HackMaster (4e)

Vložil(a) Markus dne
0
Bez hodnocení
2001
Satirická napodobenina starších edic (A)D&D a všech jejich stereotypů

HackMaster je satirická hra založená na tehdejším veleúspěšném komiksovém stripu Knights of the Dinner Table, ve kterém skupina archetypálních (a archetypálně špatných) hráčů hraje imaginární hru zvanou „HackMaster“. Skutečná hra HackMaster je humorná napodobenina D&D, která bere všechny stereotypy o téhle hře a dovádí je ad absurdum.

Hru lze považovat za předchůdce nastupující old school resenance (OSR), byť nejde o přímý klon žádné edice D&D. Přestože vyšla v době, kdy už existovalo D&D 3e (2000) a jeho otevřená licence OGL, nevyužívá je a místo stojí na starších pravidlech převzatých z AD&D druhé edice (1989) – a má k tomu oficiální licenci, což z ní dělá v historii RPG unikát (vydavatel údajně získal práva na AD&D 2e v rámci vyrovnání sporu, kdy Wizards of the Coast znovu vydali historická čísla časopisu Dragon, aniž by si obnovili práva na komiks Knights of the Dinner Table). Hra vyšla s označením „čtvrtá edice“, aby předběhla oficiální číslování edic D&D.

Navzdory humornému ladění (např. tabulka k10000 kritických zranění) je Hackmaster v zásadě standardní varianta D&D a de facto jeho „třetí edice“, plynule navazující na AD&D 2e – k němuž má mnohem blíž než oficiální D&D 3e. Systém je obsáhlejší, pracuje např. s charakterovými vadami postav. Magie používá body many místo memorování kouzel. Hra je ovšem přiznaně kompetitivní a staví GMa do role nepřítele hráčů. Obsahuje například specifická pravidla na jejich týrání skrze vady jejich postav.

Hra vyšla ve dvou základních příručkách, hráčské HackMaster Player's Handbook a vypravěčské HackMaster GameMaster's Guide. Sklidila značný úspěch a má početnou řadu dalších doplňků a humorných dobrodružství. Později vyšel přepracovaný „HackMaster „páté“ edice (2009).

Rodina RPG her
Vydavatel