Fate (4.0)

Vložil(a) rpgforum dne 16.05.2020, 16:17
5
Průměr: 4.9 (14 hlasů)
2013
Jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu

Fate je univerzální, žánrově orientovaný systém s jednoduchými, ale komplexními pravidly nabízejícími bohatou paletu možností. Je vytvořený s důrazem na snadné úpravy a přizpůsobení, ať už hernímu prostředí, zvolenému žánru nebo stylovým preferencím vaší skupiny. Základem Fate jsou aspekty - krátké fráze, které fungují zároveň jako herní popisy a zároveň jako mechaniky. S jejich pomocí Fate udržuje soulad mezi tím, co říkají pravidla, a tím, co se děje ve fikci. Na aspekty je dále navázaný jednoduchý systém dovedností (či přístupů nebo profesí) a triků (speciálních či unikátních schopností). Tyto prvky dohromady tvoří jednoduchá, ale robustní a velmi silná pravidla vhodná pro jednorázové hry i dlouhé kroniky.

Po úspěchu 2. edice se Fate stal základem mnoha dalších her, které jej v mnohém rozvinuly a obohatily. 4. edice Fate vznikla jako „zpětné“ sjednocení a následné zjednodušení a zahlazení těchto „třetiedičních“ prvků do jednoho elegantního a unifikovaného systému. 

4. edice Fate vyšla ve dvou základních podobách a v jedné doplňkové knize: v Základních pravidlech, která obsahují mnoho doprovodného textu s vysvětlením a radami, ve Zrychlených pravidlech, která obsahují jen samotný systém plus alternativní systém „přístupů“ namísto dovedností, a v Systémových nástrojích, které ukazují, jak s Fate dále pracovat a jak jej upravovat pro vlastní potřeby.

Ze 4. edice vychází několik dalších samostatných her od jiných autorů, včetně některých českých. Najdete je tady.

Rodina RPG her
Systém

Externí recenze a shrnutí

Překlad

Přeložený název Rok Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Fate (4e) 2015 Sirien Čeština Odkaz

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Hodnota
80.00
Fate Condensed 2020 Alternativní základní pravidla Kondenzované vydání čtvrté edice Fate včetně ukázkových postav a rozšiřujících pravidel
4
Hodnota
80.00
Uranium Chef 2017 Příručka světa, Dobrodružství Sci-fi masterchef se všemi tropami žánru
0
Aether Sea, the 2014 Příručka světa, Rozšiřující příručka Prostředí pro FATE o posádce lodi na nekonečném moři hvězd.
5
Hodnota
92.00
Fate Accelerated
Fate Zrychlená edice
2013 Alternativní základní pravidla Zjednodušená verze univerzálního příběhového systému Fate Core Čeština
5
Hodnota
90.00
Fate Core System
Fate Základní pravidla
2013 Základní pravidla Jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu Čeština
5
Hodnota
100.00
Fate System Toolkit
Fate Systémové nástroje
2013 Rozšiřující příručka Sada alternativních mechanik a návodů pro tvorbu vlastních hacků a úprav Čeština

5

Fate je systém, kterého jsem nahrál podstatně méně, než jsem chtěl. Objevil jsem ho totiž až ve chvíli, kdy se moje původní skupina hráčů začala rozpadat. Nicméně jen z pročtení pravidel a těch sezení jsem poznal jak zábavně se s tím dá hrát. I když jsem člověk, který má spíš slabost pro klasické DnD-style hry, nemůžu si pomoct a FATE těch pět hvězdiček dát.

5

Tenhle systém mi připomíná dokonalou kouli. Mám pocit, že je vlastně perfektní, nic mu nechybí ani nepřebývá... A tak nějak nevím , co o něm říci. Stejně jako bych nedokázal chválit dokonalou kouli. Je to svatý grál geometrie... ale je to prostě koule.

Podobně Fate je vlastně dokonalé RPG. Je univerzální, takže vyjde vstříc skupině, ať už chce hrát v jakémkoli světě a většině žánrů. Postavu popisuje jak fikčními prvky, tak gamistickými nástroji, pomáhá směřovat příběh, aniž by ho vynucovalo, a propojuje elegantně mechaniky a fikci. To vše bez kilometrů tabulek, složitých pravidel a podivností. Umožní zachytit cokoli v pravidlech bez zbytečných složitostí. Lze je snadno modifikovat. To ještě rozšíří možnosti o žánry, kde v základu trochu drhne (třeba horror). A umožní posouvat se od deflautu ke stylu, který skupině víc sedí, aniž by museli měnit systém (byť to tak může skončit - proto bych ho klidně doporučil jako startovací systém). Vlastně nemám, krom prkotin, co vytknout.

Ale nemůžu říct, proč je Fate cool. Protože je sice bezchybné, ale chybí mu ten cool prvek, který by křičel, jak je unikátní, ten specifický fate-feeling. Nic takového tahle hra nemá. Pokud chcete cool hru, musíte si vymyslet svět, ve kterém jsou cool prvky. A musíte si ho vymyslet sami. To je pro mnoho hráčů značná nevýhoda, ostatně je to i důvod, proč ho v popularitě poráží komplikovanější a laboratorně vzato horší systémy. A já to plně chápu. Ale za sebe mu za to nechci srážet body, protože mi to vůbec nevadí, já si to vymyslet můžu, a baví mě to.

5

Fate4E není plnohodnotnou hrou v pravém slova smyslu.

Je to stavebnice, univerzální systém, ze kterého si svou hru teprve máte postavit. K tomu dostáváte trochu neobvyklý, ale velmi dobře vyladěný systém herních mechanik a příručku plnou návodných textů a dobrých rad na téma, jak si sestavit, připravit a vést zajímavou a zábavnou hru.

V tom je jeho síla i slabina zároveň.

Fate se poučilo z chyb GURPSů a ač se profiluje jako univerzální systém, nezkouší dosáhnout univerzality skrze snahu simulovat všechny aspekty herního světa, nýbrž se jeho mechaniky točí kolem rozvíjení dramatu, které je univerzálním prvkem napříč mnoha settingy a herními styly. Pro hráče zvyklé na mainstream tak mohou být některé jeho prvky trochu kontraintuitivní, jakmile je však pochopíte a začnete používat a respektovat, zjistíte, že vám opravdu hru vedou směrem, který jste si vytyčili jako zajímavý a zábavný. Jádro hry je navíc postaveno tak, že jeho pochopení vám umožní do herní mechaniky převádět téměř libovolnou herní situaci, a při tom dle potřeb libovolně zjednodušovat nebo naopak zvyšovat komplexitu mechanického znázornění, podle toho, v jak velkém detailu chcete to či ono odehrát.

Ale zároveň bohužel platí, že protože s každou novou hrou tenhle proces musíte* při hraní absolvovat sami od nuly, je hraní čistého Fate podle autorského záměru popsaného v příručce trochu s kanónem na vrabce a nezřídka se stává, že herní skupiny místo rozvíjení a dotahování předpřipraveného polotovaru do funkčí hry prostě přijdou s tím, že se bude hrát "zjednodušené Fate", ořežou hru na základní mechniky a principy a z rozšiřujících prvků si vezmou jen ty, které se jim zrovna hodí do krámu.

* Nemusíte, pokud sáhnete po nějaké hotové aplikaci, ve které už to někdo udělal za vás.

Je ale fér zmínit, že i když hru takhle ořežete, tak pokud to uděláte s citem pro její design, pořád dostanete lepší zábavu a vyladěnější systém, než vám nabídne mainstream.

Chvíli jsem přemýšlel, jestli nedat Fate 4 hvězdičky, protože hrané striktně as-written bohužel také obsahuje několik málo designových prvků (rámování konfliktů a kontestů, fatepointová "palba" na závěr sezení, rozmatlaná stupnice obtížnosti, dramaticko-fikční dualita aspektů), které v praxi nakonec lidi buďto vůbec nepoužívají nebo jejich používání dělá hru kostrbatou či obtížně pochopitelnou. Ale nakonec dávám pět (s tím, že je to s malým mínusem tady v textu), protože pořád i navzdory těmhle drobným nedostatkům nemá tahle "stavebnice" konkurenci a design je opravdu dobrý.

5

Výborný RPG systém a zároveň perfektní stavebnice. Můžete ho vzít tak, jak leží a běží, a odehrát v něm skvělé kroniky v téměř jakémkoliv settingu. A nebo můžete vzít Systémové Nástroje a Fate přeskládat do něčeho, co bude vytvářet přesně ten příběh, který vy chcete vyprávět.

Když máte chuť si něco zahrát a nemáte pro to ideální systém, tak sáhněte po Fate - neuděláte chybu.

5

První univerzální hra, se kterou jsem se setkal, byl GURPS. Ten mi nefungoval, protože byl mechanicky extrémně komplexní. Druhá univerzální hra, se kterou jsem se setkal, byl Fate 2.0 Ten byl zas na můj vkus příliš volný. Přišlo mi, že ho vlastně nepotřebuji. Prostě si volně vyprávíme a ve chvíli, kdy je potřeba nezávisle něco vyhodnotit, mohu použít libovolnou rozhodovací kostkovou mechaniku. Až Fate Core, tedy fate 4. edice, mě zaujal.

Je to plnohodnotná hra, která vás nikdy nenechá ve štychu. Systémové jádro si můžete hodně upravovat, libovolně nabalovat volitelná pravidla, ale jádro je řádově jednodušší než už zmiňované GURPSy. Systém je skutečně univerzální, ale pravidla vedou čtenáře inspirativně za ruku a ukazují mu různé možnosti pro různé settingy a herní styly. Líbí se mi ta zevrubnost. Ne systémová, ale inspirační. A když chcete jít ještě do větší hloubky systému nebo vám v něm něco chybí, sáhnete po příručce Fate Systémové nástroje. Chcete něco odlehčeného? Sáhněte po Zrychlené edici. Máte problém s angličtinou? Ten problém už za vás vyřešil Sirien se svými skvělými překlady Fate v původní grafice!

Mainstreamem je v ČR Dračák a jeho variace, univerzální systémy jsou na okraji zájmu a česky je tato hra bohužel jen v PDF. Ale pokud této hře dáte šanci, je dost možné že si ji zamilujete a už nikdy nebudete chtít hrát žádnou jinou. Ani nebudete muset. Tato hra vám poskytne pohodlné hraní v libovolném herním stylu i settingu a budete omezeni skutečně jen svou fantazií!

5

Právoplatný nástupce 2e. Na první pohled by se zdálo že od druhé edice prodělal systém na první pohled jen málo uprav ale opak je pravdou. Změny jsou na první pohled drobné ale celkovou hru zlepšily hodně. Už to není taková skládačka jako 2e ale spíš dobře vyladěný ekosytém kde si podle hry zvolíte kterým částem dáte jakou důležitost. 

Pro mě je to nejoblíbenější systém na vedení her protože s trochou práce zvládne jakýkoliv svět, místo a čas. A pomáhá generovat krásné příběhy a atmosféru. 

5

Fate není zdaleka nejlepší systém na každou hru, ale je to zdaleka nejlepší systém na kteroukoliv hru. A, popravdě, je to ten nejlepší systém i na mnoho konkrétních her.

Na pohled jednoduchý systém složený z dovedností, aspektů (krátkých popisných frází), triků (jednoduše formulovaných speciálních schopností) a bodů osudu skrývá ohromnou hloubku a vnitřní propracovanost, která dává hráčům silnou oporu, ale přitom si uchovává jednoduchost a tvárnost, díky které ho lze velmi snadno upravit pro libovolnou hru od epických polobohů po drsnou postapo přežívačku, od starověku po space operu, od minimalisticky příběhové hry po rules-heavy hru s gamistickými prvky. A co je nejdůležitější, zatímco jiné univerzální systémy (GURPS, True20...) vám takové hry pouze umožní odehrát, Fate vám je aktivně pomůže tvořit - vnášet do nich žádoucí klišé a žánrové prvky, měkce a nenásilně moderovat příběh žádoucím stylem, rozvíjet postavy a jejich vztahy podle očekávání atp.

Ohromnou devizou Fate je rozvinutá mechanika aspektů, která umožňuje zcela plynule a "obousměrně" propojovat mechaniky s fikcí - při hraní Fate tak nedochází k rozporům mezi tím, co říká systém, že by se mělo stát, a tím, jak očekáváte, že se bude fikční svět chovat. Jednoduchost Fate a princip "fraktálu" pak umožňuje zachytit tou samou sadou čtyř pravidel (dovednosti, aspekty, stres a následky) cokoliv od postav přes místa až po speciální výbavu.

Druhou ohromnou silou je schopnost Fate přizpůsobit se nejen hernímu prostředí a žánru, ale i hernímu stylu té které skupiny. V základu Fate funguje jako tradiční, "mainstreamový" systém s hráči hrajícími postavy a vypravěčem starajícím se o vše ostatní. Velmi snadno lze ve Fate ale hrát i modernějšími přístupy a až experimentálními styly.

Fate je ukázka toho, že "univerzální" systém nemusí znamenat "kompromisní" nebo "průměrný". Je také ukázkou toho, že komplexní a bohaté nemusí znamena složité.

Pro některé specifické žánry, styly a/nebo prostředí dnes existují excelentní úzkoprofilové systémy. Pro všechno ostatní tu je Fate.