Dračí doupě – Pravidla pro začátečníky

Vložil(a) Markus dne 11.06.2020, 09:42
3
Průměr: 2.8 (6 hlasů)
1990
Základ Dračího doupěte pro postavy na 1. až 5. úrovni; zabývá se především dobrodružstvími v jeskyních

Pravidla DrD pro začátečníky jsou koncipovaná jako naprostý úvod do hraní her na hrdiny, včetně toho, že začínají stručným gamebookem, který má představit základní herní principy. Popisují tvorbu postav a uvádí možnosti a schopnosti hráčských povolání na prvních pěti úrovních. Pravidla pro začátečníky jsou relativně jednoduchá a neúplná, je v nich představen systém magie a soubojů a několik doplňkových pravidel, ale vše se točí především kolem dobrodružství v „jeskyních“ – podzemních kobkách, kryptách a jiných uzavřených míst. Širší pravidla pro dovednosti a dobrodružství „pod širým nebem“ jsou obsažená až v pravidlech pro pokročilé.

Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro začátečníky se dělí na Průvodce hrou, který popisuje tvorbu a schopnosti postav a základní pravidla, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“. 

Pravidla pro začátečníky prošla mnoha revizemi. Postupné vydávání pravidel pro pokročilé a experty v dalších letech si vyžádalo zpětné zavádění změn a vysvětlivek, aby všechny svazky zůstaly kompatibilní:

  • verze bez čísla a 1.0 (1990)
  • verze 1.1 (1992)
  • verze 1.2 (1992) – zrušeno přidělování zkušeností podle nalezených zlaťáků, nahrazeno systémem zkušeností za příšery a příběhové odměny
  • verze 1.5 (1994) – výrazná aktualizace, zejména přidán rozšířený soubojový systém na hexové mapě
  • verze 1.6 (2001) – finální revize, přidána především řada vysvětlivek; legendární ukázkové dobrodružství Bílý hrad změněno na Posvátný dub
Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Hodnota
100.00
Dobrodružství v Bílém hradě 1990 Dobrodružství Historicky první jeskyně pro Dračí doupě Čeština

4

Je to taková moje srdcovka, začínal jsem na těchto pravidlech a kdyby mi někdo řekl, vracíme se k 1.6, zahraješ si s náma? tak rozhodně nebudu váhat, ačkoliv mně v poslední době více oslovila Dračí Hlídka, nemohu na tato pravidla se svou recenzí zapomenout. 

2

Jakkoli je Dračí doupě dávno překonaná hra, tak pravidla pro začátečníky jsou z něj to nejlepší. Při celkovém zpětném zhodnocení je považuju za jediný skutečně hratelný díl série. Jsou sice omezená, dělají toho málo, ale dělají to ještě jakžtakž dobře a jednoduše. Pravidla pro pokročilé a experty tu hru už „obohatily“ jenom milionem dalších výpočtů, subsystémů a jiných nehratelností. Dokážu si představit, že začátečníky někdo hraje a baví se u toho. Že někdo hraje pokročilé, to naprosto nechápu.

Své dojmy jsem shrnul v recenzi po 20 letech.