Hunter: The Vigil (1e)

Vložil(a) Hchkrdtn dne 05. 02. 2010, 13:07
5
Průměr: 4.3 (3 hlasů)
2008
Hororová hra o lovcích nadpřirozených bytostí

Šestá hra z herní řady Chronicles of Darkness námětem navazuje na svého předchůdce Hunter: The Reckoning (1999). Podobně jako v ní představují postavy hráčů lovce, kteří prohlédli temnotu okolního světa, přežili to a rozhodli se čelit tomu, co se skrývá ve stínech. Oproti svému předchůdci nabízí Vigil více možností, jak hru pojmout, hlavně v ohledu, kým postavy jsou (od osamělé skupinky lovců až po členy náboženských řádů, různých konspirací i vládních agentur určených k boji s nadpřirozenem).

Pravidlově je hra oproti hraní normálních smrtelníků rozšířená především v pravidlech pro spolupráci postav. Různým frakcím lovců dává přístup k speciálním „darům“ (od relikvií, rituálů až po obskurní hi-tech zařízení).

V současné době se očekává vydání druhé edice (pravděpodobně první polovina roku 2022).

(Poznámka: Tato hra vyžaduje základní příručku The World of Darkness. Přesto bývá fanoušky považována za samostatnou hru, a navíc pro ni vyšla vlastní řada rozšiřujících materiálů. Proto ji i v naší databázi klasifikujeme samostatně.)

Rodina RPG her
Systém
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Zatím nehodnoceno
Tooth and Nail 2017 Rozšiřující příručka Rozšiřující příručka pro lov Bestií a Hrdinů.
0
Zatím nehodnoceno
Mortal Remains 2014 Rozšiřující příručka Doplnění galerie protivníků Lovců o herní linie, které vyšli od poslední příručky.
0
Zatím nehodnoceno
Compacts and Conspiracies 2011 Rozšiřující příručka Podrobnější informace k Hunterským organizacím
0
Zatím nehodnoceno
Block by Bloody Block 2009 Rozšiřující příručka Příručka o městských teritoriích pro živější a komplexnější setting.
0
Zatím nehodnoceno
Blood Drive 2009 Dobrodružství Lovci musí ochránit jednoho z těch, které obvykle loví.
1
Průměr: 1 (1 hlas)
Hodnota
20.00
Collection of Horrors 2009 Dobrodružství Sbírka konkrétních monster pro použití při hraní Hunter: the Vigil
0
Zatím nehodnoceno
Horror Recognition Guide 2009 Rozšiřující příručka 15 inspiračních setkání lovců s monstry

5

Jedna z nejlepších her světa temnoty. Hra, v níž se za smrtelníky postavíte proti světu temnoty.

Můžete stát sami za sebe. Můžete udržovat vazby s jinými podobnými. Nebo můžete být součástí některé z mocných konspirací, které ukazují, že svět temnoty skutečně nepatří jen nadpřirozeným bytostem. Můžete hrát obyčejné lidi, stejně jako stoupence některé z mystických či okultních tradic, zástupce státu (policie nebo armády), nadnárodní konspirace, církevního řádu a mnoho dalšího. Můžete hrát smrtelníky, stejně jako psioniky, uživatele až podezřele vyspělých technologií nebo lidi vylepšené alchymistickými destiláty z nadpřirozených bytostí. Prostě a jednoduše - rozsah hratelných možností je nevyčerpatelný.

Gamistické jádro 4e Storytelling pravidel, které obvykle vzhledem k zaměření WoD spíš kritizuju, je u hunterů naopak výborné - když stojíte proti bytostem, s nimiž nelze bojovat fér, tak trocha toho min-maxování dovedností, kombení schopností a výbavy a využívání Taktik vystihne jeden z důležitých rozměrů hry.

Hunteři obsahují i "zjednodušené" verze nepřátel (upírů, čarodějů atd.) Jako ředěný intro čajíček pro začátečníky možná poslouží dobře. Pokud si ale chcete zahrát SKUTEČNÉ huntery se vší neférovostí toho stát proti nadpřirozeným nepřátelům a s nutností skutečného plánování, sehranosti, taktiky a rychlé improvizace, tak tyhle zahoďte a použijte skutečné upíry, mágy a další podle jejich vlastních příruček - tam se ukáže, kdo je nejen skutečnou hrozbou, ale děsivou noční (či denní) můrou predátorů - a kdo je jen jejich další přesnídávka.

4

Tahle herní linie je opravdu krásná. Hrajete za obyčejné lidi, kteří prozřeli a snaží se ostatní, nevědoucí, bránit před monstry v temnotách. Systém taktik krásně ilustruje, jestli je daná buňka (skupina lovců) sehraná nebo ne. Větší lovecké organizace (lokálnější Kompacty, nadnárodní Korporace) jsou zajímavé, každá je úplně jiná a obzvlášť z některých jasně trčí cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

Vypravěč v příručce dostane univerzální nástroje pro vytvoření a odehrání všelijakých monster, které ho napadnou. V rozšiřujících příručkách poté najde zjednodušené varianty ostatních herních linií (např. ve Spirit Slayers jsou pravidla pro vytvoření vlkodlaka jakožto protivníka pro lovce), ale pokud neplánuje své hráče šetřit, tak může klidně použít pravidla přímo z jiných herních liní.

4

Nejprve jsem si říkal - kdo by chtěl hrát smrtelníka ve Světě temnoty, když takovou postavu může hrát kdekoliv jinde. Hlavním lákadlem mají být přece Upíři a Vlkodlaci a... Jenže pak jsem se začetl a takhle kniha mě dost chytla. Vážně uvažuji, že jakmile dokončím svou upírskou kroniku tak začnu s Lovci. Velkým plusem jsou zjednodušená pravidla pro různé Nadpřirozené protivníky Lovců (aby měli lovci alespoň nějakou šanci). Jen se mi zdá, že Nadpřirozených schopností (Dread powers) je v knize málo (něco kolem 20) a později se tak mohou začít opakovat. Perlička na závěr - v knize se objevuje skupina Lovců (tier 3 - chieron group), kteří si do těla nechávají implantovat "komponenty" svých Nadpřirozených protivníků.