Zweihänder

Vložil(a) Markus dne 09. 11. 2020, 19:13
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2017
Oldschoolový klon WFRP pro hraní drsné nízkomagické fantasy v renesančním světě

Zweihänder je (navzdory názvu americký, nikoli německý) oldschoolový retroklon her z rodiny Warhammer Fantasy Roleplay. Je to fanouškovská óda na WFRP, která vycházela době, kdy se WFRP už dávno nevydávalo (před vydáním jeho čtvrté edice). Navazuje na pravidla především druhé edice WFRP, různě je doplňuje a rebalancuje, přesto se jim nápadně podobá. Jelikož se ale nejedná o licencovanou hru, neobsahuje žádné reálie světa Warhammeru. Zweihänder se proto prezentuje jako univerzální hra na hraní v „pochmurných a nebezpečných“ světech a sám žádné geografické reálie nepopisuje. Tiše se předpokládá, že hráči budou většinou hrát ve světě Warhammeru, a proto i spousta pravidlových prvků (jako jsou rasy, nestvůry nebo bohové) připomíná WFRP, akorát pod jiným jménem.

Stejně jako v jeho předloze i ve Zweihänderu se hráči ujímají role běžných kočí, krysařů, prostitutek, komediantů a jiných příslušníků více než 100 kariér, které osud svede na dráhu dobrodruha. Systém stojící na hodech k100 je nevybíravý a smrtící. Magie vzácná a dostupná jen málokterým postavám. Změny jsou oproti WFRP druhé edice rozsáhlé, ale jde spíš o drobné úpravy jako jiný výběr kariér, upravený systém postupu po kariérách, změna výběru dovedností a talentů atd. 

Zweihänder je kompletní 650stránková hra obsahující všechno potřebné k hraní, včetně kouzel, seznamů vybavení, bestiáře, kapitoly s pokyny pro vedení hry a ukázkového dobrodružství. I když je to remake starých edic WFRP, obstojí jako hra sám o sobě.

Autoři

5

Markus pekne popísal hru.

Ja by som rád doplnil, že v rozšírení Dark Astral sú pravidlá pre hranie vo svete podobnom Warhammer 40000. Rozšírenie Main Gauche zas dopĺňa hru o mágiu temných bohov, naháňanie a vozidlá, zbrane, ďalšie povolania (ako napríklad Zaklínač) a podobne.

Samostatná hra Flames Of The Freedom (670+ strán), je upráva pravidiel Zweihänderu do sveta druhej polovice 18. storočia sústredenej na severnú ameriku.

Zweihänder je písaný rozťahane a často krát sa opakuje. Ale ak čitateľ prekoná tieto úskalia, tak objaví nápaditý, jednoduchý systém bez HP.