Dva týdny do vinobraní

Vložil(a) Perthorn dne 26.06.2020, 17:19
3
Průměr: 2.3 (3 hlasů)
2012
Pomalé dobrodružství z prostředí vinic s krvavou minulostí

Fazulov je poklidná víska v Ostrožském kraji. Její obyvatelé se věnují hlavně pěstování vína a jeho popíjení. Loni se však mezi vinohrady stal zlý skutek, který obyvatelům dodnes nahání strach. Vezme družina práci, ze které se vyklube docela slušná šlamastyka?

Dobrodružství se bude motat kolem závěrečné fáze pěstování vinných hroznů. Ještě než se majitelé pustí do sbírání, je potřeba nechat víno v posledních hřejivých paprscích babího léta dozrát. A také pohlídat, aby nenechavé ruce sousedů, přespolních a jiných ptáčků vykutálených, nezpůsobily úbyt na úrodě.

Dva týdny do vinobraní je dobrodružství s atmosférou líných večerů pozdního léta poblíž vesnice s poněkud specifickým nářečím :). Hráči se ucházejí o místo hlídačů vinohradů a pomalu se dozvídají o minulých událostech, jež mezi vinicemi způsobují zvláštní úkazy. Dobrodružství je vyšetřovací s humorným nádechem.

Dobrodružství původně vyšlo v 35. čísle časopisu Drakkar ve verzi pro Dračí doupě II a později samostatně na webu Dračí Hlídky ve verzi pro tuto hru.

Kategorie produktu
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Zpátky do dungeonu Markus Recenze: Dva týdny do vinobraní

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Drakkar #35 2012 Číslo časopisu Drakkar z prosince 2012 Čeština

1

- Hromada stránek řečí o vinařství, co mě vlastně vůbec nezajímaj (Korhul se ve víně vyžívá víc než v psaní zábavného dobrodružství)

- Následuje samotné dobrodružství, které se skládá z toho že během 14 dnů mám postupně odehrávat mini-zápletky, které jsou popsané na jeden odstavec (který - nekecám - někdy končí hláškou "ale to je zápletka na samostatné dobrodružství" - jakože WTF?), ale které od pohledu často vystačí sotva na jednu scénu a které jsou popravdě z většiny krajně nezajímavé a nudné.

Jinak viz Markus, je to klasická nudná (pardon, "vesnická") pseudo-fantasy o h- ... ničem, kdy hlavně aby postav nedělaly nic zajímavého nebo nedej bože nerealistického - hezky ať historicky uvěřitelně hlídaj vinohrad. Cool.

2

Dva týdny do vinobraní jsou ukázkou u nás tolik oblíbeného žánru „vesnické fantasy“, který je „realistický“, historizující, drží se při zemi a moc fantasy prvků vlastně neobsahuje. Dobrodružství byste mohli vzít tak, jak je, zasadit ho třeba do Hlohovce v 19. století a nepoznali byste, že tam nepatří. Zabývá se hlídáním vinohradu dva týdny před vinobraním (nomen omen) a jedinými fantasy prvky v něm jsou dva duchové a potom ještě kočovní hobiti (zde zvaní „ludkové“), kteří by se dali stejně dobře nahradit… ehm… jinými kočovníky.

Obsahuje vtipné přiblížení koloritu vinařské vesnice, včetně nářeční mluvy, slovníčku pojmů a několika tradic, do kterých se hráči můžou zapojit. Zúčastní se například rituálu „zarážání hory“, při které musí uhlídat flašku přivázanou ke kůlu, anebo si od starosty vyslechnou přednášku o vinařském právu, které pak sami dostanou za úkol vymáhat. No a pak... pak budou deset dní sedět na vinici a čekat, co se stane.

Moje výhrada je, že přes tu vinařskou malebnost je dobrodružství spíš pasivní zážitek a není v něm aktivně moc co hrát.

Víc v recenzi na mém blogu.

4

Dva týdny do vinobraní je roztáhlejší dobrodružství. Jak už název napovídá, ústřední mechanikou dobrodružství je snaha hráčů ubránit vinohrady po dva týdny, zatímco se v nich dějí divné věci. Dobrodružství tak vyžaduje zkušenost vypravěče dokázat zábavně a realisticky vybarvit plynutí času mnoha dnů.

Ve vesnici je popsáno mnoho postav, trochu jsem však postrádal výraznější charakterové rysy. Přesto však dobrodružství nabízí mnoho zábavných událostí (povinných i volitelných) a jedinečnou atmosféru detailně popsaných vesnických tradic. Hrací dobu doporučuji rozdělit do dvou kratších sezení nebo jednoho delšího se zrychleným průběhem.