Dračí doupě – Pravidla pro začátečníky 1.2

Vložil(a) Markus dne
1
Průměr: 1 (1 hlas)
1992
Třetí verze pravidel Dračího doupěte pro začátečníky

Příručka základních pravidel pro hru Dračí doupě. Je koncipovaná jako naprostý úvod do hraní her na hrdiny, včetně toho, že začíná stručným gamebookem, který má představit základní herní principy. Popisuje tvorbu postav a uvádí možnosti a schopnosti hráčských povolání na prvních pěti úrovních, se zaměřením na prolézání jeskyní.

Verze 1.2 z roku 1992 je první reedice začátečnických pravidel potom, co vyšla úplně první Pravidla pro pokročilé (1.1) a tedy první příležitost implementovat pozdější vývoj i do základních pravidel. K rozdílům oproti předchozí Pravidel pro začátečníky 1.1 patří:

  • Jde o první verzi Pravidel pro začátečníky rozdělenou na Průvodce hrou, který popisuje tvorbu a schopnosti postav a základní pravidla, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“. 
  • Zohlednění nového konceptu démonů a sfér, představeného v Pravidlech pro pokročilé, ve zdejších pravidlech alchymisty. Změnil se tak princip, jak se například vylepšují parametry zbraní.
  • a další... ?

(Poznámka: Rozdíly mezi jednotlivými verzemi DrD nemáme dostatečně zmapované. Pokud o nich máte přesnější informace, můžete přímo editovat tuto anotaci a doplnit je, nebo nám je poslat do této diskuze.)

Tato verze Pravidel pro začátečníky je určená k používání s Pravidly pro pokročilé 1.2. Ještě pro ni neexistují odpovídající Pravidla pro experty.

V roce 1994 byla tato verze nahrazena Pravidly pro začátečníky 1.5, která představují významný vývojový skok a zavádějí veliké množství změn.

Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
2
Průměr: 1.7 (7 hlasů)
Hodnota
34.29
Dobrodružství v Bílém hradě 1990 Dobrodružství Historicky první jeskyně pro Dračí doupě Čeština

1

Ačkoliv jsem pravidla DrD 1.2 četl až mnohem později, byl to pro mě vstup do DrD v roli hráče, a odehrál jsem v nich asi tři nebo čtyři herní sezení. Hry to byly špatné, a zpětně se nedá odlišit vliv pravidel od vlivu PJje, nicméně pro mě zůstává faktem, že pravidla ve své podobě vedení ani hraní zábavné hry nijak nepomáhala. Principy převzaté z DnD se mísily s pokusy o jejich úpravu, takže výsledek byl divný mišmaš. Znalci DrD by mohli odhalit nějaké "zásadní" rozdíly mezi edicemi, ale pro mě je to pořád Dračák, prašť jako uhoď, za jednu hvězdu.