Dračí doupě plus

Vložil(a) rpgforum dne 05. 11. 2008, 04:33
3
Průměr: 2.9 (29 hlasů)
2004
Heroický fantasy systém vhodný zejména pro hraní delších kampaní s důrazem na rozvoj postav

Klasická dobrodružná hra, ve které se hráči vžívají do rolí dobrodruhů fantastických ras a povolání, jako je elf čaroděj, barbar hraničář nebo hobit zloděj.

Se svým předchůdcem, Dračím doupětem, má tato hra společné jen zaměření na příběhy fantasy dobrodruhů a fakt, že je postavená na úrovních a povoláních. Jinak je jádro systému od základu jiné. Zajímavostí je skutečnost, že různá povolání používají různá pravidla a „fungují jinak“ – některá jsou postavená na archetypu, jiná pracují s dovednostmi, jiná se snaží rozvíjet „hraní postavy“.

Základní sadu pravidel tvoří Příručka pro hráče a Příručka Pána jeskyně. K nim je ale zapotřebí pořídit si i pravidla pro jednotlivá povolání, která se prodávají ve formě samostatných příruček. V digitální verzi se každé povolání prodává samostatně, v tištené podobě vyšla povolání v těchto dvojicích:

Rodina RPG her
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Průměr: 3.3 (4 hlasů)
Hodnota
65.00
Válka neskončila 2018 Dobrodružství Sociální dobrodružství, ve kterém hráči mezi pár vesnicemi vyšetřují původ záhadné otravy Čeština
5
Průměr: 4.7 (3 hlasů)
Hodnota
93.33
Sedmý živel 2015 Příručka světa Nová edice rozšiřujícího modulu pro Asterion popisujícího umrlčí království Čeština
0
Bez hodnocení
Cesta prachem 2009 Dobrodružství Dobrodruhové kazí plány temné bohyni zuřivého boje Čeština
4
Průměr: 4 (2 hlasů)
Hodnota
80.00
Krajiny za obzorem: Stíny jihu 2009 Příručka světa Geografický modul pro svět Asterion, popisující Državy, panství temného boha Khara Čeština
0
Bez hodnocení
Vábení mistálu 2009 Dobrodružství Dobrodruhové se zapletou do sporu mezi dvěma skřetími lordy Čeština
4
Průměr: 3.7 (3 hlasů)
Hodnota
73.33
Rukověť dobrodruha 2008 Příručka světa Rozšiřující modul světa Asterion určený pro hráče a tvorbu postav Čeština
0
Bez hodnocení
Tajemství Dubu 2007 Dobrodružství Vyšetřování vraždy na tvrzi Čeština

1

Jak se říká jeden školní vtip: "Matematiku jsem chápal dokud tam někdo nezačal motat písmena." tak pro tento systém platí "Dračák jsem chápal dokud v něm byli jen čísla a než tam někdo začal cpát logaritmy."

Systému musím uznat že je více realistický, to musí jít ruku v ruce s propracováním a to zas se složitostí. Kupříkladu když se nosí vybavení má každý v deníku siluetu muže nebo ženy (záleží za koho hrajete, ano je v tom i číselný rozdíl) kde si značí jakou zbroj má kde silnou a kde slabou. Útok na danou část má svou vlastní obtížnost a při zásahu těch citlivějších způsobují i větší zranění. Ale nestvůry takhle rozepsané se siluetou nejsou.

Víc mi to přijde jako  rozšířený souboj v Falloutu 4.

Je to ten druh systému kde i hráč potřebuje svojí zástěnu pro svoje povolání.

Očekávám kdy se místo matematické olympiády budou dělat oneshoty v tomto systému.

A nesmíme zapomenou na stejně ošklivého bratříčka Hrdinové Fantasy.

 

Jediné co jim uznávám je odzačátku volitelný skřet, skřetice, gobr a skurut (mám rád nehodné rasy).

1

Spousta lidí v mém okolí nenávidí tabulky v RPG, mně v zásadě nevadí, právě naopak, dobře udělané tabulky zjednodušují orientaci v pravidlech, případně umí generovat nějaké zajímavé situace nebo scény.

A pak jsou tady ty druhé tabulky, které zpomalují hru, vytrhávají hráče z fikce, kazí atmosféru a vyžadují neustále otevřená pravidla. No a DrD+ je celé postaveno na tom, že vás nutí používat ten druhý typ - než vezmete do ruky kostky musíte často projít 3 tabulky - to myslím smrtelně vážně.

"Nebyl to Strindberg, kdo experimentálně zjistil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne? Někdo to totiž vyzkoušet musel."
 

3

Tohle fakt nešlo.

Když jsem viděl jak vypadají pravidla pro Dračí Doupě+ tak jsem si našetřil na DnD 3.5 edici a hrál jsem tu. Pro mě plusko není a nebude, nebyl jsem to schopný ani celé přečíst. A strašně mě nebavila ta komplexita. Po jednoduchém "dračáku" je to pořádná darda. Na druhou stranu, kdybych začal tady, tak bych to asi viděl jinak.

Na druhou stranu je to vrchol určité představy o tom, jak má vypadat systém Hry na Hrdiny. A věc, která má v českém herním designu svoje místo. Pokud máte rádi realistické systémy, go for it.

1

Ani nevim, kde začít s tim, co všechno je špatně.

Povolání záměrně fungující na úplně jiných principech (z toho 2 záměrně zatěžující PJ hromadou věcí a pro hráče fungující jako black box - jakože WTF?)

Matematika plná tabulek, které je při hře potřeba neustále a nekonečně konzultovat, a neintuitivně logaritmických (doslova) hodnot, ze které občas vypadávají nehorázný koniny.

Složité, blbě zapamatovatelné jádro systému. Nehratelně složitý Theurg jako jedno ze 6 povolání. 

...a mnohé další.

Jakože tohle je docela legendární historická case study na téma toho, jak to nedělat, od snahy (a naprostého selhání) o "realistické" modelování světa pomocí matematiky pravidel až po jednotlivé schopnosti a jejich fungování.

...Příručkami procházely propojené povídky, které tvořily celistvý překlenující příběh, to bylo docela fajn.

5

Plusko bolo pre mňa srdcovka na dlhých 15 rokov. príde mi to doteraz ako najprepracovanejší systém s iba asi jednou chybou. niektoré schopnosti a dovednosti neboli pre hráča viditeľné... viem že to bol zámer už pri vymýšľaní povolaní, ale prišlo mi to trochu nefér... 

plusko je ťažšie na hranie, plné tabuliek a číselok, ktoré treba sčítavať a odčítavať... je vhodné pre ľudí ktorí chcú vidieť veľké čísla a neboja sa zrátavať aj šesť jedno až dvojciferných čísiel. keď si v tom však raz človek nájde systém, je to extra jednoduché... :) 

a netreba sa zľaknúť tých tabuliek. obv sa do nich človek pozrie iba pri lvl upe... :D nie ako niektorí ľudia tvrdia, že pri každom útoku...

1

Nehratelná šílenost plná tabulek, která svou snahou o realističnost skrz hromady tabulek a výpočtů pouze tvoří jeden nesmyslný moment za druhým.

2

Kolem DrD+ se dlouho vytvářela aura očekávání, která jistě mnohé nalákala k vyzkoušení. Nejeden pamětník si bude pamatovat pověstné epištoly autorského týmu vydávané na altařím webu a nadšené očekávání, kdy už se konečně objeví nové info o hře. Pak hra vyšla a podobně jako jiní jsem tehdy nadšeně rozbil prasátko a všechny příručky koupil. Pak jsem je všechny přečetl a zkusil nabídnout spoluhráčům. Nakonec jsme nikdy DrD+ nehráli.

Ukázalo se, že pravidla jsou prostě moc objemná a složitá. Hráči postav jsou podle mě schopni ještě jakž takž zvládnout příručku vybraného povolání. Ale co PJ? Koncepty jednotlivých povolání jsou sice od pohledu docela fajn, ale je to stylem každý pes, jiná ves. Vedení této hry musí být strašně vyčrpávající, pokud mám myslet na všechna pravidla. K tomu autoři do systému zadrátovali napevno mnoho světotvorných konceptů. Pokud vám vyhovují, můžete je přivítat, ale pokud máte jinou filosofii tvorby světa, tak jsou pro vás nepřekonatelnou překážkou.

Pravidla DrD+ se vydala pro mě příliš radikální cestou snahy o simulaci a realismus pomocí herních mechanik, tam, kde většinou postačí dohoda hráčů u stolu o tom, co je pro ně uvěřitelné.

4

Z lásky k ošklivému káčátku

Pravidla DrD+ byla spásou a ránou pod pás zároveň. Jejich vydání mě zastihlo, po letech osobního dospívání, dychtivého něčeho dospělejšího a propracovanějšího než pravidla původní, prvotní.

jsou drsná:
- velký vliv únavy
- smrtící těžká zranění
- dlohodbá postižení těla i duše
- obtížná léčba
- náročné ovládnutí zbraně
- důležité kvalitní osvětlení
...
jsou postavena na přírodních zákonech, respektive na logaritmu (bonus ze všemocné Tabulky zranění a únavy = 20xlog(hodnota)-10).
A jak už to bývá, když se příliš dlouho vyvíjí bez řádného testování na lidech, a ještě k tomu "matfizáky" (odkaz na článek s historií DrD+ hledám...), výsledek je dokonalý. A složitý. Složitě dokonalý. Dokonale složitý.

a proto mají mnohem menší úspěch, než by si energie do nich (evidentně) vložená zasložila:
- přepočet bonusů na hodnoty podle matematické funkce
- několik vzájemně se ovlivňujících pravidel pro boj, takže když v zápalu boje popadnu klacek, dalších deset minut počítám nové parametry

Přesto podle nich doteď hrajeme a nechceme jinak. Vlastně chceme. Chce to revizi...
Mnoha lety hraní podle prvnotních DrD jsme objevili krásu jednoduchosti. Během stejně dlouhého hraní podle DrD+ jsme se našli v drsném životě únavy a letitých zraněn. A při přenášení pravidel do programu ( https://github.com/search?q=drd-plus ) jsem zjistil, jak nekonzistentní a poslepovaná pravidla DrD+ vlastně jsou.
Mají výborný základ, dobré nápady, ale jsou autem na vodík co se rozjíždí šlapáním a brzdí padákem.

Máme proto v plánu je použít jako dobrý základ pro další verze... držte palce.

1

Ano, začal jsem s DrD+. V době, kdy bylo pár měsíců na trhu, jsem přišel jako RPG naprosto nepolíbený hráč do Černého rytíře, a řekl, že chci hrát Dračí doupě - co si musím koupit? Dostal jsem do ruky pět příruček plus jeden modul Asterionu a pln nadšení pelášil domů. Následoval měsíc intenzivního čtení. Jelikož jsem žádné RPG předtím nehrál, nepoznal jsem, jak hrozný je to systém. Všudypřítomné tabulky mi přišly zcela normální. Dnes bych to tomu chlápkovi v Černém rytíři hodil na hlavu. Ale v roce 2004? Co jiného jsem mohl hrát? DnD? Shadowrun? A ještě k tomu v angličtině? Tenkrát naprosto nemyslitelné.
Jenže trh se za těch deset let dost změnil. A s ním i můj přístup k RPG. Co mě tedy udrželo u DrD+ více jak 10 let? Dejme tomu, že hlavní roli hrála lenost učit se něco nového (věřte mi, že když se naučíte do puntíku chápat DrD+ opravdu nemáte nervy na to, učit se něco dalšího), odpor hráčů k jinému systému (někteří neumí DrD+ pořádně dodnes) a také víra, že česká scéna přinese nějaké nové RPG. Tahle iluze mě ovšem opustila po vydání a vyzkoušení DrD II a nedávno vydané Končiny. Proč je sakra česká scéna tak upjatá na původní DrD 1.x?
Nastal tedy čas DrD+ opustit, vlastně opustit českou scénu (snad jen Příběhy Impéria, Střepy snů a Rozcestí stojí za námahu) a poohlédnout se jinde. A při té příležitosti zhodnotit těch deset let s českým RPG.
Musím přiznat, že mám s DrD+ spojeno mnoho skvělých RPG zážitků. Ovšem není to díky DrD+ jako systému. Měl bych stejně skvělé zážitky, ať už bych hrál cokoliv jiného. A v tom vidím zásadní problém.
Namítnete, že DrD+ je přeci stará škola, dneska už je vše jinak. Ano, to je pravda, ale už tenkrát bylo extrémně náročné s ním začít. Systém snad dávala dohromady skupina matfyzáků a to jediné, co DrD+ chybělo, byla příručka s tabulkami. A to prosím není nadsázka. Tabulky napříč všemi příručkami by vydaly za samostatnou příručku. Systém postrádá jakékoliv jádro, takže každá tabulka obsahuje odlišné hodnoty. To je při tom množství tabulek nejhorší, protože nemáte šanci si zapamatovat konkrétní čísla. Pokud tedy nemáte fotografickou paměť, nebo úchylku si vše poctivě vypsat. Dodnes nemám zdání, jak nastavovat obtížnosti zkoušek. A pochybuji, že při těch matematických nuancích, kde každé povolání vychází ze zcela jiného modelu, to vědí sami autoři.
Povolání - jediná trochu světlá stránka DrD+. Zejména hraničář je opravdu zajímavě zpracovaný, ale zabíjejí ho špatně nastavené herní mechanismy. Spousta povolání má ve svých mechanikách číselnou konstantu (např zručnost + 2k6 +8). Proč tomu tak je? Mám podezření, že někdo zjistil, že mechanika dává naprosto zcestné výsledky, proto tam strčil tuhle konstantu.
Jiná povolání dělají z celé hry dice-fest. Například Theurg, jehož nastudování a pochopení by vydalo za maturitní zkoušku. Zbylá povolání jsou klasika, kterou už jste někde předtím viděli nejméně stokrát.
A jak se to vlastně hraje? Hodně podobně jako DrD 1.x. Jen nemáte nesmyslná omezení, a máte pravidla na všechno. Třeba i na intenzitu světla. Nebo pro pochod. Většinu z nich nikdy nepoužijete, vystačí si s nějakým vlastním pravidlem. DrD+ lze naštěstí dobře modifikovat vlastními pravidly. To je také možná důvod, proč mi vydrželo tak dlouho. Těch malých úprav vnikl nespočet.
Co napsat závěrem? DrD+ je dnes již hooodně zastaralý systém. Jeho mechaniky jsou velmi diskutabilní, souboják je zdlouhavý a nudný, jen snad některá povolání mají zajímavé nápady, ale tím ty klady končí. Opravdu. Je mi líto, že po takové době musím DrD+ hanit, ale byl bych sám proti sobě, kdybych psal oslavnou recenzi. Zapomeňte na cokoliv od Altaru. Jsou to vyhozené peníze a ztráta drahoceného času. Já prošutroval 10 let, vím, o čem mluvím.