Warhammer Fantasy Roleplay (2e)

Vložil(a) Markus dne 29.01.2009, 13:21
5
Průměr: 4.8 (4 hlasy)
2005
Špinavá a drsná fantasy hra ve světě Warhammeru

Adaptace Warhammeru pro stolní RPG se v mnohém liší od taktické wargame, která tento svět proslavila - je totiž o poznání temnější, drsnější a přízemnější. Přenese vás do prostředí Impéria, připomínajícího renesanční Svatou říši římskou, které se drolí pod náporem armád Chaosu. Hráčské postavy však nejsou žádní dobrodruzi, naopak - nápaditý systém tvorby postavy pomocí životních "kariér" z nich udělá uhlíře, pašeráky, porodní báby a jen příležitostně zabijáka trollů či mágova učně. WFRP vás nezaujme nikterak originálním systémem, jeho silné stránky leží v detailním světě a důrazu na drsné, brutální fantasy z pohledu téměř obyčejných lidí.

Designér
Vydavatel

4

Pokud máte rádi dobrodruhování ve fantasy světech, pak Warhammer je rozhodně jedna z nejlepších her, po nichž můžete sáhnout. Hra se drží více při zemi a neulétává do epických výšich. Údělem vašich postav je smrad, špína, šílenství, ruka zmrzačená nepřítelovou sekerou, rychlá amputace končetiny a nakonec potupná smrt na snět. Geniální systém "kariér" zaručuje, že nehrajete válečníky a hraničáře, ale převozníky, uhlíře, rybáře, výběrčí daní, posly a jen pokud máte štěstí, tak žoldáka nebo šlechtického synka. Neznám jiné fantasy RPG, které by se pyšnilo takhle silnou atmosférou a takhle dobrým zapojením postav do světa. K dokonalosti WFRP ale přece jenom trochu schází. Atmosféra hry trpí drobnou schizofrenií, kdy se některé pasáže tváří, jako že hrajete kruté a smutné osudy jednoho vagabunda, jiné pasáže pak slibují trpasličí trolobijce, kteří obouruční sekerou kosí zástupy trollů, skřetů, goblinů, kultistů či nekromantů. Systém neurazí, ale žádný zázrak to taky není. A hra, vydaná roku 2005, je napsaná v nechutně tradicionalistickém duchu, staví Vypravěče na stříbrný piedestál, vkládá mu do rukou absolutní moc a samozřejmě nabádá k railroadingu. Ale nevěšte hlavu, to jsou jenom drobnosti, které nedokáží pokazit jinak úchvatnou hru.

5

Musim se taky přidat ke chvále na tuhle rpg hru. Svět warhammeru mám celkově hodně rád a myslím že systémově do něj pravidla perfektně zapadají (hrál jsem pouze druhou edici). Líbý se my systém kariér-povolání a tvorby postavy, jak je všechno náhodné. Líbí se my soubojový systém, rychlý a brutální. Líbí se my magie, silná a nebezpečná i pro samotného sesilatele. A líbí se my vývoj postav...šílenství a mrzačení :D Celkově je to pro mě jedno z mých nejoblíbenějších rpgček a to hlavně i proto, že systémově je tam dost podporován ten "temný a ponurý" feeling světa který opravdu zbožňuji... Podle mého názoru jedno z nejlepších fantasy rpgček jak světem tak pravidly.

5

Warhammer FRP je temné fantasy RPG vo svete, ktorý je paródiou na renesančnú Európu, s nájazdmi bojovníkov Chaosu, orkami, elfami, rytierskymi rádmi, temnými kultmi a všadeprítomnou korupciou. Previazanie postáv s ich prostredím je silno podporené systémom kariér. Na Warhammeri je skvelá jeho old-schoolová estetika (ku ktorej patria aj skvelé čiernobiele ilustrácie, akceptovanie bizarných výsledkov na kockách a britký britský humor). Nutné podotknúť, že ak vyhľadávate práve tieto momenty, bude pre vás asi vhodnejšia prvá edícia, ktorá má aj jednoduchší systém. Druhá edícia je farebnejšia a hrateľnejšia (nutné dodať, že aj o dosť zložitejšia) a zameranie hry sa posúva z investigatívno-hororovej hry prvej edície (odhaľovanie korupcie, lovenie kultistov a mutantov) na riešenie následkov masívnej vojny s Chaosom, teda skôr k sociálnym témam ako ochrana komunity. Hlavným rozdielom vo fílingu je aj to, že kým v prvej edícii je Chaos niečo, o čom sa bežne v spoločnosti nevie, je ukrytý, má podobu korupcie, utajených kultov a maskovaných mutantov, v druhej edícii sa väčšina Ríše na vlastné oči mohla presvedčiť o existencii bojovníkov Chaosu, Pekelných kanónoch a pod., čím Chaos získal veľmi "vonkajšiu" a vojenskú podobu. (Mne sa viac páči jeho "vnútorná" podoba v prvej edícii.) Každopádne na túto hru mám dobré spomienky a mám s ňou dlhoročné skúsenosti. Prostredie je natoľko zaujímavé a uchopiteľné (a podporené obstojnými románmi a poviedkami), že sme ho skúšali preniesť aj do systému FATE či Primetime Adventures, a Corvus dokonca urobil d20 verziu Warheart.