Fate Accelerated

Vložil(a) Alef0 dne
5
Průměr: 4.5 (12 hlasů)
2013
Zjednodušená verze univerzálního příběhového systému Fate Core

Zrychlená edice obsahuje všechna důležitá pravidla 4. edice Fate (stejná jako Základní pravidla, byť některá „nastavení“ jsou odlišná), ta jsou ale představena stručnějším výkladem a bez doprovodných textů s radami a dodatečnými návody – celý Fate je tak zkoncentrovaný na necelých 50 menších stránek nijak hustého textu.

Stranou stručnosti nabízí Zrychlená edice i systém přístupů, což je pravidlová alternativa, která nahrazuje výchozí systém dovedností jiným způsobem popsání schopností a možností postavy. Oba systémy jsou volně zaměnitelné.

Zrychlená edice Fate je jednoduchá, přístupná a nováčkovsky přívětivá knížka, která pod povrchem nabízí plný rozsah a všechny možnosti plnohodnotného Fate 4. edice.

S převodem mezi touto variantou pravidel a „plnými“základními pravidly Fate Core System (2013) pomáhá Fate Accelerated/Core Conversion Guide (2016).

Určeno po hru

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Fate Zrychlená edice 2015 Petr „sirien“ Mazák Čeština Odkaz

Externí recenze a shrnutí

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Český překlad Fate SRD 2019 Alternativní základní pravidla Fanouškovský český SRD dokument s obsahem příruček Fate 4.0 a Fate Star Wars Čeština

5

Musím říct, že FATE Accelerated mi přišel lepší než FATE Core. Hraní na přístupy bylo o hodně zábavnější a více vtahuje hráče do hry než hraní na dovednosti.

3

Z osobní zkušenosti s FAE se mi zdá, že vysvětlit a navodit hráčům, jak se má s danými pravidly a přístupy hrát je značně složité. U samotného FATE mi to přijde také tak, že je někde na půli cesty mezi systémem na vyprávění a systémem s přesnými pravidly. U FAE tomu není jinak, ale tím, že se ještě víc rozvolní formální pravidla, tak se hráči často neumí zorientovat, co vlastně mohou dělat.

 

Ale je pravda, že jsem po prvnotních negativních zkušenostech FAE odložil a vrátil se ke hrám, které se buď přikloní k detailnějším pravidlům (Numenera) nebo naopak se od nich odkloní (Střepy snů).

5

"Zrychlená" edice ve skutečnosti znamená především dvě věci:

  • osekaná o vysvětlování a návody (tj. "zestručněná", nikoliv "zjednodušená")
  • jdoucí více fundamentalisticky k jádru Fate (na úkor mainstreamového ladění Základních pravidel)

To druhé je jemný, ale při hře velmi citelný rozdíl. Na povrchu to je fakt, že sadu běžných dovedností nahrazuje krátký seznam netradičně pojatých Přístupů, skutečný rozdíl ale spočívá v tom, že se Zrychlená edice mnohem více opírá o aspekty, kterým dává větší význam i co do tvorby prostředí a obsahu hry, a vnáší do hry větší příběhové pravomoce i skrze odlišně postavené triky.

Pokud máte rádi odlehčené systémy s důrazem na vyprávění, bude se vám to líbit. Pokud jdete hrát s partou začátečníků, může to být vhodnější. Pokud hledáte specifický systém schopný podpořit hru extrémně podobných nebo extrémně rozdílných postav, FAE je vaše volba. Pokud hledáte klasický systém, který přináší moderní mechaniky, ale je vhodný pro libovolný herní styl, tak raději zůstaňte u Základních pravidel.

Za pozornost stojí i stylové ladění a orientace na oslovení mladších hráčů - zatímco Základní pravidla mají západní komiksovou kresbu, FAE se přiklonilo k manze.

PS: Přístupy nejsou "obecnější dovednosti". Pokud je tak zkusíte hrát, tak si pak nestěžujte.