záhadná prostředí, překonat nástrahy a nacházet nová arkána, zvláštní předměty nebo kouzla, které jim propůjčují nové speciální schopnosti.

Hra se nese v duchu old school renesance, ale je výrazně zeštíhlená a optimalizovaná na útlé mechanické jádro, založené na podhazování vlastností dvacetistěnnou kostkou. Všechno je uzpůsobené pro rychlé hraní, hra například zrušila hody na útok a hází se rovnou na zranění. Postavy nemají ani povolání, jsou výrazně definované svým vybavením a především arkány.

Hra postupně vyšla v několika dílčích verzích. Pravidla zůstávají prakticky stejná, liší se přidané materiály:

  • 2013: Původní základní příručka (25 stran).
  • 2015: Přepracovaná verze, sama rozdělená na dvě varianty: bezplatnou (16 stránek) a rozšířenou placenou (48 stran), která obsahuje i pokyny pro vedení hry, popis světa, náhodné tabulky a připravené lokace.
  • 2022: Verze „Remastered“ (136 stran), odlišující se především úplně novou grafikou. Původní text i pravidla stále zůstávají prakticky nezměněné, autor ale přidal nová volitelná pravidla a doplňující obsah: větší výběr arkán, výrazně rozšířené ukázkové dobrodružství, další obsah v Oddpendiu. V této verzi vyšla i v českém překladu.

Systém vycházející z této hry, nazvaný Mark of the Odd, se stal základem několika dalších her.

Rodina RPG her
Systém
Autoři

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Into the Odd (základní příručka, Remastered)
Do podivna (základní příručka)
2022 Základní pravidla Třetí verze pravidel Into the Odd, výrazně rozšířená a bohatě ilustrovaná Čeština
0
Bez hodnocení
Into the Odd (druhá verze, bezplatná) 2015 Základní pravidla Druhá verze pravidel hry Into the Odd, ve strohém bezplatném provedení
0
Bez hodnocení
Into the Odd (druhá verze, placená) 2015 Základní pravidla Druhá verze pravidel hry Into the Odd, v placeném rozšířeném provedení
0
Bez hodnocení
Into the Odd (původní příručka) 2013 Základní pravidla Původní stručná příručka hry Into the Odd

4

Tohle je fakt perfektní. Byly časy, kdy mě neskutečně štvaly hry, co měly dlouhá a komplexní pravidla. Tady je 48 stran a uplně to stačí. Má to i pokračování (Electric Bastionland).