Lamentations of the Flame Princess

Vložil(a) Conlai dne
4
Průměr: 3.7 (6 hlasů)
2010
Dobrodružná hra inspirovaná starým DnD, metalem a hororovými klasikami

Lamentations of the Flame Princess (LotFP) je oldschoolový retroklon Basic Dungeons and Dragons, který ale není jen kopií původní hry, ale zavádí i vlastní inovace. Základní pravidla jsou stále generické tolkienovské fantasy, ale laděním (třeba kouzly a ilustracemi) míří k hororu a obsahují i volitelná pravidla pro hraní v renesančním světě. Pozdější dobrodružství a rozšiřující produkty hru víceméně přenesly do renesanční Evropy.

Stejně jako předloha používá hra systém úrovní a povolání (respektive „tříd“), přičemž každá nelidská rasa se bere jako samostatné povolání. Pravidla jsou jednoduchá, až minimalistická. Oproti svému vzoru hra zavádí i jednoduchý systém dobrodružných dovedností a s ním spojené povolání „Specialisty“, který se na rozvoj dovedností soustředí.

Původní edice hry (2010) a lehce rozšířená „Grindhouse Edition“ (2011) se prodávaly v krabici se třemi příručkami: základní kniha pravidel Rules and Magic Book (168 stran), příručka pro Sudího Referee Book (96 stran) a úvodní Tutorial Book (96 stran) představující základy hraní RPG a dvě ukázková dobrodružství.

Nová, revidovaná verze vychází jako dvě samostatné příručky: základní hráčská příručka Player Core Book: Rules & Magic (2013, 176 stran) a příručka pro Sudího Referee Core Book: Procedures and Inspirations (stále nedokončená).

Rodina RPG her
Autoři

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
The Saint of Bruckstadt 2022 Dobrodružství Hledání hrobky svatého Jakuba v rozsáhlém podzemí pod úpadkovým městem
0
Bez hodnocení
Wight Power / Title Redacted 2021 Dobrodružství Vyšetřování vražd a zmizení na vykopávkách starého kláštera
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
Deep Carbon Observatory (Remastered) 2020 Dobrodružství Revize dobrodružství o cestování bizarním fantasy světem zničeným povodní
3
Průměr: 3 (1 hlas)
Hodnota
60.00
Midvinter 2019 Dobrodružství Vánoční hororové vyšetřování pohanského kultu
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
No Rest for the Wicked 2019 Dobrodružství Incident s morálním dilematem v hostinci za třicetileté války
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
The Magician's House 2018 Dobrodružství Hledání mága, který se ztratil ve svém kouzelném domě obývaném elfy
0
Bez hodnocení
The Punchline 2018 Dobrodružství Hororové dobrodružství o klaunech a ztracených dětech

4

Od d20 systémů a D&D derivátů obecně už osobně ustupuji, ale LotFP bude mít v mém srdci vždy čestné místo jako systém, který jsem miloval vyprávět a hlavně má díky svému vlastnímu vydavatelství neskutečnou plejádu modulů a dobrodružství, která jsou inspirativní, jiná, často divná a je radost je hrát. Kontroverze stranou, LotFP je nesmírně inspirativní spoustou svých zlepšováků a jedinečností magie, filozofií ohledně unikátních monster a předmětů a důrazem na brutalitu života takového (ne)obyčejného dobrodruha.

1

Kdyz chci hrat stare DnD, proc nehraju stare DnD?

Kdyz chci hrat H&S, proc si nevzit nejakou lepsi H&S hru.

Pravidla slabe, nelogicke, popravde dost nanic.Podle me zabytecny slaby produkt ktery svet vubec nepotreboval.

5

Lamentations znám deset let, vždycky to pro mě byl čtyřhvězdičkový produkt (velmi dobré, ale ne zázrak), ale postupem času začínám oceňovat jejich nenápadné kvality. Vždycky, když dostanu chuť hrát něco oldschoolového, upirátím spoustu různých pravidel, čtu je, hledám zajímavosti... a nakonec vždycky skončím u Lamentations. Je načase přiznat, že jsou super, a dát jim plnou palbu.

Tohle je v zásadě Basic Dungeons & Dragons (B/X) s postupováním „XP za zlato“. Má to smysl hrát, pokud chcete hrát B/X (třeba abyste mohli bez konverze hrát spoustu skvělých modulů), ale přímo na hraní B/X nebo jeho učesané verze OSE stejně jako já nemáte morálku. Lamentations mají minimální, ale velmi dobré změny. Hra skoro bezpravidlová, s minimem číselného počítání, s elegantním systémem „skillů“ (úspěch na X z hodu k6), zjednodušeným soubojem a zjednodušenými věcmi, které vás na starém D&D vždycky štvaly (zatížení, rychlost...). Celé to vede k hraní, při kterém se jen minimálně řeší pravidla, maximálně se řeší fikce.

Existuje spousta jiných „modernějších“ a útlejších hacků starého D&D, jako Black Hack nebo Knave, které jdou cestou ještě většího minimalismu a abstrakce. Žádný z nich mi nesedí, přijdou mi ploché, sterilní a bez hloubky – jako opojení elegantní mechanikou, ale bez obsahu. Lamentations jsou super, protože kromě minimalistické mechaniky mají i nějakou hloubku, texturu, charakter, obsah. Drobnosti jako promyšlený ceník, který dává jakžtakž ekonomicky smysl (na rozdíl od D&D a jiných klonů), funkční pravidla mořeplavby, zrevidovaná kouzla (většina rozsahu knihy), volitelná pravidla pro palné zbraně. Ono se to na první pohled nezdá, ale nakonec prostě vždycky skončím u Lamentations. Protože to není rychlokvaška hack, ale ucelená a kompletní RPG hra.

Celkový skvělý dojem podtrhuje řada kvalitních rozšíření a dobrodružství, která je i v rámci OSR scény na vysoké úrovni, byť - zejména v posledních letech - uvádí i spoustu zrádného obsahu, který se hnusem a kontroverzností snaží dohnat to, co postrádá na kvalitě. Nicméně základní pravidla jsou v zásadě nekontroverzní generické fantasy (i když laděné do hororova) a hlavně první léta LotFP nabízejí spoustu skvělých dobrodružství.

5

Jednoduché a osvědčené mechaniky spolu s několika novými nápady tvoří kompaktní a skvěle hratelnou hru, ve které si postavu vytvoříte během pár minut. Skvělý dojem ze hry ještě umocňuje dobré grafické zpracování a překrásné ilustrace, které jsou dostatečným důvodem ke koupi příručky, i kdybyste hru nikdy nehráli.

Autor sice hru označuje jako "weird fantasy", ale většinu podivnosti si schoval až do následných příruček a dobrodružství, díky čemuž je základ použitelný v libovolném settingu.

4

Obliba old schoolu stoupá a tak přibývá klonů DnD (např. Labyrinth Lord, Swords & Wizardry). LotFP je zajímavé hlavně tím, že narozdíl od klonů původní DnD nedoplňuje o přehlednější uspořádání a lepší layout, ale upravuje si mnohá pravidla k obrazu svému. V této hře se například v boji s přibývajícími úrovněmi zlepšuje pouze bojovník. Jediné povolání. Ostatní povolání totiž mají své vlastní niky a oblasti specializace. Kouzla jsou nově přepsána, působí podivněji a děsivěji (jedním z potenciálně nejmocnějších kouzel je Vyvolávání, které se ale zároveň může nepěkně vymknout z rukou). Hra obsahuje detailní pravidla pro investování nabytého bohatství a najímání sluhů, žoldnéřů a dalších zaměstnanců včetně pravidel pro věrnost. Renesančnost prostředí se mmj. projevuje tím, že povolání nemají "name level" kdy by se například z bojovníka stal lord a obdržel by pevnost, ale jak postavy investují nabyté bohatství, stávají se vlastním přičiněním vlivnými. Hra nemá bestiář a seznam kouzelných předmětů. Místo toho autor razí názor, že každé monstrum by mělo být unikátní, kyždý předmět jedinečný. Příručka vypravěče obsahuje pravidla pro tvorbu monster a několik příkladů. Z těchto několika příkladů je myslím vidět, že DnD v podání LotFP už není úplně to samé DnD. Mě osobně se výsledná směs velmi líbí a tak dávám 4 hvězdičky. Dát 5 mi zabraňuje jen fakt, že jako u každého old schoolu i u LotFP záleží velmi, velmi na vypravěči. Hra poskytuje mnoho rad, jak vést hru, ale pravidlově nemá žádné pojistky proti zvůli vypravěče.