Fate Core System

Vložil(a) Sirien dne
4
Průměr: 4 (6 hlasů)
2013
Příručka základních pravidel čtvrté inkarnace hry Fate

Fate Core System je příručka základních pravidel hry Fate (4. edice), známého univerzálního RPG současnosti. Příručka obsahuje:

  • Všechna pravidla Fate v jejich 4. edici
  • Základní návody k jejich úpravě
  • Vysvětlující a doprovodné texty pro nováčky
  • Vysvětlující a návodné texty pro hraní a vedení hry obecně

S převodem mezi touto variantou pravidel a zjednodušeným Fate Accelerated (2013) pomáhá Fate Accelerated/Core Conversion Guide (2016).

Určeno po hru
Kategorie produktu

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Fate Základní pravidla 2015 Petr „sirien“ Mazák Čeština Odkaz

Externí recenze a shrnutí

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Český překlad Fate SRD 2019 Alternativní základní pravidla Fanouškovský český SRD dokument s obsahem příruček Fate 4.0 a Fate Star Wars Čeština

3

Zatímco jiné RPG hry člověka zahltí spoustou zdánlivě hmatatelného obsahu, Fate nabízí prázdnou nádobu čekající na naplnění, která se pomalu rozplyne pod rukama a z prázdné nádoby se promění v prostor, ve kterém existuje možnost verbálně realizovat ideje nádob libovolných tvarů. Dokonalost prázdnoty systému dokonale vystihuje i text Fate Core, který působí jakoby nesděloval nic, a přitom v kvantových mezerách mezi tím ničím obsahuje vše, co je jeho podstatou...

Fate Core je napsané dost šíleně (byla to myslím taky první verze Fate, která vyšla jako obecná pravidla bez vazby na prostředí)... Dobré věci se tam ztrácejí v ukecaném teoretizování a složitém layoutu. Novější Fate Condensed je daleko kratší (cca 65 stran proti 300) a srozumitelnější a přehledněji popisuje, jak si hru nastavit a přizpůsobit. Když Condensed přestane stačit, je tu pořád možnost vrátit se ke Core nebo sáhnout po System Toolkitu.

4

Fate Core je nejspíš nejlepší systém současnosti (v širším smyslu, ne nutně pro tu kterou konkrétní hru).

Bohužel, jeho Základní pravidla, byť solidní a velmi dobrá, mají daleko k bezchybnosti.

Ano, vysvětlí vám Fate. Ano, vysvětlí vám ho velmi dobře a velmi do hloubky a dodají vám hromady rad k tomu, jak ho hrát, jak v něm tvořit postavy, jak v něm tvořit zápletky... a vůbec hromadu hrozně dobrých rad pro hraní RPG obecně, nejen Fate. Bohužel je cítit, že autoři se často soustředili mnohem víc na kvalitu samotných pravidel a ukázání jejich možností, než na jednoduché a jednoznačné vysvětlení všeho, co předkládají. V obecnosti Základní pravidla trpí hlavně třemi problémy:

  • Některé pasáže jdou do hloubky na úkor jednoduchosti. Ano, nabízí ohromný vhled do některé mechaniky nebo možnosti - ale nedoceníte je napoprvé, možná ani napodruhé - teprve když se k nim vrátíte s herní zkušeností si řeknete "ahá! Takhle to je myšlené... už chápu, jasně."
  • Mnohé pasáže postrádají vhodné příklady. Ne, že by příkladů bylo obecně málo, ale mnohé (ne všechny, ale bohužel skutečně mnohé) které jsou nabídnuté jsou - prostě špatné. V podstatě trpí předešlým problémem. Ukazují něco, co doceníte až zpětně, ne v momentě, kdy pravidla čtete (typicky pojetí magie jako free-form dovednostního konceptu skutečně bolí). 
  • Příručka se snaží být víc univerzální, než je pro ní dobré. Chápu, že předložit jeden systém zbraní a brnění by znamenalo kodifikovat ten jeden jako ten jeden základní, což je přesně to, co autoři nechtěli udělat - tak měli předložit tři rozdílné a stručnější, protože hráči kteří k Fate přijdou nově tohle prostě chtějí (klidně řeknu i "potřebují"), ale příručka je nenabízí a čekat, že si nově příchozí hráči na první hru poradí se Systémovými nástroji je dost naivní (mimochodem, 5 hotových řešení máte tady).
  • ...a z toho pak vyplívá fakt, že tahle příručka pro jeden z nejvíc cool, dramatických a zábavných systémů... je sama o sobě strašně sterilní a nudná na čtení - efektivně se místy čte víc jako technický manuál než jako cool RPGčko. Což je hrozná škoda - a hrozná otrava.

Všechny tyto tři problémy dohromady způsobují, že Fate zbytečně přichází o část publika, která by ho jinak ocenila. Nenechte se odradit - rozhodně to stojí za to.