Fate (4.0)

Vložil(a) rpgforum dne 16.05.2020, 16:17
5
Průměr: 4.9 (11 hlasů)
2013
Jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu

Fate je univerzální, žánrově orientovaný systém s jednoduchými, ale komplexními pravidly nabízejícími bohatou paletu možností. Je vytvořený s důrazem na snadné úpravy a přizpůsobení, ať už hernímu prostředí, zvolenému žánru nebo stylovým preferencím vaší skupiny. Základem Fate jsou aspekty - krátké fráze, které fungují zároveň jako herní popisy a zároveň jako mechaniky. S jejich pomocí Fate udržuje soulad mezi tím, co říkají pravidla, a tím, co se děje ve fikci. Na aspekty je dále navázaný jednoduchý systém dovedností (či přístupů nebo profesí) a triků (speciálních či unikátních schopností). Tyto prvky dohromady tvoří jednoduchá, ale robustní a velmi silná pravidla vhodná pro jednorázové hry i dlouhé kroniky.

Po úspěchu 2. edice se Fate stal základem mnoha dalších her, které jej v mnohém rozvinuly a obohatily. 4. edice Fate vznikla jako „zpětné“ sjednocení a následné zjednodušení a zahlazení těchto „třetiedičních“ prvků do jednoho elegantního a unifikovaného systému. 

4. edice Fate vyšla ve dvou základních podobách a v jedné doplňkové knize: v Základních pravidlech, která obsahují mnoho doprovodného textu s vysvětlením a radami, ve Zrychlených pravidlech, která obsahují jen samotný systém plus alternativní systém „přístupů“ namísto dovedností, a v Systémových nástrojích, které ukazují, jak s Fate dále pracovat a jak jej upravovat pro vlastní potřeby.

Ze 4. edice vychází několik dalších samostatných her od jiných autorů, včetně některých českých. Najdete je tady.

Rodina RPG her
Systém

Externí recenze a shrnutí

Překlad

Přeložený název Rok Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Fate (4e) 2015 Sirien Čeština Odkaz

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Hodnota
100.00
Fate Condensed 2020 Alternativní základní pravidla Kondenzované vydání čtvrté edice Fate včetně ukázkových postav a rozšiřujících pravidel
5
Hodnota
100.00
Fate Accelerated
Fate Zrychlená edice
2013 Alternativní základní pravidla Zjednodušená verze univerzálního příběhového systému Fate Core Čeština
5
Hodnota
100.00
Fate Core System
Fate Základní pravidla
2013 Základní pravidla Jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu Čeština
5
Hodnota
100.00
Fate System Toolkit
Fate Systémové nástroje
2013 Rozšiřující příručka Sada alternativních mechanik a návodů pro tvorbu vlastních hacků a úprav Čeština

5

Fate4E není plnohodnotnou hrou v pravém slova smyslu.

Je to stavebnice, univerzální systém, ze kterého si svou hru teprve máte postavit. K tomu dostáváte trochu neobvyklý, ale velmi dobře vyladěný systém herních mechanik a příručku plnou návodných textů a dobrých rad na téma, jak si sestavit, připravit a vést zajímavou a zábavnou hru.

V tom je jeho síla i slabina zároveň.

Fate se poučilo z chyb GURPSů a ač se profiluje jako univerzální systém, nezkouší dosáhnout univerzality skrze snahu simulovat všechny aspekty herního světa, nýbrž se jeho mechaniky točí kolem rozvíjení dramatu, které je univerzálním prvkem napříč mnoha settingy a herními styly. Pro hráče zvyklé na mainstream tak mohou být některé jeho prvky trochu kontraintuitivní, jakmile je však pochopíte a začnete používat a respektovat, zjistíte, že vám opravdu hru vedou směrem, který jste si vytyčili jako zajímavý a zábavný. Jádro hry je navíc postaveno tak, že jeho pochopení vám umožní do herní mechaniky převádět téměř libovolnou herní situaci, a při tom dle potřeb libovolně zjednodušovat nebo naopak zvyšovat komplexitu mechanického znázornění, podle toho, v jak velkém detailu chcete to či ono odehrát.

Ale zároveň bohužel platí, že protože s každou novou hrou tenhle proces musíte* při hraní absolvovat sami od nuly, je hraní čistého Fate podle autorského záměru popsaného v příručce trochu s kanónem na vrabce a nezřídka se stává, že herní skupiny místo rozvíjení a dotahování předpřipraveného polotovaru do funkčí hry prostě přijdou s tím, že se bude hrát "zjednodušené Fate", ořežou hru na základní mechniky a principy a z rozšiřujících prvků si vezmou jen ty, které se jim zrovna hodí do krámu.

* Nemusíte, pokud sáhnete po nějaké hotové aplikaci, ve které už to někdo udělal za vás.

Je ale fér zmínit, že i když hru takhle ořežete, tak pokud to uděláte s citem pro její design, pořád dostanete lepší zábavu a vyladěnější systém, než vám nabídne mainstream.

Chvíli jsem přemýšlel, jestli nedat Fate 4 hvězdičky, protože hrané striktně as-written bohužel také obsahuje několik málo designových prvků (rámování konfliktů a kontestů, fatepointová "palba" na závěr sezení, rozmatlaná stupnice obtížnosti, dramaticko-fikční dualita aspektů), které v praxi nakonec lidi buďto vůbec nepoužívají nebo jejich používání dělá hru kostrbatou či obtížně pochopitelnou. Ale nakonec dávám pět (s tím, že je to s malým mínusem tady v textu), protože pořád i navzdory těmhle drobným nedostatkům nemá tahle "stavebnice" konkurenci a design je opravdu dobrý.

5

Výborný RPG systém a zároveň perfektní stavebnice. Můžete ho vzít tak, jak leží a běží, a odehrát v něm skvělé kroniky v téměř jakémkoliv settingu. A nebo můžete vzít Systémové Nástroje a Fate přeskládat do něčeho, co bude vytvářet přesně ten příběh, který vy chcete vyprávět.

Když máte chuť si něco zahrát a nemáte pro to ideální systém, tak sáhněte po Fate - neuděláte chybu.

5

První univerzální hra, se kterou jsem se setkal, byl GURPS. Ten mi nefungoval, protože byl mechanicky extrémně komplexní. Druhá univerzální hra, se kterou jsem se setkal, byl Fate 2.0 Ten byl zas na můj vkus příliš volný. Přišlo mi, že ho vlastně nepotřebuji. Prostě si volně vyprávíme a ve chvíli, kdy je potřeba nezávisle něco vyhodnotit, mohu použít libovolnou rozhodovací kostkovou mechaniku. Až Fate Core, tedy fate 4. edice, mě zaujal.

Je to plnohodnotná hra, která vás nikdy nenechá ve štychu. Systémové jádro si můžete hodně upravovat, libovolně nabalovat volitelná pravidla, ale jádro je řádově jednodušší než už zmiňované GURPSy. Systém je skutečně univerzální, ale pravidla vedou čtenáře inspirativně za ruku a ukazují mu různé možnosti pro různé settingy a herní styly. Líbí se mi ta zevrubnost. Ne systémová, ale inspirační. A když chcete jít ještě do větší hloubky systému nebo vám v něm něco chybí, sáhnete po příručce Fate Systémové nástroje. Chcete něco odlehčeného? Sáhněte po Zrychlené edici. Máte problém s angličtinou? Ten problém už za vás vyřešil Sirien se svými skvělými překlady Fate v původní grafice!

Mainstreamem je v ČR Dračák a jeho variace, univerzální systémy jsou na okraji zájmu a česky je tato hra bohužel jen v PDF. Ale pokud této hře dáte šanci, je dost možné že si ji zamilujete a už nikdy nebudete chtít hrát žádnou jinou. Ani nebudete muset. Tato hra vám poskytne pohodlné hraní v libovolném herním stylu i settingu a budete omezeni skutečně jen svou fantazií!

5

Právoplatný nástupce 2e. Na první pohled by se zdálo že od druhé edice prodělal systém na první pohled jen málo uprav ale opak je pravdou. Změny jsou na první pohled drobné ale celkovou hru zlepšily hodně. Už to není taková skládačka jako 2e ale spíš dobře vyladěný ekosytém kde si podle hry zvolíte kterým částem dáte jakou důležitost. 

Pro mě je to nejoblíbenější systém na vedení her protože s trochou práce zvládne jakýkoliv svět, místo a čas. A pomáhá generovat krásné příběhy a atmosféru.