Můj život s Pánem v češtině

Vložil(a) Markus dne 19.09.2007, 13:22

Nejnovějším přírůstkem do rodiny českých překladů je Můj život s Pánem, v originále My Life with Master. Jde o jednu z nejznámějších indie her, která po svém vydání v roce 2003 silně inspirovala tvůrce pozdějších systémů. Hráči se v ní vžívají do rolí groteskních služebníků, kteří musí sloužit svému zlému pánu, jako vystřiženému z romantického hororu.

Když jsem se poprvé, zcela náhodou, setkal se hrou My Life with Master, znamenalo to pro mě totální obrat v mém postoji k RPG. Jako kdyby mi tato malá a nenápadná hra otevřela úplně nové obzory. Ukázala mi něco, co jsem doposud neviděl a navnadila mě k vyhledávání jí podobných her.

My Life with Master totiž není jen tak ledajaké RPG. Jde o na svou dobu velmi inovativní hru, která boří mnohé konvence a ukazuje, že "hrát se dá i jinak". Pro mě osobně to byla první hra, na které jsem viděl, že pravidla mohou příběh a děj nejenom umožňovat, ale také aktivně podporovat a budovat. Ostatně, to by bylo na dlouhé povídání - uděláte nejlépe, když si přečtete recenzi... nebo rovnou samotnou hru.

Má fascinace My Life with Master se totiž záhy zkombinovala s mým překladatelským zápalem, což dalo za vznik Mému životu s Pánem, kompletnímu českému překladu této skvostné hry. Jsem rád, že se na českou scénu dostává podobná hra v mateřské řeči - doufám a věřím, že poskytne cennou inspiraci pro zdejší aktivní komunitu tvůrců domácích systémů. Je mi jasné, že ne každý z ní bude tak unešen, jak já, někomu se (bojím se pomyslet!) možná ani nemusí líbit, ale její přítomnost mě přesto těší.

Cesta překladu na svět

Cesta Mého života s Pánem na světlo světa byla podivuhodně trnitá. Zezačátku probíhala velmi hladce, překlad byl během několika dní hotov, kontaktoval jsem Paula Czegeho a ten z něj byl nadšen. Domluvili jsme se, že jej uveřejníme na jeho stránkách jako bonus pro zákazníky, kteří si koupili originální verzi.

To bylo více než před rokem. Krátce poté se cesta překladu zanořila do neproniknutelného houští internetové komunikace. Můj kontakt s Paulem slábl, až nakonec přestal úplně. Přestože jsme byli domluveni, že český překlad vystavíme na jeho stránkách, už drahnou dobu jsem se marně snažil doručit mu finální verzi.

Octnul jsem se mezi dvěma mlýnskými koly – buď jsem si mohl dál nechat překlad jen pro sebe, nebo jsem jej mohl vydat "neoficiálně". Po půl roce marné snahy o obnovení kontaktu nakonec zvítězilo to
druhé, jelikož se domnívám, že Můj život s Pánem je hra, kterou je dobré mít v češtině za každou cenu.

Přesto přese všechno vás prosím: jestliže se vám hra zalíbí, zamiřte na stránky ww.halfmeme.com/master.html a kupte si originál. PDF stojí v přepočtu pouhých 200 korun a koupí učiníte vstřícné gesto autorovi a podpoříte jeho další tvorbu.

Česká podpora

Jedním z neduhů My Life with Master je, že by potřeboval více doprovodných textů. Na svou inovatinost jich má celkem málo, mnohdy hráče nechává doslova na holičkách a čeká, až si sami prožijí křest ohněm.

Autor po vydání hry celkem ochotně odpovídal na všechny dotazy a na internetu se dá vysondovat mnoho užitečných rad, doporučení i zápisů ze hry. Většinu z nich naleznete na oficiálním fóru. Bohužel, pro mnohé z vás mohou být nedostupné kvůli bariéře anglického jazyka. Proto nabízím svou podporu v češtině. Mám za sebou mnoho odehraných her - troufám si tedy říct, že vím, jak se hra chová a jak s ní pracovat. Na všechny vaše dotazy či komentáře budu s radostí reagovat v této diskuzi na RPG fóru.

Do začátku bych vám doporučil přečíst si Můj život s pastorem Williamem, dlouhý ilustračný zápis, v němž jsem se snažil podchytit, jak hra reálně vypadá u stolu. Je velmi obsažný a navíc prokládaný četnými radami. Snad vám pomůže ujasnit si představu o hře.

Druhé doporučení je snadné - vezměte kamarády a zahrajte si to. K prvnímu jednomu či dvěma sezením přistupujte jako ke zkušebním. Řekněte si, že si tu hru chcete osahat a naučit se ji, nebojte se v půlce scény zaseknout uvažováním nad pravidly, nebojde se zcela "mimo postavu" radit ostatním hráčům, kteří nebudou vědět, co mají dělat. Praktické vyzkoušení mnohdy ujasní mnoho nejasností, které vzniknou při čtení.

A rozhodně nezapomeňte říct, co si o hře myslíte. Až ji přečtete, napište svůj názor! A jestli si ji i zahrajete, nezapomeňte napsat o svých zkušenostech z první hry - co vás překvapilo, co fungovalo, co nikoliv, co šlo ztuha a co naopak šlo až nečekaně lehce? Zkrátka a prostě, pojďme rozjet pořádnou diskuzi.

Doufám, že se vám Můj život s Pánem bude líbit.