Gangbusters (1. a 3. edice)

Vložil(a) Markus dne 11. 05. 2022, 09:08
0
Zatím nehodnoceno
1982
Hra o páchání a potlačování zločinu za dob prohibice v USA

Gangbusters jsou historická hra o zločinu ve Spojených státech během 20. a 30. let dvacátého století. Hráči se vžívají do rolí zločinců, policistů i jiných postav (např. novinářů), kteří páchají nebo vyšetřují zločiny. Hra klade důraz na nárůst organizovaného zločinu za dob prohibice, zdůrazňuje taky motiv policejní korupce.

Postavy jsou definované náhodně vygenerovanými vlastnostmi a povoláním („kariérou“) – například agent FBI, soukromý detektiv nebo zločinec –, které zpřístupňuje jedinečné výhody a nevýhody. Nad rámec povolání si můžou postavy brát obecné dovednosti, třeba krádeže aut nebo focení. V průběhu hry získávají zkušenostní body na základě toho, jak úspěšné jsou ve vykonávání svého povolání (např. zločinci získávají zkušenosti podle výnosnosti zločinů, policisti za chytání zločinců). Pro většinu vyhodnocování používá hra procentové hody, všechny hody používají desetistěnné kostky.

Původní první edice z roku 1982 byla v roce 1990 nahrazena revidovanou edicí, která byla chybně označena za „třetí“. Pravidly jsou obě edice totožné, revidovaná „třetí“ se liší v tom, že do textu základní příručky zakomponovala i některý obsah z dříve vydaných rozšíření.

V roce 2019 vyšla se svolením původního autora fanouškovská nová edice Gangbusters B/X, která je retroklonem původní hry a adaptuje ji na systém z Basic Dungeons & Dragons.

Vydavatel