Mouse Guard Roleplaying Game / Myší hlídka - hra na hrdiny

Vložil(a) Conlai dne 20.12.2008, 14:50
5
Průměr: 4.8 (6 hlasů)
2008
Postavte se v roli hrdinných myších ochránců lasičkám, hadům a dalším nebezpečím!

Mouse Guard Roleplaying Game, která vyšla v českém překladu jako Myší hlídka - hra na hrdiny, je hra podle stejnojmeného komiksu Davida Petersena o inteligentních zvířátkách. V roli člena Myší hlídky se postavíte nebezpečím, která ohrožují vaši komunitu. Vyberete si barvu srsti a pláště vaší myši a s pomocí upraveného a zjednodušeného systému hry Burning Wheel se můžete vrhnout proti liškám, lasičkám i zrádcům z řad myší. Hra nabízí jednotný systém pro řešení bojů, honiček či hádek, zlepšování dovedností, které používáte, a chytré mechaniky cílů, instinktů a rysů, které vaší myši vdechnou život.

Rodina RPG her

Překlad

Přeložený název Rok Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Myší hlídka: hra na hrdiny 2018 Alexandra Niklíčková, Jan Kantůrek Comics Centrum Čeština

5

Za mě jeden z nejzajímavějších světů co kdy byl. S kupou doprovodných materiálů v podobě komixových knížek. S dost pěknými texty a rozhodně promyšlenými pravidly. 

Co ale pravidla úplně nepokrývají je to že lidé co si tu hru chtějí zahrát protože četli komixy tak pro ně negeneruje takový prožitek jako když ji svět dáte do jiných pravidel třeba Fate. Neproblémovější částí je podle mě minideskovka v podobě soubojů která kazila hru a tak jsme dost brzo začaly hrát bez této části a soubor řešily mechanikou pro klasické vyhodnocení dovedností. 

5

Nuže... Mouse Guard je parádní hra za myši. Na tomhle RPGčku se mi líbí jeho orginalita. Není to stereotypní "jsem nabouchanej bijec co tady tomu bordelu udělá přítrž" nebo "ooo bože musím vyřešit tento morálně etický problém, jinak mě popadne duch přítele babiččiny sestry a zařídí abych se už nikdy nevrátila do rodného městečka, kde mám rodinu a všechny kamarády". MG je sice neobyčejná hrdinská hra za neobyčejné hrdiny, kteří ovšem řeší obyčejné myší problémy. Věční nepřátelé jako žáby, hadi a podobní tvorové. Ke shrnutí MG je skvěle jednoduchá svými pravidly (tedy minimálně pro mě, věčně nespokojeného člověka když vidí miliony tabulek, čísel a dalších nepřístojností, které mě od hry naprosto odrazují už jen od pohledu na ně:)) Na závěr bych jen dodala: Ukažte mi jediného člověka který by si nechtěl zkusit ochočit datla myší:)

5

Nebudu rozebírat poutavý a procítěný námět, který kolem vás zvětší obyčejný les a pár rybníků natolik, že se octnete na úrovni těch nejzranitelnějších zvířátek. Nebudu rozebírat důmyslný a efektivní systém, který je již čtvrtou a řádně zjednodušenou inkarnací Burning Wheel, které samo o sobě patří ke špičce mezi RPGčky. Budu rozebírat úchvatný způsob, jakým je hra podána. Těch 320 stran není zaplněno detailními pravidly, čísly, statistikami, bonusy a postihy... ani smyšlenou peudohistorí a faktografií... ani povídkami a prozaickým balastem. Těch 320 stran, to jsou dopodrobna vysvětlená pravidla protkaná mnoha radami do hry a instrukcemi, jak vlastně hrát. Těch 320 stran, to jsou stovky námětů na scény, konflikty a příběhy. 15 let od vydání stařičké Dobrodružné hry Pán prstenů nebylo možné najít jediné RPG s dobrými vysvětlujícími texty. Teď konečně přichází hra, kterou bych se nebál svěřit do rukou začínajícím hráčům. Úžasně jednoduché, přehledné a pochopitelné podání. Zázrak mezi RPGčky, který dokáže uchopit a hrát naprosto každý. A samozřejmě poutavý a procítěný námět zkombinovaný s důmyslným a efektivním systémem. Co stránka, to poklad.

4

Mouse Guard RPG je vynikající hra. Má velice pěknou a přitom velice jasnou příručku, kde se dá dobře hledat, je atmosférická a přitom dobře vysvětluje pravidla. Ilustrace jsou skvěle zpracované a přímo dýchají atmosférou. V podstatě všechny pravidla, která ve hře samotné využijete vám stačí osobní deník, kde jsou tyto pravidla shrnuty a připojeny. Na složitější věci se hodí příručka, ale během hry se v ní v podstatě nemusí listovat. Téma i provedení je skvělé. Soubojový systém je dobře udělaný, taktický a zábavný. Žádná ze stran nemá životy nebo hit pointy, ale snižuje se jí dispozice (což může znamenat zranění, ale třeba i získání výhody nebo třeba jen to, že nepřítele donutíte ustoupit), což je skvělé řešení, které umožňuje využít konflikty jak v sociální tak dalších rovinách a zvyšuje univerzálnost pravidel (existuje jedno vyhodnocování konfliktu pro prakticky všechny činnosti). Na základě testovací hry ji musím doporučit a napsat, že ji chci hrát i dál.

5

Parádní příručka. Nádherné prostředí. Skvělý systém. Burning Wheel je v této hře přešito na míru hraní myší. Značne zeštíhlelo, ale přitom neztratilo svou coolness. Systém teď je mnohem snáze pochopitelný a je na něm vidět, že se nejedná o násilné osekání, ale spíše součást vývoje. Rozšířené konflikty (boje, hádky, honičky) se teď řídí jediným systémem. Super je například to, že i cestování se dá hrát jako konflikt, ve kterém je mechanickým protivníkem roční období, ve kterém myši cestují, a jeho počasí. Už se děsně těším, až to vyzkouším.