The Estate / Zámeček

Vložil(a) Vaarsuvis dne
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
2022
Sandboxová myší kampaň o 19 hexech a 11 nezávislých dobrodružstvích

Velká a prastará stavba z kamene. Stála tu dokonce i v dobách, kdy i nejmoudřejší myší stařešinové byli dětmi. Panství dominuje krajině na míle daleko. (...) Myší osada Brickport, schovaná pod podlahou, je sužována problémy ze všech stran.  Nad ní se pohybují obří tvorové. Zákeřná kočičí čarodějnice Sabrina žárlivě stráží svoje panství. Venku na polích, jezírku a sadu se dějí věci ještě podivnější. Zachráníte osadu, ještě než bude pozdě, nebo bude pozřena chaosem, který ji obklopuje?

The Estate (česky vyšlo jako Zámeček) je sbírka dobrodružství a sandboxová kampaň pro hru Mausritter. Na mapě o 19 hexech je rozmístěno 11 stručných dobrodružství od různých autorů, která jsou k dispozici ve formě A4 brožur. Součástí produktu jsou kartičky vybavení a nemocí a také 8stránková příručka kampaně, která obsahuje popisy osady, hexů, tabulky zvěstí a náhodných setkání a přehled frakcí s počítadly úspěchu při dosahování svých cílů.

Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

Překlad

5

Během týdne se ukázalo že máme po dlouhé době s kamarády čas na nějaké rpg, ale nic jsme neměli připravené...tak jsem objednal Zámeček, ten mi přišel hodinu před začátkem hraní a opřeli jsme se do toho.

No a byla to parádní hra! Jak je to všechno podané velmi stručně, nápaditě, barevně. Tak to prostě plyne prakticky samo. Čtení samotného dobrodružství před hraním jsem dal asi 15 minut, připomněli jsme si po půl roce během pěti minut pravidla a už se jelo. Vážně to může perfektně fungovat i bez přípravy.

Dobrodružství jsou zajímavá, hravá a nápaditá (dal jsem hráčům vybrat dle obrázku a názvu na obálce každému jedno, k nim jsem jim ze zádu přečetl nějaké háčky a už bylo na nich, kam se vydají a co budou řešit...každý si tam našel něco svého). Za cca 5 hodin hry jsme stihli celé dobrodružství i nějaké to cestování, obchodování, verbování žoldáků, apod.

Samotný produkt je super, každé dobrodružství je zajímavé něčím jiným a jsou velmi unikátní a nezaměnitelná mezi sebou.

Jen mi vadí absence krabice v české verzi. Klidně bych si jí dokoupil mimo, protože aktuálně musím hledat nějakou jinou bednu, kam vše dám, aby se to nepoztrácelo (kartičky s vybavením jsou na to velmi žhavý kandidát).

A změnil jsem si velikost mapy Zámečku - takhle je to moc malé a myšky by to přeběhli jedna dvě. Takže jsem to hráčům podal jako zmenšenou/ilustrativní mapu, kde vzdálenosti nesedí, ale vše důležité tam je. 

Hrozně rád bych pokračoval hrát dál, ale tak nějak očekávám že další pokračování budeme mít tak za půl roku...

5

V hodnoceních Mausritteru tady zazněly komentáře, jako že jde o šizený Mouse Guard, což je nepochopení, ale není se čemu divit – v základních pravidlech Mausritter příliš příkladů toho, co je za „žánr“, nedává, takže si někdo může myslet, že jde skutečně o seriózní horrorový myší survival. The Estate (česky vyjde jako Zámeček) ho z toho vytrhne a konečně ukáže, jak má Mausritter podle autorů vypadat: je to dětský animák, pravda trochu drsnější, ale zároveň nadsazený. Myši sice ovládají kouzla, ale zároveň žijí pod lidským barákem (byť s lidmi se vesměs ignorují – jediná stopa lidí je tu v jednom dobrodružství, kde je myš unesena dítětem a zavřena do klece). Jsou tu motivy jako pavoučí assassini, mutageny ve stokách (s narážkami na Želvy nindža), oživlé dýně a padavky, houby způsobující divné efekty, divný kult „víry klidu“, řeka lávy, v které plují roztavené stříbrné rybičky, dávkovače PEZů používané jako zbraň, termití hivemind...

Obsahem je Zámeček krabice obsahující 11 pamfletových dobrodružství (velký list složený na tři díly a potištěný po obou stranách, tj. vlastně dvoustránkový dungeon). Všechny jsou malinkaté, cca 10 popsaných lokací, a stihnete je odehrát za one-shot. Samostatně by nijak nezářily, byly by v kategorii „nenachne, neurazí“ (což si ale myslím o všech dobrodružstvích o 10 lokacích). Co Zámeček povyšuje je:

  • Pestrost obsahu. Každé to dobrodružstvíčko je stylem i obsahem jiné. Autoři si docela hráli s formátem. Jednou se vypravujete do stok a dáváte pozor před obřím hadem, jindy jde o otevřenou lokaci založenou na sociálních interakcích, jiné dobrodružství je „dungeon“ v komíně, pod kterým zrovna lidi přitápějí, takže máte časový limit a snažíte se dostat nahoru dřív, než uhoříte, další je závod čtyř lodí na zahradním potůčku...
  • Vzájemná propojenost. Přestože jednotlivá dobrodružství jsou vnitřně celkem jednoduchá, hloubku získávají vzájemnými přesahy a propojeními. Součástí krabice je i brožura „Průvodce kampaní“, která všechna dobrodružství rozmísťuje na hexovou mapu a popisuje zastřešující rámec: okolí „zámečku“, jednu myší osadu, několik frakcí a jejich cílů, zvěsti v okolí, háčky na dobrodružství. Každé dobrodružství zároveň obsahuje implementované háčky do jiných dobrodružství: dejme tomu, že v jednom z nich můžou myši najít královskou korunu. Na mapě jsou tři osoby/frakce, které tuhle korunu chtějí, každá za ni nabízí něco jiného. A takhle je to se vším. Hustota podobných vazeb je tak komplexní, že je naprosto nepředvídatelné, co se bude dít. Hodně záleží na tom, koho myši zrovna potkají, kdy a v jakém pořadí co navštíví. Oněch 11 jednoduchých dobrodružství tímhle získává uspokojivou komplexitu
  • Kvalita zpracování + herní pomůcky. Všechno je to graficky nádherné, dobrodružství mají mistrnou sazbu a jsou přehledná a každé z nich přináší vlastní připravené kartičky s dalším „obsahem“ – nová kouzla, nové předměty, nové stavy... To pro vás obohacuje i základní hru a dává to vašim myším arzenál dalších možností, který vám zůstane i po dohrání kampaně.

Takže ano, tenhle sborník 11 oneshotů je sice jednoduchý, ale od Mausrittera se asi jednoduchost očekává. Je ale dobře nadesignovaný, pestrý a veselý, nádherně zpracovaný. Nastavuje laťku toho, jak mají vypadat doplňky pro Mausritter.