Advanced Dungeons & Dragons (1e)

Vložil(a) Bajo dne 12.05.2020, 19:26
4
Průměr: 3.5 (2 hlasy)
1977
„Pokročilá“ větev staré dobrodružné fantasy hry D&D, s komplexnějšími pravidly

Aktualizovaná reedice nejstarší hry na hrdiny, ve které hráči zažívají dobrodružství ve fantasy světech. Původní Dungeons and Dragons se velmi rychle dostalo do nepřehledné spirály vrstvení pravidel a bylo nutné přikročit k celkové reedici. Autoři se při té příležitosti rozhodli rozdělit hru na dvě linie. Pokročilým hráčům bylo určeno Advanced Dungeons and Dragons, zatímco pro ty začínající mělo sloužit Basic Dungeons and Dragons. Původně se myslelo, že hráči začnou hrát na linii Basic, a jakmile si osvojí základy hry, přejdou na linii Advanced. Nakonec ale obě linie existovaly desítky let paralelně jako samostatné hry, než je  v roce 2000 nahradila třetí edice.

Pravidla Advanced Dungeons & Dragons (AD&D) byla reorganizována a znovu kodifikována ve třech vázaných knihách pravidel, sestavených Garym Gygaxem. Zahrnují původní pravidla D&D a mnoho dodatků a revizí z příloh a článků z časopisů. Skládají se ze základních příruček Monster Manual (1977), Player's Handbook (1978) a Dungeon Master Guide (1979). 

Mezi hlavní přírůstky patří rozdělení povolání a ras, nová povolání jako je vrah, druid, mnich, paladin, zloděj, barda, iluzionista a ranger. Rozšíření se dočkaly například i systém přesvědčení, kouzla, nestvůry, magické předměty a přibylo i mnoho rozšiřujících pravidel a tabulek a doprovodných, návodných textů, řešících specifické situace a způsob hraní, které nepokrývala „začátečnická“ linie Basic Dungeons and Dragons. Linie Advanced je tak ve srovnání s linií Basic mnohem „pravidlovější“ a méně volná.

V roce 1989 vyšla výrazně přepracovaná druhá edice Advanced Dungeons and Dragons, která se pro své mnohé odlišnosti považuje za samostatnou hru.

Rodina RPG her
Designér
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
3
Hodnota
60.00
Ravenloft (modul) 1983 Dobrodružství Atmosférická strašidelná výprava do upírova hradu
0
Against the Giants
Proti obrům
1981 Dobrodružství Série středně velkých jeskyní, ve kterých dobrodruzi zápolí s různými typy obrů Čeština
3
Hodnota
60.00
Ghost Tower of Inverness 1980 Dobrodružství Původně turnajový modul odehrávající se ve věži zakleté zříceniny
4
Hodnota
80.00
Hidden Shrine of Tamoachan, the
Skrytá svatyně tamoachanská
1979 Dobrodružství Podzemí stupňovité pyramidy ležící v „aztéckém“ městě Čeština
3
Hodnota
60.00
Village of Hommlet 1979 Dobrodružství Klasické fantasy dobrodužství odehrávající se ve vesnici a blízke tvrzi, obývané služebníky povstavajícího zla
4
Hodnota
75.00
White Plume Mountain
Hora bílého chocholu
1979 Dobrodružství Dobrodružství odehrávající se v nitru sopky, kde dobrodruzi pátrají po třech artefaktech Čeština
4
Hodnota
70.00
Tomb of Horrors
Hrobka děsů
1978 Dobrodružství Legendární „zákeřná“ jeskyně plná pastí a nástrah od spoluautora D&D Čeština