Top Secret (1. a 2. edice)

Vložil(a) Markus dne 09. 05. 2022, 11:01
0
Zatím nehodnoceno
1980
První RPG hra se špionážní tématikou

Top Secret je první RPG hra se špionážní tématikou. Hráči představují agenty zaměstnané blíže nespecifikovanou tajnou službou. Každá postava se zaměřuje buď na atentáty, krádeže nebo výzkum, ačkoli může být povolána na jakoukoli akci.

Podobně jako většina raných her nakladatelství TSR má systém podobný AD&D s úrovněmi, ale používá výhradně 10stěnné kostky. Postavy jsou definované šesti základními a osmi odvozenými vlastnostmi, dále taky „oblastmi znalostí“, které fungují v zásadě jako raný dovednostní systém. Zároveň přináší výraznou inovaci: jako první hra používá „body slávy a osudu“, jejichž utrácením můžou hráči rušit nepříznivé události. Jde tak o jednu z prvních her, která vykresluje postavy v hrdinském světle, a dává hráčům větší kontrolu nad výsledkem mechanik.

Hra byla nejpopulárnějším špionážním titulem, dokud ji na této pozici nenahradila pozdější konkurenční hra James Bond 007 (1983).

1. edice (1980) a 2. edice (1981) jsou velice podobné (považujeme je za stejnou hru) – druhá pouze přichází s dílčími vylepšeními, především v boji. Obě vyšly v podobě krabicové sady. Navázala na ně výrazně přepracovaná edice Top Secret/S.I. (1987).

Vydavatel