Mausritter

Vložil(a) Muzzug dne
4
Průměr: 3.8 (23 hlasů)
2019
Dobrodružná hra mečů a vousků

Mausritter je hra, v níž se hráči stávají myšími hrdiny, kteří opustí bezpečí myší kolonie a vydají se na nebezpečná dobrodružství.

Hra vychází ze hry Into the Odd, ale čerpá inspiraci i z dalších zdrojů (např. hra Knave nebo blog Goblin Punch). Pravidla jsou minimalistická a dají se snadno zapamatovat. Zajímavý je mimo jiné slotový inventář a způsob užívání magie, kdy postavy můžou získat kouzla tím, že nesou příslušný předmět. Schopnost myši se totiž odvíjejí především od předmětů, které s sebou nese, přičemž ty se postupně vyčerpávají.

Pravidla seznámí Průvodce s tvorbou sandboxové kampaně, provedou ho přípravou vlastního miniaturního hexcrawlu a dobrodružných míst. Hra obsahuje řadu náhodných tabulek, které pomáhají s tvorbou vlastního obsahu. 

Hra poprvé vyšla v „první edici“ v roce 2019. V roce 2020 vyšla „druhá edice“, která je pravidly v zásadě identická, ale má jinou grafiku a je rozšířená o doplňující obsah, jako jsou generátory a ukázková dobrodružství. (Považujeme je za stejnou hru.) Je dostupná buď jako samotná základní příručka, nebo jako základní krabice s dobrodružstvím navíc a dalšími drobnými doplňky. V roce 2022 vyšel oficiální český překlad.

Rodina RPG her
Systém
Autoři
Vydavatel

Překlad

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Doubrava 2022 Dobrodružství Hexcrawlové prostředí pro Mausritter Čeština
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
The Estate / Zámeček
Zámeček
2022 Dobrodružství Sandboxová myší kampaň o 19 hexech a 11 nezávislých dobrodružstvích Čeština
0
Bez hodnocení
Tomb of the Slumbering Queen
Hrobka spiacej kráľovnej
2022 Dobrodružství Jeskyně královny krvesajných netopýrů pro Mausritter Slovenština
0
Bez hodnocení
Drained Temple of the Brackish Basin
Vyschnutý chrám z Brakického jazera
2021 Dobrodružství Malý myší dungeon s podvodní tématikou Slovenština
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Bestiarium / Mausritter – bestiář
Mausritter - Bestiář
2020 Rozšiřující příručka Sborník nových zvířat i fantastičtějších tvorů pro Mausritter Čeština
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Mausritter (základní krabice)
Mausritter (základní krabice)
2020 Základní pravidla, Dobrodružství Volitelná rozšířená verze Mausritteru v krabici s doplňky Čeština
4
Průměr: 3.3 (3 hlasů)
Hodnota
66.67
Mausritter (základní příručka)
Mausritter (základní příručka)
2020 Základní pravidla Základní příručka pro myší hru Mausritter Čeština

5

Miluju každé dobrodružství, kde mohu hrát za zvíře - ať už je to kočka, myš nebo nějaká jiná potvůrka. Mausritter je roztomilá, vtipná příjemná hra, kde hrajete za malé roztomilé myšičky, které chodí po mapě, pátrají po krysím gangu a další takové blbinky.

Pravidla byla dobrá, docela jednoduchá.

4

Až na samotné téma hry a pár chybějících mechanik je Mausritter zpracován skvěle. Některá větší RPGčka by se mohla učit od Mausritteru jak předat lidem informace, možnosti a inspiraci. A i když jsem ze začátku dlouho odkládal koupi kvůli tomu že mi nesedí setting - o to větší překvapení bylo mé nadšení z provedení samotné knížky. 

3

Výhody: PDF zdarma, knížka za pár korun. Český překlad. Jednoduchá pravidla, která pochopí i dítě (odzkoušeno na šestiletých). Hromada komunitního materiálů online. Pomocné tabulky pro generování dungeonů, NPCs a jiné.

Nevýhody: v příručce žádný lore. Nic o fungování světa. Pravidla a skilly jsou tak jednoduché, že hráče neinspirují k zajímavým akcím. To je samozřejmě individuální a pro mnohé to není překážka, ale když mám u jiné hry skill Manipulation, tak se pak dívám, kde ho použiji (ať hráč či GM). Téměř žádný support pro postavy na vyšších úrovních (adekvátní příšery, co s nahromaděným majetkem). Velice omezené rady pro začínající GMs. Přitom by to klidně mohla být vstupní hra díky své ceně a jednoduchosti. 

U Maursitteru ještě chvíli zůstanu. Baví mě soubor Zámeček, chceme to všechno projet. Ale že by mě kromě těchto pěkných dobrodružných míst k němu něco vábilo, to se říct moc nedá a hledám, co lepšího synkům a kámošům představit.  

5

Lidi si tu stěžují, že to není kompletní hra a že toho v sobě moc nemá, to mi ale přijde jako nevhodná kritika. Zejména vzhledem k tomu, že ta hra je zadarmo. A za tu cenu je to skvělá kniha. Krásná, jak designem, tak sazbou. A premisa myšek sama o sobě je samozřejmě hrozně roztomilá. Nemá žádné rady pro GM, to ale mnoho i větších her nemá. Naopak rady pro tvorbu dobrodružství a hexcrawlových kampaní jsou velice dobře použitelná a jasně napsaná. Nic co je v knížce napsané není navíc a všechno co je napsané tak je napsané stylově a podporuje kreativitu/nebo jí aspoň nijak nepřekáží. Systém Into the Odd je osekaný na kost, ale to je záměr a mě takové systémy vyhovují.

Hře v tom, co chce dělat - jednoduché originální OSR - nemám co vytknout.

3

Hrála jsem Mausritter jednou jako hráč a jednou jako Průvodce pro skupinu úplných nováčků. Myší tématika se mi líbí a vzhledem k tomu, že hrajete myši, tak mi omezení inventáře přijde adekvátní. A kartičky vybavení jsou fajn, pokud si je před hrou nezapomenete roztřídit. :D 

Pravidla mají tu výhodu, že jsou opravdu jednoduchá na vysvětlení a když nastane situace "máme teď dvě hodiny čas, co budem dělat?", bez problémů s tím zabavíte i lidi, co v životě RPG nehráli - a vysvětlení settingu stylem "pojďme hrát Rychlou rotu" dokáže nadchnout.

Jako nevýhodu považuji to, že pravidla jsou jednoduchá až moc. Průvodce musí rozhodovat i situace, pro které by jinde stačil hod kostkou, což po pár hodinách hraní bývá vyčerpávající. Osobně mi hodně chybí nějaká mechanika pro průzkum.

2

Mausritter jsem si nejprve zahrál na One-shotu jako hráč, a byl jsem z něj poměrně nadšený. Naprosto jednoduchoučký systémek, jehož četbou strávím čtvrt hodiny, a vysvětlit se dá ještě rychleji, i s tvorbou postav.  Náhodnost sice nebyla tak úplně můj sáček čaje, ale vlastně nevadila, protože hra byla ve skutečnosti dost freeformová.  Tak jsem si hru pořídil a posadil se na druhou stranu stolu.

A zklamání.

Pro férovost je třeba říci, že Mausritter dodává to, co slibuje. Extrémně minimalistický systém s jednoduchým vyhodnocováním, a nějakými materiály (náhodné tabulky, bestiář) kolem. To jsem od něj čekal, a to jsem i dostal. Takže spokojenost a pět hvězdiček? Ne. Protože Mausritter to sice dělá, ale ne moc dobře. 

Jedna hvězdička dolů za to, že je systém tak extrémně minimalistický, že efektivně nepomáhá s hraním. Nedává to žádné návody a archetypy pro hráče, no, dobře. GM, ty bys chtěl vyhodnotit něco jiného než past nebo souboj? No, tak si s tím musíš poradit sám, systém ti s tím nepomůže. Na to on je moc minmalistický. A to myslím doslova, nepomůže s ničím jiným, a to je prostě otravně málo. 

Druhá hvězdička dolů za to, že sice většinu obsahu tvoří ta omáčka kolem, ale ta porce je tak malá, že je málo všeho. Bestiář je zoufale neúplný, spousta zvířat a magických tvorů tu není, pár dobrodružných nápadů až zoufale vyžadovalo vytváření nestvůr od nuly, což tu není nijak rozvedeno, vysvětleno. Konvertovat nebo vymýšlet vlastní dobrodružství, která překračují rámec základního bestiáře je opruz. Podbně magické předměty. Jednak jsou to jenom meče, jednak deste je málo v situaci, kdy má každý dva řádky vřetně názvu. Kouzla? 36 jednořádkových. Chjo. Inspirační tabuilky jsou super, ale návod, jak jejich výstupy ve funkční dobrodružná místa chybí. Vzorový hexcravl je brutálně nebvyvážený co do propracovanosti jednotlivých míst, takže drhne i jako ukázka tohoto.

A třetí hvězdička jde dolů za to, že na to, jak směšně málo pravidel tu je, tak jsou některá dost nevysvětlená. Hechmeni, bitvy, skupiny, to všechno má tak jeden odstavec, a sneslo by to rozhodně rozvést, vysvětlit, protože já si pořád nejsem moc jistý, jak by to mělo fungovat.

A aby bylo jasno, tak tyhle výhrady by tu hru nafoukly, to určitě, ale i kdyby se zdvojnásobila, což zasre podle mě nehrozí, tak by to byl pořád minimalistický systém. Takže žádnou schovívavost v tomhle.

5

Hráli jsme tuto hru s dcerou a bavila nás mnohem víc než starší Myší hlídka, ze které byla dcera kdysi zklamaná, i když samotný komiks jinak miluje.

Mausritter si ale určitě pořiďte jako krabicovku se vším všudy. Ty doplňky tu hru definují stejným dílem jako peavidla. Bez nich by to nebylo ono.

2

Mausritter jsem četl, a s hodnocením jsem počkal, dokud si ho nezahraju, protože ve mě vyvolával rozporné dojmy. Bohužel odehrání tyto dojmy jen potvrdilo.

Setting je kombinací fantasy světa myší a současného světa lidí. Tedy měl by být, ale není - myší část je prakticky výhradně fantasy v mnoha detailech, ať jde o tituly, běžnou výbavu, názvy a náplň bývalých myších profesí. To že myší žijí v lidském světě se projevuje velmi málo, jako by to byly jen vzdálené kulisy. Máme dráteníky a letce na holubech, ale už ne elektrikáře a řidiče autíček na vysílačku. Ve zbraních je prak, ale ne třeba pružinová puška. Poklady jsou prsteny a náhrdelníkyi, ale ne třeba počítačové čipy a plošné spoje.

Velikost světa je také podivná. Jistě, myši jsou malé v porovnání s lidmi, a Průvodce je na několika místech pobízen, aby popisoval obrovský svět okolo. K tomu mám dvě výhrady - zaprvé, cítíte se malí vedle koní, slonů a výškových budov, nebo máte "normální" velikost a naopak některé věci jsou velké? A zadruhé - v mnoha případech jsou malé věci jen zmenšeninou věcí běžné velikosti bez ohledu na to, že fyzika malých věcí funguje jinak. Malé kladivo, obušek, krumpáč - nic z toho nefunguje jako velké předlohy. Naopak nikde není zmíněno, že myš může bez potíží skočit ze dvou metrů a nic se jí nestane, ačkoliv je to obrovská výška, jako pro člověka padesát metrů - ale vlastně není, protože myš do ní vyšplhá za několik sekund i na kolmém povrchu. Cestovní rychlosti jsou pak velmi nízké, a spíše odpovídají rychlosti, jakou by se plahočili běžnou krajinou lidé zmenšení na 10 cm. Bojové rychlosti jsou vyloženě směšné.

Což vede k třetímu bodu - rozpolcenost pravidel. Jsou jednoduchá - ale tak moc, že vlastně vůbec nepomáhají. Na začátku si hráč nahodí vlastnosti i vzhled, do ničeho nezasahuje, a ve hře se vlastně snaží svou hrou vyhnout situaci, kdy si musí hodit, protože nemá žádný prostor pro ovlivnění hodu a každý špatný výsledek má následky. Soubojový systém je tak jednoduchý, že začít v boji a útočit nejtěžší zbraní je naprosto ultimátní výhoda ve srovnání s pokusem uhnout nebo utéct, nebo dokonce se bránit. Systém naložení vypadá, že se elegantně řeší kartičkami - dokud si dobře nepřečtu pravidla a nezjistím, že sloty na předměty nejsou maximální náklad, ale náklad, který unesu bez postihů. A i tak jedna šestina takového nákladu jsou třeba Silné nůžky, které by reálná myš jen těžko unesla.

Vzorové dobrodružství a mapa už jen podtrhují dojem, že jde o klasické fantasy dobrodružství zasazené do myších kulis, a že nehrajete myš, ale cosplayovaného člověka ve světě, který je v některých směrech příliš velký. Z čeho myši vyrábí sýr, když široko daleko není žádná farma, to jsem nezjistil. A jak se NPC myš dostane do skladu sýra, který je za zamčenou mříží a hlídacím hadem, když už sebe nemá ani klíč, ani žádné uspávadlo na hady, to také autor ani nezkoušel domyslet.

Kredit můžu připsat řadě inspirativních tabulek, i když při použití ve hře občas dávají zvláštní výsledky. ("Ty najdeš ... [hod kostkou] ... prstýnek, ty najdeš [hod kostkou] ... zdobený trůn".)

Ve výsledku dvě hvězdy, a když bych chtěl hrát nějakou myš v lidském světě - nejlépe ve stylu Rychlé Roty - tak se rozhodně podívám po jiném systému.

2

TLDR: i když z jiných důvodů, stejně jako u originálního Mouse Guardu, i u téhle levnější ideové kopie platí, že pokud si chcete zahrát za roztomilé myšky, uděláte líp, pokud vezmete Mouse Guard komiksy a půjdete si myšky zahrát podle Zrychleného Fate.

_________________________________________

Pravidlově to je středně zajímavý odlehčený fantásko, co ve skutečnosti nijak nesouvisí s myšma, ale vypadá spíš jako něco pro hraní sword and sorcery, prolézání kobek a lootění. Je tu pár dobrých konceptů (byť jsou odjinud nebo byly jinde zpracované líp) - insta-zasahující útoky, práce s frakcemi na pozadí, dobíjení kouzel tlačící k zajímavým akcím. Bohužel, žádná z nich nijak nesouvisí s tím, že hrajete myši, natož aby to nějak podporovala. Na druhou stranu tam taky hromada mechanik co "OSR" nadšence a hipstery nejspíš přivedou k orgazmu, ale ostatní znechutí - brutální nahazování postav (bez jakékoliv alternativy), pár šťouchnutí k postavám jako spotřebnímu zboží, expení za zlato...

Prostředím tu je hroznej mišmaš - hra o myších, co obsahuje elektrickou lampu a baterky, ale taky kouzla typu Fireball, Magic missile, Zaklep, Sádlo a samozřejmě Neviditelnost (srsly), kde se mluví o lidech, nicméně všude jsou inteligentní zvířátka - celé to očividně parazituje na předchozím úspěchu Mouse Guard, přihazuje to generické věci navíc, které ale víc kazí celistvý dojem MG prostředí, než že by ho nějak obohacovaly.

Celkově - je to prostě Mouse Guard napasovanej na moderní variaci starýho DnD. Což nedává smysl. Pokud chcete hrát výbavu a zdroje řešící smrtelné dobrodruhy co hledají poklady a počítají, za kolik směn jim zhasne pochodeň... tak proč hrát hru o myších. Pokud chcete hrát myši, tak proč mít pravidla pro DnDčko. 

Ty nadšené 5* recenze tady jsou z půlky lidi které chytnul nápad (aniž by ho dřív potkaly u Mouse Guardu) a vlastně jim je jedno co za systém to je, protože "hej, cool, myši!", z druhé půlky OSR hipsteři co podpoří cokoliv, co je "jako starý DnDčko", bez ohledu na to, jak moc to dává smysl.

_________________________________________

Markusův překlad je klasicky velmi dobrý, byť některá terminologie je divná (už v originálu, holt OSR...). Na druhou stranu - kdo se dobrovolně přizná k té trapné ostudě, že PDF nemá proklikávací obsah, zato má původní anglické bookmarks (které, naštěstí, fungují, ale...) - Markusi? Skavene? :D 

5

Teď už nemůžu tvrdit, že nemám rád OSR. Ačkoli nejsem jeho skalní fanda v mnoha oblastech, začínám mít pocit, že jsem OSR hráčem. Mausritter je naprostá pecka. Poslední dobou mám rád dobrodružství z jiných perspektiv - zejména zvířecích a tahle hra doručuje vše co si od ní žádám. Náhodně generované postavy jsou jasně a snadno definované a práce s inventářem vnáší do hry tak akorát hry se zdroji, kolik ji náleží. To, že hra obsahuje rozsáhlý návod na tvorbu hexcrawlu i dungeonů a hromadu náhodných generátorů je bonus navíc.

Skvělá hra!