Burning Empires

Vložil(a) rpgforum dne 05. 11. 2008, 05:10
5
Průměr: 4.4 (7 hlasů)
2006
Zajímavá kombinace čistého roleplaye a taktické hry; žánrově epické sci-fi

Burning Empires je pozměněná verze hry Burning Wheel. Odehrává ve sci-fi světě, v němž upadající lidská civilizace čelí hrozbě v podobě Červa... parazitů, kteří napadají a ovládají lidskou mysl. Postavy jsou chyceny v divokém a zoufalém boji o osud své planety. V této mechanicky komplexní hře hráči přímo bojují proti Pánu hry a systém zajišťuje, že boj bude spravedlivý. Hra má komplexní pravidla, která umožňují složité taktizování. Zároveň však mechanicky tlačí hráče do vykreslování charakteru a sledování osobních ambic postav. Zajímavá kombinace pro hráče, kteří si potrpí na osobní příběhy postav, a zároveň si rádi vyhrají s číslíčky.

Rodina RPG her
Autoři
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

5

Okrem tých superlatívov, ktoré sú spomínané v iných hodnoteniach, je treba dodať, že sa týmto počinom indie štandard vyšvihol na novú úroveň. Graficky excelentné spracovanie, štedrý náklad (tuším 3000 ks), licencovaný produkt (komiks Iron Empires), obrovská hrubá kniha v tvrdej väzbe, plné vrece funkčných inovácií...

Podobne ako iné hry z BWHQ je dosť náročné hru uchopiť. To však (pre mňa osobne) je v tomto prípade skôr plus.

5

Hra nabitá tolika nápady, že je to až k neuvěření. Plná inovací a skvělých myšlenek. To na jednu stranu znamená, že je to hra geniální, na druhou stranu, že je to hra náročná a proto si ji asi většina lidí nikdy nezahraje. Pokud bych si hrál na odborného kritika, tak bez rozpaku řeknu, že toto je jedno z nejlepších RPG co kdy bylo napsáno a v současnoti mu může konkurovat málo co. Pro mě má mnoho nej: Nejlepší vývoj postavy, Nejlepší vyhodnocování konfliktu (sociální konflikt v této hře je jedna z nejlepších věcí, co jsem v RPG viděl), Nejlepší podporu hráčských pravomocí (scene management), Nejlspší přístup k settingu, Nejlepší macromanagement, atd...
Ale co je na téhle hře úplně nejlepší je fakt, že hrajete postavu, která rozhodne o osudu planety a tím píšete silný příběh. Věci které uděláte se při hře opravdu projevý a budou mít své následky.
Burning Empires je rozhodně jedno z nejlepších RPG co jsem hrál a Luke Crane tu v jedné hře zhmotnil většinu mých hráčských potřeb, aniž bych s ním o tom kdy mluvil.

4

Autor hry, Luke Crane, jednou popsal Burning Empires slovy: "Ta hra je jako lokomotiva. Dlouho trvá, než ji rozpohybujete, ale jakmile jednou jede, už se nedá zastavit." Můžu potvrdit. Komplexní pravidla znamenají, že prvních pár sezení se učíte a experimentujete. A pak už to jede. Kupujete kontakty, vymýšlíte si vlastní techniku, kujete pikle, plánujete konspirace, šíříte propagandu, vedete disputace a samozřejmě vedete boje mnoha jednotek v nejlepším soubojovém systému, jaký jsem kdy v RPG viděl... je to nářez. Vynikajicí hra pro hráče, kteří mají rádi dobré příběhy i hraní s čísílky. Od poslední hvězdičky ji dělí právě jen ta obtížnost a dlouhá doba, než si ji osvojíte.

4

Na téhle knize se mi líbí snad všechno: Layout, ilustrace, stylistika, systém, námět...

Kompetetivnost podle mě není na škodu. Dodává hře o (leckdy) předem prohraném boji za planetu říz. Pravidla potom fungují jako fail-safe držící vypravěče v případě, že by se zapomněl a v rámci "války" chtěl dělat nějaké sviňárny nejen postavám ale i hráčům. Ale samozřejmě záleží na hráčích.

Pět hvězdiček nedávám jen proto, že nemám rád extrémy.

4

Tento systém, ak by mi prešiel do krvi, by som si vedel predstaviť medzi mojimi najobľúbenejšími. Asi by som potreboval zhliadnuť / vypočuť riadny "tutoriál" o tvorbe postavy a hre s nováčikmi.