Mordenkainen Presents: Monsters of the Multiverse

Vložil(a) Markus dne 21. 03. 2022, 08:30
1
Průměr: 1 (1 hlas)
2022
Sborník dříve publikovaných a aktualizovaných hráčských ras a nestvůr

Mordenkainen Presents: Monsters of the Multiverse je bestiář s popisem více než 250 nestvůr pro D&D 5e, které dřív vyšly v bestiářích Volo's Guide to MonstersMordenkainen's Tome of Foes. Kniha předkládá jejich aktualizované verze, doprovázené novými komentáři slovutného čaroděje Mordenkainena, který se s mnohými z nich utkal. K provedeným změnám patří rebalancování některých statistik, aby byly nestvůry silnější, lepší organizace a změny ve „faktografii“, kdy byly odstraněny zmínky pasující do konkrétních herních světů a nestvůry přepsány tak, aby seděly do kosmografie mnohovesmíru D&D.

Hra taky obsahuje přes 30 ras pro hráčské postav – všechny publikované rasy pro D&D 5e nezávislé na světě (kromě těch ze základní příručky).

Určeno po hru
Kategorie produktu

1

Upřímně, MPMM není ani tak bestiář jako spíš telefonní seznam.

Zatímco VGM rozvíjel možnosti zasazení monster do prostředí a dobrodružství, MTF se (alespoň) snažil nastínit konflikty, které zmítají peklo a propast, MPMM nic takového neřeší, právě naopak. Zdůvodnění, že WOTC nechtějí být settingově specifičtí a "on si to DM nějak udělá," jsou zkrátka a dobře sprosté výmluvy, za které bych autorům omlátil knihu o hlavu.

Co vlastně MPMM dělá? Zkrátka prezentuje dřív vydaná monstra a ras, v abecendím pořadí a s revizí statblocků, k obrazu přicházející 5.5E. Revize statbloků není nutně na škodu, i když to není žádné terno, může to být dost o preferencích. Až často je z ní však cítit, že se nepřiznaně snaží dorovnat power level nových hráčských možností.  Do toho jsou WoTC ustrašení aby nikoho neurazili, takže v revidovaných popisech pro jistotu ředí flavour monster a ras, aby náhodou nebyl někdo od přírody zlý - opět s odůvodněním, že nechtějí být setting-specific.

Příklad textu o Gnollech:

VGM: As creatures that sprang up in the wake of a demon lord, gnolls are creatures of savage blood lust, incapable of understanding or acting on any other impulse. They are extensions of Yeenoghu's will.
MPMM: Many of them were then corrupted by the demon lord Yeenoghu.