Old-School Essentials (OSE)

Vložil(a) Muzzug dne 26. 08. 2020, 13:50
5
Průměr: 4.7 (7 hlasů)
2017
Retroklon starých pravidel D&D (Basic/Expert)

Old-School Essentials (OSE) jsou retroklon jedné z verzí prapůvodní fantasy hry na hrdiny, Basic Dungeons and Dragons (konkrétně její varianty Basic/Expert neboli B/X). Oproti jiným edicím rodiny Dungeons and Dragons má hra jednoduchá a lehká pravidla. Hodnota retroklonu spočítá v tom, že pravidla původně roztroušená v různých starých příručkách reviduje, přepisuje jejich text do jednodušší podoby a řadí je tak, aby jejich použití při hře bylo co nejjednodušší. Old-School Essentials jsou tak vlastně ucelenou a přehlednou referenční příručkou  Basic D&D ve variantě B/X.

Hra původně vyšla v roce 2017 pod názvem B/X Essentials, v roce 2019 vyšla ve zrevidované verzi přejmenované na Old School Essentials. V roce 2022 vychází v českém překladu.

Pravidla existují ve dvou různě obsáhlých variantách:

  • Classic Fantasy (v českém překladu Klasická fantasy) je „čistá“ varianta základních pravidel tvořená jen obsahem převzatým z původní hry. V této variantě je hra čistým retroklonem krabic Basic Set a Expert Set z roku 1981.
  • Advanced Fantasy (česky zatím nevyšla) je rozšířená varianta základních pravidel, která obsahuje veškerý obsah varianty Classic Fantasy, navíc ještě rozšířený o spoustu obsahu (nová pravidla, povolání, nestvůry , kouzla...) převzatého z Advanced D&D, uzpůsobeného tak, aby dobře zapadal do pravidel této hry. V této variantě už tedy hra není přímým klonem jedné konkrétní edice D&D, ale spíš reinterpretací.

Hra vychází v modulární podobě a má různé varianty základních příruček, které se dají různě kombinovat. Primární jsou kniha Classic Fantasy Rules Tome (v češtině Klasická fantasy – Kniha pravidel) pro variantu Classic Fantasy a dvojice knih Advanced Fantasy Player's Tome a Advanced Fantasy Referee's Tome pro variantu Advanced Fantasy. Existují ale i různé krabicové sety, ve kterých jsou tyto knihy rozdělené na několik dílčích knížek, a spousta menších variant pro libovolné kombinování verzí Classic a Advanced. Podrobnosti viz seznam produktů dole.

Hra nabízí i zdarma dostupnou stručnější variantu pravidel, OSE Classic Fantasy Basic Rules (v češtině Klasická fantasy – Stručná pravidla).

Rodina RPG her
Autoři
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
DNGN: Weird-Fantasy Megadungeon Issue #1 2022 Dobrodružství První číslo zinu popisující podivný fantasy megadungeon
0
Bez hodnocení
Halls of the Blood King 2021 Dobrodružství Fantasy hororové dobrodružství pro postavy na 3. až 5. úrovni
0
Bez hodnocení
Incandescent Grottoes, The 2021 Dobrodružství Klasická výprava do mýtického podsvětí pro postavy na 1. až 2. úrovni
0
Bez hodnocení
OSE Advanced Fantasy Druid and Illusionist Spells 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující kouzla z AD&D
0
Bez hodnocení
OSE Advanced Fantasy Genre Rules 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující povolání a pravidla z AD&D
0
Bez hodnocení
OSE Advanced Fantasy Monsters 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující nestvůry z AD&D
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
OSE Advanced Fantasy Player's Tome 2021 Základní pravidla Verze hráčských pravidel Old School Essentials rozšířená o prvky z AD&D 1e

5

Chvilku jsme hráli Dungeons & Dragons 5. edici, ale ta se mi nikdy nelíbila. Moc přeplácaná a komplikovaná. Když jsem si měla zvednout úroveň, tak mě to neskutečně odrazovalo.

Pak kamarád přišel s Old-School Essentials, které mají být taky Dungeons & Dragons, ale jednodušší. A je to tak! Hrát tuhle hru je oproti nejnovější verzi zábavnější, víc se věnujete hraní a míň pravidlům. ?Navíc máme pravidla pořád u sebe v batohu a nic nám nebrání hrát kdykoli a kdekoli. DOporučuju všem!

4

4 hvězdy jsou za layout, super stručný (i když na pár místech až moc stručný) a přehledný text.

U OSE nemá smysl komentovat pravidla a mechaniky, je to 40 let staré DnD pro ty, kdo přesně tohle chtějí. Ostatní si z něj buď vykradou, co se jim hodí, nebo je nezajímá.

5

Po několikaletém odstupu od TTRPG a mírné depresi z toho, že všichni kolem přešli na megaepické DnD 5e jsem čistě náhodou objevil OSE.

Jasně, je to "jenom" retroklon kterých jsou hromady, ale:

  • pravidla jsou přehledná - všechno potřebné najdete na jedné, maximálně dvou stránkách hned u sebe
  • všechno je vysvětleno jednoduše a pochopitelně
  • máte rovnou k dispozici nejčastější úpravy, které si hráči dělali (vzestupné AC místo THAC0, zjednodušené zatížení...)
  • tvůrci jsou aktivní a vymýšlejí nové a nové věci - připravují vlastní zin "Carcass Crawler" (nové povolání a rasy, alternativní pravidla atp.), vlastní svět Dolmenwood nebo třeba úpravu pravidel pro hraní v postapo světech!

 

Za mně jednoznačně první možnost, pokud chcete hrát klasické fantasy bez zbytečné epičnosti a heroičnosti DnD 5e.

5

Nejsem si jistý jestli můžu dodat něco co ještě nebylo řečeno, původní B/X a BECMI byli svou dobou dobře zpracované a zjednodušené pravidla vycházejíc z původního DnD, OSE tyhle kvality jen zlepšuje. Určitě jde o nejlepší způsob jak hrát staré DnD.

5

Pokud chcete hrat retroklon, tak nema cenu hledat jinde. Minimum zmen, ale skvele vycisteno, vypilovano a usporadano. Prehledny layout, prehledne deleni knihy, zahrnute nejcastejsi upravy (jako treba stoupajici AC). 

Basic DnD je nadcasova hra sama o sobe. Ze vsech starych edic je tohle edice, ktera se da i po ctyriceti letech bez problemu dlouhodobe hrat a Old School Essentials ji dal moderni prehledny kabatek.

Kdyz nic jineho, tak doporucuju jako nahled do historie DnD (a potazmo Draciho Doupete).

4

Old-school Essentials jsou kulminací snah o přehledné zarchivování a revidování pravidel D&D Basic/Expert a jsou tak dobré, že pro mě úplně nahrazují všechny předchozí retrokrony. Prostě už nemá smysl žádné jiné klony ani otevírat, tohle je lepší. Stručný text, přehledná organizace příruček, pěkný layout, nádherné barevné ilustrace. Obsah z mnoha příruček roztroušených napříč mnoha lety je tu krásně ucelený, uspořádaný, zrevidovaný. Ultimátní retroklon. 

OSE bych v zásadě nikdy neváhal hrát. Pořád je to „jenom“ staré D&D bez jakýchkoli inovací, ale v tomhle provedení chápete, proč ta stará hra byla tak dobrá a má nadčasovou hodnotu. Díky přístupnému zpracování se hraje překvapivě snadno, díky jednoduchým pravidlům a absenci přepíčenin skvěle odsýpá, a přitom je akční a nebezpečná. A nejen to – je zajímavá i jen tak k prolistování. Někdy ji pročítám, abych zjistil, „jak se tehdy hrálo“, a sem tam nacházím nějaké zapomenuté principy nebo procedury, které z toho vykrádám, protože je to tak dobré.

OSE se prostě příjemně hraje. Je to stará, dobrá, známá povědomá melodie. Je to nejlepší edice D&D ever (kam se hrabe pátá edice). Trochu jí ubírají některé přežitky (hlavně zmatečné vyhodnocování, místy přílišné účetnictví). Pokud máte možnost, rozhodně doporučuju použít variantu Advanced Fantasy, protože toho obsahuje víc (víc povolání, víc kouzel, víc nestvůr...) a hra je tak pestřejší. 

Na poli napodobenin D&D pro mě vítězí Lamentations of the Flame Princess (drsný, hororově-weird retroklon) a DCC (ujetější, zběsilější a akčnější), nicméně pro „obyčejné“ generické D&D jsem zatím nenašel nic lepšího než OSE (i když pořád toužím po nějaké „vyladěné“ variantě, která zachová veškerý obsah OSE a aspoň sjednotí vyhodnocovací systém – ach, ty zlodějské dovednosti!).